Podobnie jak inne platformy streamingowe, Netflix regularnie odświeża swoją bibliotekę i uzupełnia ją o nowe produkcje od twórczyń oraz twórców z całego świata, w tym z Polski. Pod koniec lipca 2023 trafił do niej jeden z najgłośniejszych i najszumniej zapowiadanych polskich filmów z ubiegłego roku. Nie przyciągnął tłumów do kin, ale przed ekrany telewizorów, laptopów czy innych urządzeń – tak. Znalazł się w zestawieniu TOP 10 najpopularniejszych w naszym kraju. 

Ten polski film nie odniósł sukcesu w kinach, ale teraz jest hitem na Netfliksie

Chodzi o film „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. To pierwszy polski film o zombie z młodymi, dopiero wschodzącymi gwiazdami w rolach głównych. Fabuła koncentruje się na grupie maturzystek i maturzystów, którzy po egzaminach wyjeżdżają nad morze (do pałacu należącego do jednego z chłopaków z grupy) i organizują imprezę. W tym samym czasie dochodzi do dziwnych zakażeń nad Bałtykiem, co – niestety – wpływa i na imprezę, i na całe życie bohaterek i bohaterów. 

Produkcję nagrodzono m.in. Złotym Pazurem podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2022. Poza tym zebrała skrajne recenzje. Wiele osób zarzuciło reżyserowi, że nie mógł zdecydować się na gatunek. W przypadku „Apokawixy” mamy bowiem do czynienia z elementami horroru, jak i komedii. Natomiast miłośniczki kina i miłośnicy kina, jak również krytyczki i krytycy docenili obsadę. W filmie obsadzono m.in. Mikołaja Kubackiego, Walerię Gorobets, Martę Stalmierską oraz Alicję Wieniawę-Narkiewicz. Czyli (nieoszlifowane albo właśnie szlifujące się) diamenty i przyszłość polskiego kina. Młodym aktorkom i aktorom towarzyszyli m.in. Cezary Pazura, Tomasz Kot oraz Sebastian Fabijański

Czy warto obejrzeć „Apokawixę”? Choć (prawdopodobnie) nie będzie to najlepszy seans w waszym życiu, można poświęcić te około dwie godziny, by zaspokoić swoją ciekawość. Bo nie da się ukryć, że takiego filmu w Polsce jeszcze nie było.

„Apokawixa”: online. Gdzie oglądać?

Warto jednak zaznaczyć, że film „Apokawixa” jest dostępny nie tylko na Netfliksie, ale również na innych platformach streamingowych. Można go oglądać także w serwisach HBO Max i Player. Co więcej, na początku sierpnia zostanie emitowany w telewizji, a konkretnie na kanałach z rodziny HBO.