Miłość jest jednym z najbardziej fascynujących aspektów ludzkiego życia, pełnym emocji i przeżyć. I choć wielu osobom stereotypowo może wydawać się, że mężczyźni nie przejawiają takiej ekspresji uczuć jak kobiety, to jednak także oni przechodzą przez różnorodne etapy w procesie zakochiwania się.

Jak rozpoznać miłość mężczyzny? Odpowiedzi na to pytanie szukają nie tylko zadurzone w swoich kolegach nastolatki w szkole. Proces budowania więzi emocjonalnej mężczyzny zgoła różni się od tego, jak przywiązanie kształtuje się u kobiet. 

4 etapy męskiej miłości. Jak zakochuje się mężczyzna?

Dla każdego nowa relacja romantyczna to nowe wyzwanie. Kobiety bardzo często angażują się emocjonalnie od razu i bardzo mocno przeżywają niepowodzenia na początkowych etapach znajomości. Z kolei mężczyźni podchodzą do nowych partnerek ostrożnie, często badając grunt i bojąc się wielkiego zaangażowania. Nic więc dziwnego, że, z psychologicznego punktu widzenia, zakochują się nieco inaczej. Jak wyglądają cztery etapy męskiej miłości? 

Etap 1: Fizyczne pożądanie

Pierwszym etapem męskiej miłości jest zazwyczaj fascynacja i pociąg fizyczny. I czy się komuś to podoba, czy też nie – atrakcyjność i wygląd są dla mężczyzn kluczowe w początkowej fazie relacji. To właśnie wówczas mężczyzna często odczuwa podniecenie, które jednoznacznie łączy się z chęcią poznania drugiej osoby bliżej. Na tym etapie kluczowa jest więc chemia, która wywoła reakcje fizjologiczne takie jak rumieńce, rozszerzone źrenice, przyśpieszone bicie serca czy oblane potem dłonie. I choć nie ma to nic wspólnego z prawdziwą miłością, bez wątpienia nadmierne wydzielanie się noradrenaliny zmobilizuje mężczyznę do kontynuacji relacji i odkrywania nowego uczucia.

Etap 2: Budowanie i rozwój więzi emocjonalnej

Drugim etapem kiełkowania uczucia u mężczyzny jest budowanie i rozwój więzi emocjonalnej. Niezbędny na tym etapie jest więc proces randkowania, który pomoże partnerom poznać się, swoje charaktery, preferencje oraz które pozwoli zbudować nić porozumienia, oraz poczuć się komfortowo w swoim towarzystwie. To właśnie wówczas męski organizm wytwarza takie hormony jak dopamina, testosteron i wazopresyna, które, o ile skumulują się w jednym momencie, mogą prowadzić do zakochania.

Etap 3: Pociąg umysłowy

Trzeci etap zakochania się u mężczyzny obejmuje tzw. pociąg umysłowy. Sam zaczyna wtedy analizować swoje własne odczucia i myśleć nad tym, czy partnerka będzie odpowiednią osobą do długiego związku. To właśnie wówczas partner zaczyna zastanawiać się nad wartościami, zainteresowaniami, pasjami kobiety i szuka punktów wspólnych, które pozwolą zbudować trwałe podstawy do stałej relacji.

Etap 4: Emocjonalne zakochanie się

Ostatni etap zakochania się mężczyzny to po prostu poddanie się emocjom. To wówczas partner zaczyna myśleć o swojej nowej ukochanej „na poważnie”. Znając wady i zalety oraz wartości drugiej osoby mężczyzna zaczyna powoli planować wspólną przyszłość. To już bezpieczne zakochanie, które (jeśli odpowiednio pielęgnowane) może przerodzić się w prawdziwą trwałą i stabilną miłość.

Zobacz także: