Dobroczynne działanie miodu jest wykorzystywane od tysięcy lat. Uwagę zwraca się nie tylko na jego prozdrowotne właściwości, których możemy sobie dostarczać od wewnątrz. Miód także świetnie działa na skórę. Pomimo że nie jest nowym odkryciem, to właśnie teraz szczególnie doceniają go marki kosmetyczne.

Można go znaleźć jako składnik pomadek do ust, kremów do twarzy i rąk, balsamów do ciała, olejków do włosów i wielu innych produktów, które mają zapewnić nam odpowiednie nawilżenie. Kosmetyki z miodem stanowią tak długą listę, że każdy znajdzie na niej takie produkt, który będzie odpowiedzią na jego potrzeby.

Kosmetyki z miodem – jak miód działa na skórę i włosy?

Miód jest bogaty w przeciwutleniacze (antyoksydanty), a to sprawia, że neutralizuje wolne rodniki, które są odpowiedzialne nie tylko za przesuszenie skóry, ale również utratę jej jędrności i elastyczności, co w efekcie prowadzi do jej szybszego starzenia się. Na tym zalety tego składnika się nie kończą. Do tego miód jest silnym humektantem, co oznacza, że jest w stanie przyciągać i zatrzymywać wilgoć. W ten sposób nie tylko chroni skórę przed utratą wody, ale jeszcze dodatkowo ją jej dostarcza.

Kolejną z zalet miodu jest jego działanie antybakteryjne. Dzięki tak licznym zaletom łatwo dostępnego i naturalnego środka możemy cieszyć się jego dobroczynnym działaniem również podczas pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Liczne kremy, balsamy, szampony, odżywki, olejki i inne specyfiki idealnie to podkreślają. Jeżeli jeszcze nie stosujesz kosmetyków z miodem, to najwyższy czas to zmienić.

Kosmetyki z miodem – kosmetyczny hit znany od tysięcy lat

Historia kosmetycznego zastosowania miodu jest datowana już na około 2000 lat p.n.e. To właśnie z tego okresu pochodzą gliniane tabliczki Sumerów z przepisem na leczniczą maść z miodem. Do tego historyczne źródła podają, że Kleopatra, która słynęła z kąpieli z mleku, życzyła sobie, żeby do białego płynu dodawać właśnie miód, który sprawiał, że jej skóra była nawilżano i aksamitnie miękka. Starożytny Egipt i teren Iraku to nie jedyne miejsca, na których w przeszłości wykorzystywano wspaniałe działanie miodu. Kobiety z chińskiej dynastii Ming używały tego składnika, kiedy chciały pozbyć się wyprysków. Pomimo że w kosmetyce stale obserwujemy ogromny postęp, to miód jest tak dobry, że nie trzeba szukać dla niego zastępstwa. Z tego powodu jest używany nie coraz rzadziej, a właśnie coraz częściej.

Kosmetyki z miodem – naturalny składnik kosmetyków

Pozycję miodu w kosmetyce umocniło ogromne zainteresowanie naturalnymi składnikami. Przemysł beauty coraz częściej skłania się ku rozwiązaniom, które nie tylko przynoszą efekty, ale do tego są przyjazne dla środowiska.

Pszczoły są podstawą tego, kim jesteśmy i co robimy – mówi Negin Mirsalehi, która w 2013 roku założyła holenderską markę Gisou z kosmetykami bazującymi na tym naturalnym składniku.

Dlaczego influencerka odnosząca w sieci ogromne sukcesy zdecydowała się dodatkowo tworzyć markę kosmetyczną? Negin Mirsalehi jest córką pszczelarza. W jej domu zatem zupełnie naturalne było stosowanie miodu na wiele różnych dolegliwości. Influencerka wspominała, że zasoby pasieki ojca były panaceum na skaleczenia i zadrapania, sprawdzały się podczas leczenia chorób gardła, a także świetnie odżywiały włosy, czego dowodzi bujna i lśniąca fryzura Negin Mirsalehi. To właśnie na tym dziedzictwie influencerka postanowiła zbudować własną markę kosmetyczną. Potencjał, który drzemie w miodzie, jest jednak znacznie większy. Z tego powodu wiele topowych marek kosmetycznych używa go nie tylko jako jednego z wielu składników, ale opiera na nim całe linie do pielęgnacji. W ich kolekcjach bez trudu można znaleźć serie dedykowane pielęgnacji twarzy (kremy, balsamy do ust, peelingi i maseczki z miodem), ciała (balsamy, żele, mleczka i inne), a także włosom (szampony, olejki, odżywki i maski).

Zobacz także: