Jeśli wierzyć słowom piosenki „do zakochania jeden krok, jeden jedyny krok nic więcej” można podejrzewać, że niewiele nam potrzeba, żeby się zakochać. Jest w tym sporo racji, tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu na to kiedy i w kim się zakochamy. Decyduje o tym zbyt wiele czynników, które są poza naszym zasięgiem np. podświadomość, gust, charakter, a nawet uwarunkowania biologiczne. Niektórzy psychologowie twierdzą, że zakochujemy się w osobach podobnych do naszych rodziców, jeszcze inni uważają, że w grę wchodzą też takie niuanse jak poczucie humoru, zgodność charakterów, podobne przeżycia życiowe, a nawet…zapach. Biolodzy natomiast odarli zakochanie z jego mistycznej natury i głoszą pogląd, że zakochanie to stan psychiczny, który służy przedłużeniu gatunku – słowem, zakochujemy się w osobach, z którymi podświadomie chcielibyśmy się rozmnożyć. Jak jest naprawdę z uczuciem zakochania?

Co to jest zakochanie?

Jak widać, ciężko jednoznacznie określić co to jest zakochanie? Wszystko zależy od tego z której strony na to spojrzymy. Możemy wierzyć psychologom, biologom, lekarzom, albo…samym sobie. Każdy z nas na pewno był kiedyś zakochany. Pamiętamy to wyjątkowe uczucie, które pozwala człowiekowi przenosić góry. Najlepiej stan zakochania opisuje poniższy cytat:

„Spotkanie kogoś, kogo pokocha się z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym. Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy tobie zawsze, bez względu na wszystko” (cytat pochodzi z książki „Ps. Kocham Cię”). Bez względu na to, którą teorie przyjmiemy, zakochanie jest pięknym uczuciem, które mogłoby zostać z nami na dłużej.

Wokefishing to nowy kontrowersyjny trend w randkowaniu, z którym prawdopodobnie już się spotkaliście. Jest gorszy o ghostingu! >>>

Objawy zakochania: fizyczne i psychiczne

Do fizycznych objawów zakochania zaliczamy głównie:

– przyśpieszone tętno

– przyśpieszone bicie serca

Zobacz także:

– rozszerzone źrenice (istnieje teoria, że jeśli chcemy sprawdzić czy ktoś jest w nas zakochany, powinniśmy zwracać uwagę na jego źrenicę. Osoby, które patrzą na obiekt swoich westchnień mają rozszerzone źrenice, czego nie da się nie zauważyć.)

– nadmierna potliwość dłoni i ciała

– nienaturalne napięcie mięśni

– wypieki

– wyższa temperatura ciała

– suchość w ustach

Jak widać, są sytuacje kiedy mowa ciała może zdradzić nam więcej niż słowa. Nasze ciało wysyła nam dyskretne sygnały, podpowiadając nam, że w naszym życiu pojawiło się uczucie zakochania.

Jeśli chodzi o psychiczne objawy zakochania, to należą do nich:

– odurzenie miłością. Psychologowie uważają, że stan zakochania można porównać do uzależnienia się od morfiny. Przez pierwsze miesiące chodzimy nieustannie odurzeni miłością, zwiększa się nasza samoocena i chętniej podejmujemy nowe wyzwania.

– tęsknota za ukochaną osobą. Nieustannie chcemy przebywać w towarzystwie ukochanej lub ukochanego. Nawet jeśli staramy się myśleć o czymś innym, to ona/on cały czas pojawia się w naszej głowie i chcemy być blisko jej/jego.

– trudności z koncentracją

– nieustanne dążenie do spotkania

– przekładanie dobra ukochanej/ukochanego ponad swoje własne

– poczucie szczęścia w towarzystwie ukochanej osoby

– bezsenność, problemy ze snem 

– szybkie zmiany emocjonalne, od apatii po euforię w niedużym odstępie czasowym 

– wyższa samoocena i zwiększone poczucie własnej wartości

Zakochanie a miłość

Zakochanie to stan, który trwa około 2 lat. Po tym czasie uczucie zakochania zaczyna znikać i powinna pojawić się miłość. Zakochanie to niejako patrzenie na bliską osobę przez różowe okulary. Nie dostrzegamy wad, widzimy same zalety i dobre strony. Nie dopuszczamy do głosu rozsądku, który czasami podpowiada nam, że może nie wszystko jest tak idealnie, jak byśmy chcieli. Miłość opiera się na tym, że wiemy, że nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie. Mówiąc, że kogoś kochamy, że to właśnie miłość, mówimy drugiej osobie, że kochamy ją dokładnie taką jak jest. Mamy świadomość wad drugiej osoby, ale jesteśmy w stanie je zaakceptować. Miłość jest trudniejsza niż zakochanie, bo wymaga pracy nad sobą, nad związkiem i dialogiem. Miłość wymaga od nas pójścia na kompromis, ale jeśli znaleźliśmy bratnią duszę, to warto walczyć o miłość cały czas.

Jak się zakochać?

Nie możemy nakazać sercu się zakochać. Strzała Amora dotyka nas często, czy tego chcemy czy nie. W Możemy walczyć z tym uczuciem albo walczyć o uczucie. Często zdarza się też tak, że im bardziej chcemy się zakochać, tym ciężej spotkać nam właściwą osobę. W momencie, kiedy sobie „odpuścimy” okaże się, że uczucie zakochania przyjdzie do nas samo. A może przyszło już dawno, tylko nie chcieliśmy tego zauważyć? Jeśli chcemy sobie pomóc w zakochaniu się, to jedyne co możemy zrobić, to postarać się mieć otwarty umysł i zadbać o pozytywne nastawienie do świata. Osoby, które dużo się uśmiechają i pozytywnie podchodzą do życia, łatwiej ściągają na siebie uwagę innych.

Jak się nie zakochać?

Niestety, tak jak wspomnieliśmy, często nie mamy żadnego wpływu na to, czy się zakochamy. Zamiast zastanawiać się jak się nie zakochać i pilnować, by nie pojawiły się u nas żadne nietypowe objawy zakochania, lepiej skupić się na korzystaniu z życia i otworzyć się na pozytywne przeżycia. Prawda jest taka, że jeśli nie potrzebujemy w swoim życiu zakochania, to możliwe, że nas ono ominie. Czy warto jednak zamykać się na to uczucie? Pamiętajmy, że zakochanie ma pozytywny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i na nasze zdrowie. Nauka już dawno udowodniła, że osoby zakochane rzadziej chorują, mają więcej energii i dużo więcej chęci do życia. Zakochanie jest świetną motywacją do zmian czy osiągania nowych celów. Nie myślmy „jak się nie zakochać” tylko „jak zakochać się we właściwej osobie”, a świat stanie się dla nas dużo piękniejszym miejscem.