W ostatnich miesiącach coraz więcej słyszymy o zanieczyszczonych morzach i oceanach, do których co roku trafia 150 tysięcy ton plastiku. O szkodliwym wpływie plastiku na środowisku mówi się głośno, co powoduje wzrost świadomości wśród obywateli. Wielkie koncerny, takie jak McDonald's, Starbucks czy IKEA zdecydowały się na wycofanie bądź ograniczenie jednorazowych produktów, takich jak np. plastikowe słomki. Kolejnym dowodem na to, że produkcja i zużycie plastiku jest realnym problemem to wprowadzenie zakazu przez Unię Europejską. Poniżej znajdziecie szczegóły ustawy, którą właśnie przegłosował Europarlament.

Unia Europejska walczy z plastikiem, wprowadzając zakaz jednorazowych produktów 

Plastik stanowi ponad 70% zanieczyszczeń wód i oceanów. Aby walczyć ze szkodliwymi skutkami sztucznych tworzyw, Parlament Europejski postanowił zaostrzyć przepisy. W dniu 24 października 2018 roku przyjęto zakaz sprzedaży plastikowych produktów, do których należą: patyczki higieniczne, słomki, jednorazowe sztućce oraz naczynia, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, plastikowe torby oraz pojemniki na fast foody. Oznacza to, że do 2021 roku państwa Unii Europejskiej są zobowiązane do zaprzestania ich produkcji. Oprócz tego, kraje należące do Wspólnoty mają obowiązek przygotowania programu, zachęcającego obywateli do korzystania z produktów wielokrotnego użytku oraz recyklingu.

Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz plastikowych słomek, naczyń i sztućców >>>

Ideologia zero waste, czyli jak wspierać ogólnoświatową walkę z plastikiem

Ekologiczny lifestyle nie jest kolejnym trendem, ale ideologią, która pomaga w walce ze szkodliwym wpływem plastiku na środowisko. Dane o zanieczyszczeniach sztucznymi materiałami biją na alarm, a zakaz wprowadzony przez Unię Europejską jest na to kolejnym dowodem. Już teraz na własną rękę możecie przyczynić się do zmniejszenia szkodliwych skutków poprzez np. rezygnację ze słomek, kupowanie drewnianych patyczków do uszu (wygooglujcie to!), zaopatrzenie się we własny kubek na wodę oraz kawę i herbatę. Do dzieła!