Pielęgnacja skóry, dobór odpowiednich produktów oraz składników aktywnych i zrozumienie preferencji naszej cery nie należą do rzeczy prostych. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Wręcz przeciwnie, gdy już wiesz jakie elementy wpływają korzystnie na stan twojej skóry, proces pielęgnacji okaże się mniej skomplikowany i przyjemny. Dlaczego wiele osób nadal nie wie, po jakie produkty sięgać na co dzień? Jak w innych dziedzinach życia, odpowiedzialność zrzucamy na chaos informacyjny, spowodowany wieloma źródłami, które próbują przekonać nas, że wiedzą, co dla naszej cery będzie najlepsze. Raz wiedzę przekazują nam niewykwalifikowane użytkownicy i użytkowniczki TikToka, innym razem informacje czerpiemy ze specjalistycznych źródeł, które posługują się wewnętrznym żargonem, niezwykle trudnym do zrozumienia dla przeciętnego i przeciętnej użytkownika i użytkowniczki kosmetyków do pielęgnacji. 

Jednym z obszarów, który kryje za sobą wiele niewiadomych jest słynny „anti-aging” czyli produkty wzmocnione o składniki, które w teorii powinny spowolnić proces starzenia się skóry, pobudzić produkcję kolagenu i spłycić pierwsze drobne zmarszczki. Co bezpośrednio przyczynia się do spowolnienia metabolizmu skóry? Stres, promienie UV, toksyny to tylko kilka z czynników, które przyczyniają się do uszkodzenia komórek skóry, tym samym powodując przedwczesne ich umieranie. Eksperci są jednak zgodni, że można temu zapobiec. Ich zdaniem te 3 sprawdzone składniki powinny być podstawą świadomej pielęgnacji skóry, jeśli chcemy cieszyć się młodym wyglądem przez długie lata.

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Witamina C

Prawdopodobnie wiele z was słyszało lub przeczytało na opakowaniu kosmetyków termin „antyoksydanty”, które mają niwelować szkody spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, zanieczyszczenie środowiska czy stres. Jednym z najpopularniejszych antyoksydantów jest właśnie witamina C, która skutecznie buduje tolerancję skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, rozjaśnia cerę, pomaga zwalczać przebarwienia oraz wygładza drobne zmarszczki. 

Jako przeciwutleniacz witamina C chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które oddziałują na nią destrukcyjnie, niszcząc jej strukturę, co bezpośrednio przyczynia się do procesu starzenia się skóry.

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Retinoidy

Retinoidy (retinol i retinal) to pochodne witaminy A, które w dermatologii i kosmetologii mają bardzo szerokie zastosowanie. W dużej mierze uważa się je za jedne z najlepszych składników przeciwstarzeniowych, klinicznie udowadniając, że retinoidy stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu wygląda ona młodziej i jędrniej. Poza tym pomagają wyrównać koloryt skóry, a przez wiele osób są także stosowane w przypadku leczeniu chorób dermatologicznych jak np. trądzik. 

Wykazano, że retinoidy mają szereg efektów, które pozytywnie wpływają na skórę: pomagają w naprawie fotouszkodzeń oraz zmian spowodowanych przez słońce, a dodatkowo stymulują produkcję kolagenu i poprawiają koloryt oraz teksturę skóry – wyjaśnia Dr Martin Wade, dermatolog z London Real Skin.

 

Choć retinoidy są fenomenalnymi składnikami spowalniającymi proces starzenia się, w wielu przypadkach mogą również powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak wysuszenie, podrażnienie lub nadmierne łuszczenie się skóry. To dlatego jeśli decydujecie się na retinoidy inne niż retinal, warto zacząć od możliwie najniższego stężenia i na bieżąco obserwować reakcję cery na zwiększanie częstotliwości stosowania oraz stężenia dawki.

Zobacz także:

3 składniki, które spowalniają proces starzenia się skóry – Kwasy AHA

Słyną ze swoich właściwości złuszczających i rozświetlających – alfa-hydroksykwasy (AHA) są ważnym składnikiem przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry. Istnieje wiele różnych rodzajów kwasów AHA, w tym kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy. Kwas glikolowy jest prawdopodobnie najbardziej znanym kwasem AHA, a przy prawidłowym stosowaniu może przynieść imponujące rezultaty. Powinien być jednak stosowany jako krótka kuracja, a nie jako stały element naszej pielęgnacyjnej rutyny (skonsultuj się ze swoim dermatologiem, jeśli planujesz używać kwasu glikolowego o stężeniu wyższym niż 10%). 

Kwas migdałowy jest łagodniejszym kwasem AHA, ponieważ składa się z nieco większych cząsteczek, które nie mogą tak głęboko wniknąć w skórę. Oznacza to, że spokojnie i bezpiecznie możesz uwzględnić go w swojej pielęgnacyjnej rutynie na dłuższą metę. Można go używać w nieco wyższych stężeniach i przynosi to świetne rezultaty – zapewnia dr Ifeoma Ejikeme, dyrektor medyczny Adonia Medical Clinic.