Pierwsze ograniczenia wejdą w życie w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim. Co czeka mieszkańców? Ponowne zamknięcie takich obiektów jak: kina, hotele, teatry, galerii handlowe oraz ośrodki sportowe. Także uczennice i uczniowie z klas 1-3 wracają do trybu nauki zdalnej. Co dalej? Czy czekają nas kolejne obostrzenia na Wielkanoc w całym kraju? Rząd zapowiedział, że będzie reagował na bieżąco w związku z sytuacją epidemiologiczną. Jednak prognozy są takie, że póki co trzecia fala koronawirusa, z którą mamy obecnie do czynienia, póki co przybiera na sile. 

Jakie maseczki obowiązują w Polsce od soboty 27 lutego?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od soboty wchodzi w naszym kraju w życie zakaz używania do zasłaniania nosa i ust przyłbic, szalików, kominów, chust i bandan itp. Najlepszym sposobem ochrony nosa i ust według Andrusiewicza byłoby noszenie jednorazowych maseczek chirurgicznych. Zdaje sobie on jednak sprawę, że wobec takich odgórnych rekomendacji mogą się one znowu szybko stać towarem deficytowym i bardzo drogim. Warto przy okazji dodać, że maska chirurgiczna chroni przede wszystkim inne osoby, a nie te, które taką osłonę stosują. Zapobiega ona wydostawaniu się areozoli na zewnątrz, jednak nie jest ona zbyt szczelna.

Jakie maseczki ochronne są najlepsze?

Według specjalistów o wiele wyższy poziom zabezpieczenia zapewniają nam maski z filtrami ochronnymi. Im lepiej, szczelniej taka maska przylega do twarzy, tym większy jest poziom zabezpieczenia. Znaczenie ma również rodzaj zastosowanego filtru. Tego typu maski to w skrócie FFP (filtering face piece). Możemy wybierać między maskami FF2 o średniej skuteczności (nakaz noszenia takich obowiązuje np. w Austrii i Niemczech) i FF3 o ponad 99 procentowej ochronie. Są jeszcze maski N95, które zatrzymują co najmniej 95 procent szkodliwych cząsteczek. 

Co z bardzo popularnymi maseczkami z bawełny czy innych materiałów? Wygląda na to, że będą dopuszczone do użytku. Ważne, by i one były jak najlepiej wyprofilowane, przylegające do twarz oraz by odpowiednio dbać o ich higienę.