Na potrzeby naszej skóry, włosów i paznokci odpowiadamy przede wszystkim z pomocą rozmaitych kosmetyków dedykowanych konkretnym problemom. Pielęgnację warto jednak zacząć od środka. Lorraine Perretta, szefowa żywienia w Advanced Nutrition Programme, powiedziała w rozmowie z „Who What Wear”, że miejscowa pielęgnacja skóry faktycznie odpowiada tylko na 50% jej potrzeb. Nasza dieta ma ogromne przełożenie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Zbilansowane posiłki to absolutna podstawa. Według ekspertki na skórę trzeba patrzeć jak na dwustronny organ, który potrzebuje wsparcia z każdej strony. Dodatkowo podkreśliła także wpływ ogólnego stanu zdrowia na nasz wygląd. Trądzik może mieć związek z problemami z wątrobą lub jajnikami, a wrażliwość wynikać z zaburzeń pracy żołądka. Na kłopoty ze skórą, włosami czy paznokciami warto zatem patrzeć szeroko i swoje wątpliwości konsultować z lekarzem. Ewentualne niedobory, które potwierdzą wyniki badań, można zacząć uzupełniać z pomocą diety i wspierającej ją suplementacji.

W przypadku kuracji z pomocą suplementów należy pamiętać, że to nie kolejna maseczka lub serum, które dają efekty już po pierwszym użyciu. Zanim dieta i urodowe suplementy przyniosą pierwsze zmiany może minąć kilka miesięcy. Warto zatem dać sobie czas i cierpliwie czekać na efekty, które przyniesie nie kolejny zabieg pielęgnacyjny, ale konkretny wkład w nasze zdrowie. W idealnym świecie taką rolę powinny odegrać już same posiłki, ale dieta naturalnie bogata w witaminy i minerały nie zawsze jest osiągalna. Po prostu często do tej idealnej wizji wypełnionej wartościowymi owocami, warzywami i kwasami tłuszczowymi omega-3 wkradają się wysokiej zawartości rafinowane węglowodany, tłuszcze nasycone i sól, które mogą przekładać się na nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu naszej skóry, a także odbijać się na włosach i paznokciach. Wsparciem w takiej sytuacji mogą okazać się suplementy uzupełniające niedobory na naszych talerzach.

Urodowe suplementy – kolagen

Istnieje wiele suplementów diety, ale nie każdy jest w stanie realnie odmienić kondycję naszej skóry lub włosów. Wśród polecanych środków jest kolagen. Co na jego temat uważa ekspertka. Czy warto suplementować kolagen? Jakiś czas temu poprosiliśmy o wypowiedź na ten temat dietetyczkę. Maja Krzyżanowska wskazała, że wyniki badań z 2015 roku potwierdzają pozytywne wpływ na skórę doustnej suplementacji kolagenu. Po 8 tygodniach stosowania nawilżenie skóry znacznie się poprawiło. Już po miesiącu rozdrobniona sieć kolagenowa uległa zmniejszeniu, a gęstość białka w skórze właściwej zwiększyła się. Efekty te były widoczne nawet po upływie 12 tygodni. Można zatem stwierdzić, że daje także efekt przeciwstarzeniowy. Według ekspertki jednak wciąż jest zbyt mało rzetelnych badań, żeby w pełni ocenić korzyści wynikające z suplementacji kolagenu. Na rynku nie brakuje jednak polecanych środków, które można wypróbować, żeby samodzielnie ocenić ich wpływ na wygląd. Poniżej czeka taki, którego działanie potwierdzono naukowo. Warto pamiętać zawsze o tym, że do syntezy kolagenu niezbędna jest witamina C.

