Jak rozpoznać miłość mężczyzny? Takie pytanie zadają sobie nie tylko zadurzone po raz pierwszy w życiu w koledze ze szkoły nastolatki. Dylematy i wątpliwości dotyczące zagrywek zakochanego faceta regularnie spędzają sen z powiek nawet dojrzałym i doświadczonym „w tych sprawach” kobietom. Jeśli aktualnie znajdujesz się w takiej sytuacji, to znalazłaś się we właściwym miejscu.

Cechy dojrzałego mężczyzny

Jak zachowuje się dojrzały zakochany mężczyzna? Najpierw zastanówmy się, jakich facetów można określić tym epitetem. Dojrzały mężczyzna jest przede wszystkim pewny siebie. Co oznacza, że ma silne poczucie własnej wartości, ale z całą pewnością nie jest arogancki i zarozumiały. W relacjach z nim, nie ma mowy o niedopowiedzeniach czy o nieuzasadnionej destrukcyjnej zazdrości. Kolejna rzecz – dojrzały facet umie utrzymać na wodzy swoje emocje. Obca jest mu nieuzasadniona agresja, a gdy ma gorszy dzień – nie odreagowuje tego, ani na obcych, ani na osobach ze swojego otoczenia.

Odpowiedzialny, emocjonalnie stabilny facet nie ucieka przed problemami, a, ale stawia im czoła, szuka pomocy, nie ma problemu, by o nią poprosić. Nie ma tu mowy o toksycznej męskości, która szkodzi i jemu, i wszystkim dookoła. Cechuje go też zapobiegliwość. Nie myśli wyłącznie o tym, co jest tu i teraz. Dąży za to do zbudowania stabilnej i bezpiecznej przyszłości. Prawdziwie dojrzały facet nigdy nie ucieka przed konsekwencjami swoich czynów. Nawet, jeżeli będzie rezultatem tego będzie wiele przytłaczających problemów, dojrzały emocjonalnie facet weźmie na siebie całą odpowiedzialność. Co warte podkreślenia, taki facet nie ma problemu z przyznaniem się do błędu.

Jednocześnie, dojrzały emocjonalnie mężczyzna jest wyrozumiały. Zdaje sobie sprawę z tego, że nikt nie jest ideałem i jest w stanie wybaczyć wiele błędów. Nie należy jednak tego nadużywać, bo taki facet doskonale wie, gdzie leży granica, której nie można przekroczyć. Niedojrzały mężczyzna zbyt często dopuszcza do głosu swoje ego. U dojrzałego faceta, taka cecha raczej nie występuje, bowiem doskonale rozumie, że jego własne instynkty i potrzeby nie mogą przejąć roli życiowego przewodnika.

Jak dojrzały mężczyzna okazuje zainteresowanie kobiecie?

Zatem, jak zachowuje się dojrzały zakochany mężczyzna? Biorąc pod uwagę wymienione wyżej cechy, wybranka takiego faceta może liczyć na racjonalne, stabilne i pewne uczucie. A przede wszystkim o szczerość w tym temacie. Dojrzały facet zadba o kontakt między wami. Nawet gdy będzie na tyle zajęty by nie znaleźć czasu choćby na krótką rozmowę telefoniczną. Prawdopodobnie nie będzie recytował miłosnych wierszy (choć to oczywiście nie jest wykluczone ;)), za to z pewnością zainteresuje się, jak mija ci dzień. Możesz być pewna, że będzie to szczere zainteresowanie. 

Jak już wiemy, jedną z charakterystycznych cech dojrzałego faceta, jest umiejętność planowania przyszłości. Zakochany w tobie mężczyzna może wykazywać dużą racjonalność w kwestii wydawania pieniędzy, ale nie powinnaś odbierać tego jako przejawu skąpstwa. Nie jest sknerą, po prostu chce odłożyć jak najwięcej, żebyście nie musieli się o nic martwić. Takie zachowanie wskazuje też na to, że traktuje cię poważnie. Bez wątpienia dojrzała osoba będzie z tobą rozmawiać o takich kwestiach jak przyszłość, pieniądze, założenie rodziny. Będzie chciała poznać twoje pragnienia i potrzeby, zderzyć je ze swoimi, znaleźć między nimi satysfakcjonujący kompromis. 

