Książka o relacjach i przewrotnym tytule „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" przeżywa prawdziwy renesans. Wszystko za sprawą TikToka i pokolenia Z, które na nowo odkrywa tę kultową pozycję. Młode odbiorczynie rezonują z książką autorstwa Sherry Agrov, która napisała słynny poradnik w wieku 24 lat i wydała go 20 lat temu. Już wtedy zdobył ogromną popularność, pomimo początkowych problemów z opublikowaniem. Wszystko ze względu na kontrowersyjny tytuł, który po angielsku brzmi „Why Men Love Bitches". Po długim czasie poszukiwania wydawcy, nieingerującego w zarówno tytuł, jak i treść poradnika, francuska autorka w końcu podzieliła się ze światem swoimi błyskotliwymi przemyśleniami na temat współczesnych kobiet i mężczyzn oraz związków. Od tamtej pory pierwsza część sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie. 

„Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" to nowa ulubiona książka generacji Z?

Od jakiegoś czasu „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" przeżywa drugą falę popularności na TikToku. Jeżeli jesteście w okolicach 30-stki, prawdopodobnie przeczytałyście tę książkę, a na pewno zdarzyło wam się o niej słyszeć. Wydana w 2002 roku, a następnie kontynuacja, która pojawiła się na rynku 4 lata później, wywołała wiele kontrowersji. Według przedstawicieli pokolenia Y taka książka nie była w ogóle potrzebna, chociaż część z nich przeczytała ją z czystej ciekawości. Tytuł sugerujący dość archaiczne podejście do tematu relacji, w momencie gdy millenialsi walczyli o równouprawnienie i rozpoczęli erę #girlboss, niekoniecznie wpasował się w klimat tamtych lat. Książka odbiła się co prawda szerokim echem, wzbudzając skrajne emocje. Niektóre dziewczyny twierdziły, że Sherry Agrov otworzyła im oczy, inne nie zgadzały się z ogólnym przesłaniem. W końcu mężczyźni mieli zaakceptować (i pokochać) nas takimi, jakie jesteśmy. Czytanie poradników, żeby dowiedzieć się, jakie kobiety podobają się mężczyznom, a tym bardziej wydawanie takiej książki, wydawało się wielu kobietom nie na miejscu. Dlaczego więc 20 lat później TikTok odkrył „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy", a użytkowniczki są zachwycone poradnikiem?

Książka „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" została viralem na TikToku 

Być może chwycił ten przewrotny tytuł, który 20 lat temu wywołał zmieszanie, a dzisiaj pokolenie Z jest nim zachwycone. Hashtagi nawiązujące do „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" obecnie mają ponad 200 milionów wyświetleń. Dziennikarka Samantha Leach twierdzi, że wszystko za sprawą treści, która wpisała się w popularną platformę społecznościową. Każdy rozdział zaczyna się od inspirującego cytatu (seksapil to w 50% to, co masz, a w 50% to, co ludzie myślą, że masz" Sophii Loren otwiera pierwszy) (…) „To twoje nastawienie do siebie jest tym, co mężczyzna przyjmie”, czytamy w innej). A w aplikacji znanej z łatwo przyswajalnych filmów z poradami, styl pisania Argova nadaje się do takich postów, czytamy w jej felietonie dla magazynu „Bustle”. 

Czego jako kobiety możemy nauczyć się z książki „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy", o której przypomniał nam TikTok? Sposób, w jaki Sherry Agrov przekazuje niektóre porady są kontrowersyjne, inne nie zestarzały się dobrze (chociażby sam tytuł, sugerujący, że mężczyźni nie lubią miłych kobiet) i mają specyficzny humor. Natomiast ogólny przekaz jest bardzo w duchu #girlpower. Autorka namawia do tego, żeby być niezależną, spełnioną kobietą, która nie goni za mężczyznami, a jest skupiona na realizowaniu swoich życiowych celów. Ponadto radzi, w jaki sposób stać się bardziej przebojową, pewną siebie osobą, która automatycznie staje się bardziej atrakcyjna. Warto zapoznać się z tą pozycją nawet z czystej ciekawości. Jak widać, poradnik Sherry można interpretować na wiele sposobów, a każda z nas jest w stanie wyciągnąć z niej coś dla siebie.