Trendy wiosna-lato 2020: Tie-dye – co to jest i jak nosić ubrania w tym stylu?

Trend tie-dye narodził się w latach 60. wraz z rozkwitem ery dzieci-kwiatów. Był sprzeciwem wobec konsumpcyjnego stylu życia – manifestem wolności, indywidualizmu i kreatywności – między innymi dlatego, że ubrania w tym stylu można było zrobić samemu w domu. Tie-dye to bowiem nic innego jak efekt ręcznego farbowania (nawet jeśli uzyskiwany jest fabrycznie w produkcji masowej). Czym się charakteryzuje? Nieregularnością barwnych plam na tkaninie i ich niesymetrycznym umiejscowieniem, a także cieniowaniem koloru (kolor łagodnie przechodzi w kolejne ze swoich odcieni – od najciemniejszego po najjaśniejszy.

Influencerki pokochały dresy tej polskiej marki – są idealne do chodzenia po domu (i nie tylko) >>>

Jak najprościej uzyskać efekt tie-dye? Potrzebny będzie T-shirt, kolorowe barwniki do ubrań, gumki recepturki oraz... kuchenka mikrofalowa. Na koszulce, wcześniej zwilżonej wodą, zawiązać trzeba kilka supełków (które przytrzymujemy za pomocą gumek), a następnie spryskać je barwnikami – zgodnie z własnym pomysłem. Suszymy w mikrofalówce i... gotowe!

Trend tie-dye na światowych wybiegach i w szafach gwiazd

Renesans popularności trend odnotował w latach 90., przyczyniając się do ukształtowania estetyki grunge – koszulki z efektem tie-dye do sztruksowych dzwonów albo wytartych jeansów nosili fani Pearl Jam i Nirvany.

Teraz trend znów wraca do łask. To zasługa domów mody, takich jak Prada, Stella McCartney czy Proenza Schouler, który T-shirty, koszule, a nawet sukienki z efektem tie-dye lansowali już w 2019 roku. W tym sezonie w ich ślady poszły kolejne marki – wystarczy wspomnieć MGSM czy Albertę FerrettiTom Ford z kolei chce, by zostały z nami na dłużej i ubrania z efektem tie-dye pokazał w swojej kolekcji na jesień-zimę 2020. 

Miłośnikami ubrań z efektem tie-dye są także gwiazdy. Nosi je top modela Gigi Hadid, która w swojej szafie ma nie tylko „ręcznie farbowane” koszulki, ale i bluzy czy spodnie, influencerka Chiara Ferragni oraz piosenkarki – Lady Gaga i Beyoncé. A także chłopaki – Joe Jonas czy Justin Bieber (ten ostatni w koszulce tie-dye wybrał się do kościoła). W ich ślady poszły także  influencerki, które ubrania tie-dye potrafią nosić od stóp do głów. Jak? Zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie czekają na was zdjęcia mody ulicznej uchwycone podczas ostatnich fashion weeków.