Przygody Rachel, Joey’a, Moniki, Phoebe, Rossa i Chandlera nadal są na topie, ale niektóre aspekty serialu nie zestarzały się dobrze. Nie jeden raz było o tym głośno w ostatnim czasie. Zwłaszcza wśród przedstawicielek i przedstawicieli pokolenia Z. Do sprawy postanowiła odnieść się Marta Kauffman – twórczyni produkcji przeprasza i przekazuje 4 miliony dolarów w związku z dyskryminacją rasową.

Kauffman przekazała 4 miliony dolarów swojej byłej uczelni – Brandeis University. Pieniądze te umożliwią ustanowienie profesury na wydziale Studiów Afrykańskich i Afroamerykańskich. Dodatkowo, pomogą w rekrutacji większej liczby ekspertów i nauczycieli oraz zapewnią studentom różne stypendia interdyscyplinarne.

Wiele się nauczyłam przez ostatnie 20 lat – powiedziała Kauffman w wywiadzie z „LA Times”. – Przyznanie się do winy i zaakceptowanie jej nie jest łatwe. Ciężko jest patrzeć na siebie w lustrze. Jest mi wstyd, że 25 lat temu nie zwracałam na to uwagi.

Przemyślenia na temat rasizmu i dyskryminacji rasowej pojawiły się u Kauffman po tym, jak w 2020 roku policjant zamordował czarnoskórego Georga Floyda. – Wtedy właśnie uświadomiłam sobie, że brałam udział w systemowym rasizmie w sposób, którego nigdy nie byłam świadoma – powiedziała. – Wiedziałam, że muszę się poprawić, jakoś zadośćuczynić.

Decyzja o przekazaniu 4 milionów dolarów padła ponad rok później po tym, jak Jennifer Aniston, Courtney Cox, Lisa Kudrow, Matthew Perry, Matt LeBlanc i David Schwimmer ponownie połączyli siły i spotkali się w ramach długo wyczekiwanego odcinka specjalnego „Przyjaciół” wyemitowanego na platformie HBO Max. Chociaż spotkanie wywołało euforię fanek i fanów kultowego serialu, to niemal natychmiast po jego premierze znów pojawił się temat dyskryminacji rasowej.

Pośród niewielu aktorów i aktorek o innym kolorze skóry niż biały, którzy i które wystąpili i wystąpiły w serialu, najbardziej w pamięć zapada Aisha Tyler. Wcieliła się ona w postać Charlie – czarnej paleontolożki, która zaczęła pracować z Rossem. Ostatecznie zostali oni parą. Bohaterka grana przez Tyler pojawiła się jedynie w dziewięciu odcinkach.

W 2020 roku do całej sprawy odniósł się David Schwimmer (Ross). Powiedział wtedy, że to, że w serialu nie było zróżnicowanej kulturowo reprezentacji aktorów i aktorek było po prostu złe. Czułem, że Ross powinien spotykać się ze wszystkimi kobietami każdej rasy – dodał.

Ciekawe, jak wyglądaliby „Przyjaciele”, gdyby serial powstawał dzisiaj. Obstawiamy, że zdecydowanie bardziej inkluzywnie.

Zobacz także: