Pandemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość – obecnie cała Polska jest w tzw. czerwonej strefie, co oznacza m.in. obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Mimo tego, że z maseczkami ochronnymi mamy do czynienia od marca, niektórzy z nas wciąż nie wiedzą, jak prawidłowo dbać o ich higienę. To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, dlatego warto wiedzieć, jak to robić. 

Tegoroczne święta możesz spędzić bez najbliższych! Rząd zapowiedział surowe obostrzenia >>>

Jak dbać o maseczkę ochronną wielokrotnego użytku?

Jednym z obowiązujących obostrzeń jest zakrywanie nosa i ust. Najbardziej ekonomiczny wybór? Maseczki ochronne wielokrotnego użytku, bo jak sama nazwa wskazuje, używać ich można częściej niż raz. Trzeba jednak wiedzieć, jak dbać o ich higienę. Jak dezynfekować maseczkę wielkokrotnego użytku i o czym należy pamiętać, piorąc maseczkę? Przychodzimy z pomocą.

Jak dezynfekować maseczkę ochronną wielokrotnego użytku?

Najprostszym sposobem na zdecynfekowanie maseczki wielorazowego użytku jest spryskanie jej sprayem antybakteryjnym i antywirusowym na bazie alkoholu – tym samym, którego używamy do dezynfekcji dłoni. Maseczkę ochronną najlepiej spryskać z obu stron, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Maseczki można także wygotować we wrzącej wodzie albo wyprasować żelazkiem ustawionym na najwyższą temperaturę (jak podaje nasz ekspert, dr Paweł Grzesiowski, koronawirus w temperaturze 90 stopni ginie w ciągu kilkunastu sekund!). Równie dobrym pomysłem jest pranie maseczek ochronnych. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Jak prać maseczki ochronne wielokrotnego użytku?

Regularne pranie maseczek ochronnych to gwarancja tego, że wciąż pełnić będą swoją funkcję. Najlepiej prać maseczkę po każdym powrocie z zakupów, a już na pewno – kiedy zrobi się wilgotna. Po zdjęciu maseczki (zdejmując maseczkę, starajcie się nie dotykać jej po zewnętrznej stronie), najlepiej od razu wrzucić ją do pralki. Jeśli jednak musi poczekać, aż uzbiera się więcej prania, ważne jest by przed włożeniem jej do kosza na bieliznę, najpierw umieścić ją w foliowej torebce, tak, by nie stykała się z resztą prania. Maseczki ochronne wielorazowego użytku pierzemy w temperaturze 60 stopni przez co najmniej 45 minut. Suszymy, a kiedy wyschną, prasujemy. I zakładamy ponownie. 

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną w domu? To proste! Oto instrukcja krok po kroku >>>