„Mission Impossible 7”: Tom Cruise wysadzi stuletni most w Polsce? Pomysł spotkał się ze sprzeciwem

Most jest nie tylko wiekowy (ma dokładnie 114 lat!), ale i bardzo malowniczy. Położona nad Jeziorem Pilchowskim, nieopodal wsi Strzyżowiec w województwie Dolnośląskim stalowa konstrukcja łącząca ze sobą dwa brzegi akwenu i otoczona  lasem, teraz ma... wylecieć w powietrze? To pomysł scenarzystów siódmej części kultowego już filmu „Mission Impossible” (który zgodnie z obecnymi założeniami pojawić ma się pod tytułem „Libra”) z Tomem Cruisem w roli głównej. Do którego zdjęcia kręcone mają być w Polsce. Stuletni most miałby być wysadzony w jednej ze scen, w której filmowy agent Ethan Hunt (grany właśnie przez Cruise'a) podkłada ładunek wybuchowy w pociągu jadącym po moście. O planach wysadzenia stuletniego mostu poinformował prezes Kolei Dolnośląskich, Piotr Rachwalski, w marcu tego roku, jednak z uwagi na pandemię sprawa ucichła. Teraz jednak powróciła i nie brakuje głosów sprzeciwu.

„After We Collided” – mamy zwiastun filmu! Zapowiada się naprawdę gorąco >>>

Plany wysadzenia mostu w Pilichowicach głośno krytykuje m.in. Anna Mucha, która postanowiła pojechać na miejsce i udokumentować to na swoich InsaStories. „Tom, IT IS IMPOSSIBLE!!!” – napisała, dodając hasztag #niemanatonaszejzgody i oznaczając na zdjęciu samego aktora (licząc, że on także sprzeciwi się pomysłowi). Na Istagramie pokazała też przepiękne zdjęcia mostu i okolicy, jego archiwalne fotografie, a także screeny z dyskusji, jaka rozpoczęła się w internecie, kiedy na jaw wyszły plany wysadzenia mostu (wybrane z nich znajdziecie w naszej galerii u góry strony). 

„To nie jest zabytek!” – w rozmowie z Wirtualną Polską powiedział o 114-letnim moście wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Lewandowski. I dodał: „Nie każda stara rzecz jest zabytkiem (...). Zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. (...) Ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości”. Powiedział także, że most to według niego „relikt postindustrialny” i „nie cieszy oka”.

Domyślacie się więc, że nie ma nic przeciwko wysadzeniu mostu, a właściwie jego fragmentu, bo jak podkreślił zniszczona ma zostać „tylko” część. „Chcielibyśmy, by most zagrał w tym filmie” – powiedział, tłumacząc że decyzją rządu to dla Polski wspaniała promocja. „Realizacja filmu «Libra» w tym miejscu to impuls rozwojowy dla całego regionu” – uważa. I nadmienia, że byłoby to dla naszego kraju niezwykle opłacalne. Wy też uważacie, że warto? 

Prace nad siódmą częścią „Mission Impossible” planowane są na kwiecień 2021 roku. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na świecie dramatycznie się nie zmieni Tom Cruise miałby po raz pierwszy odwiedzić Polskę już we wrześniu tego roku. Czy do tego dojdzie, czas pokaże...

 

Zobacz także: