1,5 roku po śmierci królowej Elżbiety II ukaże się najnowsza publikacja Roberta Hardmana „The Making of a King: King Charles III and the Modern Monarchy”. To właśnie na jej łamach pojawi się szczegółowa relacja z ostatniego lata monarchini. Książki nie ma jeszcze w sprzedaży, jednak do mediów już teraz przedostały się zawarte w niej zapiski prywatnego sekretarza, który ujawnił, jak wyglądały ostatnie chwile królowej Elżbiety II. Poznajcie szczegóły.

Jak wyglądały ostatnie chwile królowej Elżbiety II?

Jak powszechnie wiadomo, królowa Elżbieta II właściwie do swoich ostatnich dni pełniła obowiązki. Na dwa dni przed śmiercią gościła w Balmoral nową premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Zdjęcie obiegło świat, choć nikt wówczas nie wiedział, że jest tym ostatnim.

Jane Barlow - WPA Pool/Getty Images

Z opublikowanego pod koniec września 2022 aktu zgonu wiemy, że królowa odeszła 8 września 2022 roku o godzinie 15:10, a zatem trzy godziny przed oficjalnym ogłoszeniem tego faktu.

W książce autorstwa Roberta Hardmana „The Making of a King: King Charles III and the Modern Monarchy” ujawniono natomiast, że do końca przy królowej czuwał jej prywatny sekretarz, Sir Edward Young. Z jego notatki wynika, że monarchini odeszła we śnie:

Bardzo spokojna. We śnie. Wymknęła się. Podeszły wiek. Nie była niczego świadoma. Żadnego bólu — cytuje fragment publikacji Roberta Hardmana Sky News.

Obecnie dokument z zapiskami sekretarza monarchini przechowywany jest w Archiwach Królewskich.

Publikacja Roberta Hardmana „The Making of a King: King Charles III and the Modern Monarchy” do sprzedaży trafi 18 stycznia 2024. Ma skupić się na postaci króla Karola III w okresie od śmierci jego matki, po koronację i początkowe miesiące bycia monarchą.

Zobacz także: