Co to jest limerencja?

Limerencja - brzmi tajemniczo, prawda? Słowo pochodzi od "limerence", terminu stworzonego przez psycholog Dorothę Tennov w latach 70. XX wieku. Limerencja to intensywne, wręcz obsesyjne uczucie do innej osoby, które może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. To takie uczucie, które sprawia, że myślisz o kimś nieustannie, a każda myśl o tej osobie powoduje falę euforii. Zaraz, zaraz, czy to nie jest właściwie definicja zakochania? Okazuje się, że bardzo łatwo pomylić te dwa stany, co może być nawet opłakane w skutkach.

Wbrew pozorom, limerencja nie ma wiele wspólnego z miłością. Jej podstawą jest żądza, a u podłoża mogą leżeć nawet takie stany, jak zbyt niskie poczucie własnej wartości czy patologiczny strach przed odrzuceniem. Ponadto, „uczucie” to może zgasnąć tak szybko, jak się pojawiło, prowadząc do rozpadu relacji, a także obaw o przyszłość. Bo skoro tak szybko potrafię zastąpić intensywne uczucie obojętnością, jak mam stworzyć trwały i satysfakcjonujący związek?

Jak odróżnić limerencję od zakochania?

Limerencja może sporo namieszać w życiu osobistym. Zdarza się, że pojawia się u osób w stałych związkach. Nagła fascynacja osobą inną niż partner prowadzi do pojawienia się wątpliwości i kwestionowania zasadności pozostania w związku. Takie sytuacje zdarzają się w wielu relacjach – która z nas nie miała niewinnego crush’a na kolegę z pracy czy przystojnego aktora? Limerencja to jednak coś więcej. Oto kilka cech, które odróżniają ją od zakochania, czy zwykłego zauroczenia:

  • obsesyjność: w limerencji myślisz o obiekcie westchnień nieustannie. Budzisz się i zasypiasz z myślami o tej osobie. Wyobrażasz sobie różne scenariusze, w których jesteście razem, a każdy drobny gest czy słowo analizujesz w nieskończoność;
  • niepewność: z jednej strony pragniesz wzajemności, ale z drugiej boisz się odrzucenia. Każdy drobny sygnał jest interpretowany jako znak, że obiekt twoich westchnień czuje to samo;
  • emocjonalna huśtawka: twoje uczucia wahają się od ekstremalnej radości do głębokiej rozpaczy. Nawet brak odpowiedzi na wiadomość może zepsuć ci dzień;
  • brak krytycyzmu: masz wrażenie, że nigdy nie czułaś tego co teraz, że obiekt twoich westchnień jest niezastąpionym ideałem i po prostu nie wyobrażasz sobie bycia z kimś innym.

 

Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, gdy cię dopadnie cię limerencja?

Limerencja to w pewnym sensie reakcja naszego mózgu na nową, ekscytującą osobę w naszym życiu. To tak, jakbyśmy dostali nową zabawkę, którą nie możemy się nacieszyć, jednak po jakimś czasie, zaczynamy się nią nudzić.

Co zrobić, jeśli zauważysz jej oznaki u siebie? Przede wszystkim, nie oceniaj się! Tak naprawdę wiele osób przez to przechodzi. Gdy zdasz sobie sprawę, że to, co czujesz, to limerencja, możesz podjąć kroki, by zrozumieć siebie lepiej i nauczyć się radzić ze swoimi emocjami. Pomocne mogą być wszelkie czynności, które odwrócą uwagę od obiektu westchnień i zapewnią ci stymulację i poczucie spełnienia. Może to być na przykład nowe, angażujące hobby, czy ciekawy kurs językowy.