W ostatnich latach większość czasu komunikujemy się za pośrednictwem mediów społecznościowych, dlatego nie powinno nas dziwić, że symbole używane w wirtualnej rozmowie stopniowo przenikają do naszego języka. Ta tendencja jest widoczna szczególnie u nastolatków, którzy posługują się różnymi zwrotami i skrótami, np. YOLO (you only live once), LOL (laughing out loud), KC (kocham cię).

Zdjęcia, które pobiły rekordy popularności na Instagramie w 2017 roku. >>>

W organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN plebiscycie na najpopularniejsze słowo wśród młodych ludzi najwięcej głosów padło na zwycięzcę 2016 roku - sztos (417). Po burzliwych pertraktacjach jury zadecydowało, że Młodzieżowym słowem roku 2017 będzie...rzeczownik XD, który otrzymał 227 głosów (laureaci z poprzednich lat nie mogą wygrać po raz drugi).

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary).

Wydawnictwo PWN wyróżniło także najciekawszy neologizm oraz metaforę. Nagrodę z kategorii neologizmów przyznano określeniu smartwica albo smatrfica, oznaczające chorobliwe uzależnienie od smartfonów. Doceniono także czasownik odjaniepawlić/odjaniepawlać, używany często w kontekście Co tu się odjaniepawla? Jako popularną metaforę leksykalną wybrano rzeczownik pocisk i pokrewny czasownik pocisnąć kogoś, czyli zripostować lub pogrążyć drugą osobę.