Jak zachowuje się zakochany dojrzały mężczyzna?

Nie oznacza to jednak, że dojrzały zakochany mężczyzna nie potrafi zaskakiwać. Kwiaty bez okazji, wspólne wypady za miasto – niespodzianek będzie wiele, więc przygotuj się na subtelne rozpieszczanie. Twój dojrzały adorator z pewnością zadba o to, żebyś poczuła się jak najlepiej. Co więcej, emocjonalna dojrzałość nie oznacza jednak, że twój ukochany będzie szczędził ci czułości. W zimowy wieczór okryje cię kocem, gdy dopadnie cię przeziębienie poda ci wielki kubek herbaty z miodem, imbirem i cytryną, a gdy najdzie cię ochota na ulubione ciastka, wybierze się do cukierni, nawet gdy pogoda nie będzie zachęcała do wyjścia z domu. Jest taktowny i liczy się z twoimi uczuciami, dlatego po wszystkim nie będzie też wypominał, ile takie słodkości miały kalorii.

Zobacz także:

Może się zdarzyć, że twój partner będzie o ciebie zazdrosny, jednak w przypadku dojrzałego mężczyzny, zazdrość z pewnością nie przerodzi się w nieuzasadnioną agresję. Gdy dostrzeże, że spogląda na ciebie inny mężczyzna, dyskretnie da mu do zrozumienia, że jesteś już zajęta – obejmie cię lub pocałuje w policzek. Z całą pewnością nie jest prawdą, że emocjonalna dojrzałość wyklucza czułe słówka, to raczej cecha mężczyzn emocjonalnie oziębłych. 

Dlaczego warto uważać na niedojrzałych mężczyzn?

Skoro interesuje cię zachowanie mężczyzn dojrzałych emocjonalnie, znaczy to tyle, że sama taka jesteś. Z niedojrzałym mężczyzną nie stworzysz stabilnego związku. Owszem, zaznasz być może szaleńczej miłości, jednak niedojrzałe uczucie nie może być fundamentem wspólnej przyszłości. Kolejna rzecz, mężczyźni, którzy emocjonalnie wciąż są dziećmi, nie są stali w uczuciach. Dziś kocha ciebie, jutro może zauroczyć go inna.

Egocentryk, skupiony wyłącznie (lub przynajmniej w przeważającej części) jedynie na zaspakajaniu swoich własnych potrzeb, zazwyczaj niestety traktuje swoją partnerkę dość przedmiotowo – jako dostarczycielkę przyjemności. Dla takiego wiecznego chłopca kobieta u jego boku istnieje – a raczej pojawia się – jedynie po to, aby połechtać jego napompowane do niebotycznych rozmiarów ego i pomóc mu chwilowo zapomnieć o jego nieprzepracowanych problemach z samym sobą.

Nie jest tajemnicą, że u niedojrzałego mężczyzny dopatrzyć się można zachowania, które w normalnych warunkach należałby przypisać rozchwianemu emocjonalnie i niezdecydowanemu nastolatkowi, a nie facetowi, który w zasadzie sam mógłby już nawet mieć dziecko w takim wieku.

Taki Piotruś Pan ma bardzo nisko rozwiniętą empatię i inteligencję emocjonalną, dlatego nie licz, że kiedykolwiek domyśli się, o co ci w chodzi, jeśli tego mu wprost nie powiesz (choć otwarta komunikacja z każdym zawsze jest w cenie). Nie zrobi też dla ciebie czegoś miłego z własnej inicjatywy, nie mając przy okazji w tym jakiegoś interesu czy ukrytego celu. Do tego będzie mijał się z prawdą, kombinował i za wszelką cenę unikał nadmiernej bliskości, przywiązania oraz odpowiedzialności. Relacja z nim może więc i bywa momentami przyjemna, ale warto przygotować się na to, że będzie także szybka i... krótka.

Pamiętaj – prawdziwie dojrzałe życie wymaga dojrzałych wyborów i właśnie takie warto podejmować, także w sferze uczuciowej. xyz