Na Netflix pod koniec kwietnia pojawił się serial Unorthodox. Punktem wyjścia do jego powstania była książka Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów autorstwa Deborah Feldman, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K. W 2012 roku wieku 25 lat Deborah opublikowała swoje własne wspomnienia, jak wyglądało jej dotychczasowe życie ultraortodoksyjnej chasydzkiej rodzinie mieszkającej w nowojorskiej dzielnicy Williamrsburg, leżącej w północnej części nowojorskiego Brooklynu. Książka Deborah sprzedała się w milionach egzemplarzy i trafiła na listę bestsellerów The New York Times. Teraz można kupić ją z odświeżoną okładką, na której widnieje serialowa Esty, czyli alter ego Deborah. Zagrała ją 24-letnia urodzona w Izraelu Shira Haas.

Seriale, które zostały wstrzymane z powodu koronawirusa. Wśród nich m.in. „Wiedźmin”, „Euforia”, „Stranger Things” i „Riverdale” >>>

Unorthodox – nowy serial Netflixa o młodej kobiecie, która opuściła chasydzką społeczność. Obejrzycie go w jeden wieczór! 

Esther Shapiro poznajemy w momencie, kiedy postanawia podjąć najważniejszą decyzję w jej życiu – opuścić chasydzką hermetyczną społeczność, w której dorastała przez 19 lat. Chasydzi to jeden z ortodoksyjnych odłamów judaizmu. Z perspektywy bohaterki serialu dowiadujemy się o nich m.in. tego, że rola kobiet sprowadzona jest do bycia przykładną żoną i matką. A Esty od zawsze czuła, że do bycia spełnioną potrzebuje czegoś więcej. Dlatego pewnego dnia, zabierając ze sobą jedynie kopertę gotówki i zdjęcie tajemniczej kobiety, leci do Europy. A dokładnie do Berlina. Tam poznaje świat i ludzi, których do tej pory mogła oglądać jedynie zza okna swojego mieszkania. Zamierza też w końcu oddać się swojej największej, skrywanej do tej pory przed rodziną pasji – muzyce. Pomagają jej w tym nowi znajomi, a ci, wśród których do tej pory żyła, próbują ją od tego pomysłu odciągnąć.

Serial Unorthodox liczy (niestety) tylko 4 odcinki wyreżyserowane przez Marię Schrader. Pozwoli wam poznać nieco bliżej chasydzkie tradycje, które twórcy starali się oddać w najmniejszym szczególe. O tym też dowiecie się z krótkiego filmu making of ukazującego kulisy powstawania serialu Netflixa. Jednym z przykładów jest ślub Esty i Yanky’ego – bez trudu wyczujecie emocje, jakie towarzyszyły pannie młodej. Unorthodox to seans spokojnie na jeden wieczór, ale emocje po jego obejrzeniu zostaną z wami zdecydowanie dłużej.

Netflix kwiecień 2020: nowości, które warto obejrzeć >>>