Urodowe suplementy – kwasy omega

Obok monoskładnikowych suplementów pojawiają się też formuły bazujące na konkretnym składniku, którego działanie wspierają i ukierunkowują inne. Widać to na przykładzie kwasów omega. Te w zależności od całej receptury są dedykowane konkretnie jako wsparcie dla skóry lub włosów. Najczęściej w tej roli występują konkretnie kwasy omega-3, które mają niezwykłe właściwości nawilżające i odżywiające. O zapotrzebowaniu na nie, które wynika z niedoborów, poinformuje nas często sama skóra lub włosy. Wiele z nich widać bowiem gołym okiem. Sucha skóra, łamliwe włosy i łupież to sygnały, które mogą wskazywać, że brakuje nam właśnie tych kwasów tłuszczowych. Jak sobie z tym radzić? Jeżeli faktycznie cierpimy na ich niedobór to pozna zmianami w diecie, pomocna można okazać się suplementacja. Szukając dobrze ocenianych preparatów z kwasami omega-3, które poprawiają kondycję włosów, trafiliśmy na konkretne kapsułki. Wsparciem dla włosów cienkich, rzadkich i słabych ma być konkretna formuła. Kwasy omega-3 są w niej wsparte obecnością palmy sabałowej na porost, wiesiołka dwuletniego, który wspiera prawidłowy metabolizm i funkcjonowanie układu hormonalnego oraz witaminy E i miedzi odpowiedzialnych za ochronę przed stresem oksydacyjnym.

Kwasy omega-3 i inne tłuszczowe mogą stanowić także wsparcie dla kondycji naszej skóry. W tym przypadku także sugerowaliśmy się wysokimi ocenami, które wystawiły osoby po kuracji tym suplementem. Health Labs Care SmartMe to kompozycja bioestrów kwasów omega-3, omega-6 oraz omega-9 pozyskanych z olejów lnianego, konopnego oraz z wiesiołka i dzikiej róży. Uzupełnia też dietę w witaminy A, E i D. Pomimo że suplement jest dedykowany przede wszystkim poprawie kondycji skóry, to zmiany w wyglądzie włosów i paznokci według użytkowniczek także są zauważalne.

Urodowe suplementy – cynk

Cynk to pierwiastek, który bardzo często pojawia się w kontekście dodatkowej suplementacji diety. Powodów do jego zażywania przy niedoborach może być wiele. Wymienia się między innymi korzyści związane z podnoszeniem odporności, ale odgrywa również rolę w gojeniu się ran i ochronie antyoksydacyjnej, co przekłada się bezpośrednio na korzyści dla skóry. Jak dokładnie działa cynk jako urodowy suplement? Mechanizm wygląda następująco. Skóra wykorzystuje cynk do produkcji wyspecjalizowanych komórek zwanych keratynocytami, które wytwarzają keratynę. Keratyna natomiast podobnie jak kolagen nadaje skórze elastyczność i wytrzymałość. Oznacza to, że cynk może wspomagać odbudowę uszkodzonej skóry. Jest też antyoksydantem. Nadmiar wolnych rodników może powodować stres oksydacyjny, o którym wiadomo, że przyspiesza starzenie się skóry i może przyczynić się do powstania drobnych linii i zmarszczek z powodu utraty kolagenu. Obecność cynk tworzy swego rodzaju tarczę ochronną przed takimi zmianami. Jego pozytywny wpływ widać także na włosach i paznokciach.

Urodowe suplementy – MSM

MSM, czyli metylosiarczan lub metylosulfonylometan, to związek organiczny siarki. Jego działanie wykorzystuje się głównie przy problemach ze stawami (wtedy najlepiej sprawdza się w połączeniu z chondroityną, glukozaminą lub kwasem bosweliowym), ale analizując możliwości, które w nim drzemią, łatwo odkryć, że to także suplement wspierający kondycję skóry, włosów i paznokci. Jak dokładnie działa? Nie bez powodu siarka nazywana jest pierwiastkiem piękna. Stanowi jeden z ważnych budulców skóry, włosów i paznokci, więc jej niedobory naturalnie odbijają się na ich kondycji. Suplementacja MSM może zatem przełożyć się na wzmocnienie ich komórek. Jest ono potrzebne do syntezy włókien kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrności i pogrubiają włosy. Dodatkowo MSM przekłada się nie tylko na ich zdrowy wygląd. W przypadku włosów dostarczenie tego składnika może być pomocne w zahamowaniu wypadania włosów i stymulacji wzrostu nowych. Ostatecznie jednak zawsze to lekarz powinien zalecić konkretne wsparcie, które będzie dedykowane naszemu problemowi. Bez uwzględnienia konkretnych niedoborów ciężko trafić na suplement, który przełoży się na poprawę naszego zdrowia.

Zobacz także: