W tym tygodniu na niebie spory ruch! Tylko 20 kwietnia Słońce wejdzie w ziemski znak Byka (zaćmienie w Byku), a dzień później rozpocznie się retrogradacja Merkurego. Spacer wsteczny tej planety potrwa od 21 kwietnia do 14 maja 2023 i będzie mieć miejsce właśnie w znaku Byka.

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku

Retrogradacja Merkurego zawsze wprowadza sporo zamieszania i zmian, które nie omijają nikogo. Nie jest to więc zjawisko jakoś szczególnie lubiane, bo niesie ze sobą wiele trudnych momentów. Zmusza do zatrzymania się, refleksji i cierpliwości. Sprawia również, że jeszcze zanim się wydarzy martwimy się tym, co nadejdzie i odczuwamy niepokój. Co niezwykle ważne – nie jest to okres zaczynania nowych rzeczy, ale poukładania tego, co już jest. Warto więc postawić wtedy na lepsze planowanie (ta potrzeba będzie silnie odczuwalna) i na przemyślenie kolejnych kroków.

Merkury odpowiedzialny jest nie tylko za komunikację, ale także podróże i technologię. Zwykle gdy znajduje się w retrogradacji, to właśnie te sfery naszego życia odnotowują najwięcej niezapowiedzianych komplikacji – usterek, opóźnień czy nieporozumień. Odporne na retrogradację nie pozostają także obszary takie jak praca i relacje. W 2023 roku Merkury znajdzie się w ruchu wstecznym aż trzykrotnie, za każdym razem zajmie mu to 3 tygodnie.

Tym razem rozpoczynające się właśnie zjawisko odczują najbardziej cztery konkretne znaki zodiaku. Będą to Byk, Lew, Skorpion i Wodnik, które na własnej skórze przekonają się, co oznacza wciśnięcie hamulca awaryjnego podczas szybkiej jazdy. Wszystkie bowiem będą musiały na moment zwolnić tempo, by finalnie wykorzystać ten okres do rozwoju osobistego.

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku: Byk (20 kwiecień – 20 maj)

Ponieważ Merkury cofa się w Byku, najbardziej dotknięte tym zjawiskiem będą osoby spod tego znaku. Choć raczej mocno stąpasz po ziemi i cenisz sobie stabilizację, często łakniesz słów uznania od innych ludzi. Trwająca retrogradacja zachęci cię, by szukać budulca poczucia wartości nie na zewnątrz, ale wewnątrz siebie. Będzie to dla ciebie czas przemyśleń, ale też zmian w sposobie komunikacji. Po raz pierwszy od dawna zdasz sobie sprawę, że do tej pory wiele swoich myśli i idei zatrzymywałaś dla siebie. Czas przedefiniować na nowo to, w jaki sposób dzielisz się nimi z innymi. I czy w ogóle.

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku: Lew (21 lipiec – 22 sierpień)

W przypadku twojego znaku Merkury w retrogradacji zwiastuje głównie zmiany w sferze zawodowej. Zjawisko to skłoni cię do spojrzenia na swoją pracę z boku, bardziej obiektywnie i z dystansem. To, co zobaczysz zachęci cię do wyjścia z własnej strefy komfortu, przewartościowania pewnych kwestii, ale też spróbowania całkowicie nowych rzeczy. Być może powrócisz do zajęcia, które porzuciłaś dawno temu. Cokolwiek by to nie było – poświęć temu czas i daj sobie wolność przeżywania. Zachowaj spokój i bądź cierpliwa, a wyjdziesz tej retrogradacji bez zadrapania.

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku: Skorpion (22 październik – 19 listopad)

Dla Skorpionów retrogradacja Merkurego oznaczać będzie skupienie się na romantycznych uczuciach. To czas, kiedy dobrze przyjrzeć się swojemu związkowi i odpowiedzieć na pytanie, czy w dłuższej perspektywie widzicie go tak samo? Nie zwlekaj i rozpocznij rozmowy na temat ważnych kwestii jak ślub, finanse, dzieci. Jeśli nie chcesz potomstwa, dobrze, żebyście oboje byli co do tego zgodni. Niewykluczone, że niespodziewanie wypłyną tematy ekspartnerów, więc bądź gotowa. Jeśli z kolei tkwisz w toksycznej relacji, znajdziesz z niej drogę wyjścia.

Zobacz także:

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku: Wodnik (19 styczeń – 20 luty)

Czas na wiosenne porządki w domu – tym fizycznym i tym uczuciowym. Retrogradacja Merkurego zachęci cię do zmian, ale też potrzebnych od dawna rozmów z domownikami. Niewykluczone trudne emocje. Nie ma jednak lepszego czasu na ustawienie priorytetów w relacjach oraz zadbanie o przestrzeń wokół. Tak, by w każdym aspekcie życia czuć bezpieczeństwo i komfort.