„The Crown” 5. sezon – nowe zdjęcia z planu

W 5. sezonie „The Crown”, którego premiera zaplanowana jest na listopad, będziemy śledzić perypetie członków brytyjskiej monarchii z czasów najbliższych teraźniejszości, dotyczących końcówki lat 90. XX wieku i wczesnych 2000. Olivię Colman w roli królowej Elżbiety II zastąpi Imelda Stauntion, aktorka znana choćby z serialu „Downton Abbey” czy z serii o Harrym Potterze. W księcia Filipa wcieli się Jonathan Pryce, nominowany do Oscara za rolę w filmie „Dwóch papieży” z 2020 roku. W roli Diany nie zobaczymy już Emmy Corrin – w 5. sezonie produkcji zastąpi ją Elizabeth Debicki. To właśnie stworzona przez nią kreacja budzi największe zainteresowanie mediów – zwłaszcza, że życie i tragiczna śmierć Diany Spencer będą stanowić oś fabularną dla nowych odcinków.

29-letnia aktorka wydaje się wydaje idealnie obsadzona w roli księżnej. Elizabeth Debicki, która ma na koncie m.in. role w takich produkcjach jak: „Kryptonim U.N.C.L.E” czy „Wielki Gatsby”, nie mogłaby  bardziej przypominać swojej bohaterki. Trzeba przyznać, że na najnowszych zdjęciach z planu serialu, które pojawiły się w sieci, podobieństwo jest wręcz uderzające. Uwagę zwraca jednak fakt, że prezentując scenę z jednego z ostatnich publicznych wyjść księżnej, twórcy serialu postawili na inną stylizację, niż miała na sobie wówczas Lady D.

„The Crown” 5. sezon:  Diana na premierze „Jeziora Łabędziego”

3 czerwca 1997 roku, na premierze słynnego baletu Piotra Czajkowskiego w londyńskiej Royal Albert Hall, Spencer zaprezentowała look, który dziś wydaje się ikoniczny. Do wyszywanej cekinami jasnoniebieskiej sukienki na ramiączka od Jacques’a Azagury dobrała czółenka od Jimmy Choo i naszyjnik od Gerrarda.

„Daily Mail” zwrócił uwagę, że na zdjęciach z planu Elizabeth Debicki nosi kopię innej sukni Diany – zaprojektowanej przez Catherine Walker, którą Lady Di założyła dwa lata wcześniej, w 1995 roku, na imprezę charytatywną „Vanity Fair” w Serpentine Gallery. Walker była jedną z ulubionych projektantek księżnej Walii. Ich relacje rozpoczęły się trzy miesiące po ślubie Diany z księciem Karolem w 1981 roku i trwały aż do śmierci księżnej. Przez te 16 lat projektantka stworzyła dla Spencer wiele kultowych już kreacji (w tym sukienkę, które księżna założyła na audiencję papieską u Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim 29 kwietnia 1985 r., tę samą, w której została pochowana).

Na najnowszych zdjęciach z planu 5. sezonu „The Crown” na szyi Debicki nie widać też słynnego naszyjnika, który zyskał miano „Jeziora Łabędziego”. Naszyjnik został wykonany przez firmę jubilerską Garrard i ozdobiony 178 diamentami oraz perłami z Morza Południowego.

Czemu doszło do tej zmiany? Jak myślicie?