Retrogradacja to zjawisko kosmiczne, które budzi wiele dyskusji i nie cieszy się dobrą reputacją. Merkury podlega jej zazwyczaj 3 razy w roku. W 2022 roku retrogradacja Merkurego wystąpiła jednak cztery razy! Jedni przypisują temu wydarzeniu rzeczywisty wpływ na nasze życie, inni twierdzą, że nie może oddziaływać na nasze zachowanie. Jedno jest pewne – galaktyka nieustannie stanowi inspirację dla wielu twórczyń i twórców z branży modowej i beauty. Na czym tak naprawdę polega ten tajemniczy ruch planet? Czy to tylko świetna pożywka dla memów i dobra wymówka z przymrużeniem oka i wytłumaczenie naszego gorszego samopoczucia oraz tego, że sprawy się nie układają? Sprawdzamy! 

Co to jest retrogradacja?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jedziemy na wymarzone wakacje autostradą. Samochód, którym się poruszamy, wyprzedza jakiś pojazd. Odnosimy wtedy wrażenie, że to drugie auto się cofa. Ten z życia wzięty przykład doskonale obrazuje zjawisko retrogradacji. Planety poruszają po swojej orbicie, a gdy inna planeta je „wyprzedza” odnosimy wrażenie, że się cofają. Trzeba jednak pamiętać, że taki ruch wsteczny (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) jest tylko pozorny. Te ciała niebieskie nie zmieniają swojego kierunku ani ruchu. Kiedyś ciała niebieskie w retrogradacji określano jako wędrujące gwiazdy, dopiero późniejsi uczeni zrozumieli, że są to planety, które okrążają Słońce. To zjawisko optyczne można zauważyć podczas obserwacji nieba i dotyczy wszystkich planet, czyli Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W przypadku Merkurego i Wenus trudniej dostrzec to zjawisko, ponieważ obie planety znajdują się w tym czasie blisko Słońca.

Retrogradacja Merkurego

Merkury w retrogradacji dotyczy niezwykłego położenia względem Ziemi. Zazwyczaj zdarza się to 3 razy w roku. Ta najmniejsza planeta znajduje się najbliżej Słońca, dlatego zaobserwowanie gołym okiem jej ruchu „wstecznego” nie należy do łatwych zadań. Można ją zobaczyć tylko przed wschodem Słońca lub zaraz po jego zachodzie. Kratery i brak atmosfery sprawiają, że wyglądem przypomina Księżyc. Podróż ekscentrycznego Merkurego, uznawanego za planetę komunikacji, trwa kilka tygodni. Jaki może mieć wpływ na nasze życie?

Jaki wpływ ma retrogradacja Merkurego?

Astronomia i astrologia to dziś dwa bardzo odległe zagadnienia, choć oba koncentrują się na ciałach niebieskich. Pierwsza kieruje swoje zainteresowanie na badany Wszechświat, druga na wpływ tego, co warunkuje według nich życie ludzi z góry, czyli gwiazdy i planety, które odzwierciedlają charakter i przyszłość człowieka. Nauka oczywiście nie wierzy, że pozornie wsteczny ruch Merkurego może negatywnie wpłynąć na zakupy, komunikację, kontrakty czy pierwsze spotkania. Astrolożki i astrologowie uważają jednak, że „cofający się” Merkury ma istotne znaczenie na ziemskie życie. Starożytni Rzymianie uznali Merkurego za boga tej planety, która symbolizuje handel, bogactwo finansowe i podróże. Mimo że retrogradacja jest tylko złudzeniem optycznym, której naukowcy nie przypisują żadnej mocy, astrologowie przekonują o jej kosmicznej sile. Rolnicy od wielu wieków przestrzegali kalendarza księżycowego, by otrzymać jak najobfitsze plony. Retrogradację Merkurego wiązali z intensywnymi opadami. Nie uznawali tego jednak za pechowe zjawisko.

Obecnie retrogradacja budzi powszechny strach, a przynajmniej niepokój. Napięcia w pracy? Opóźnienia? Pogorszone relacje biznesowe? Uszkodzone sprzęty? Nieporozumienia? Gafy? Zgubione klucze? Paczka pod złym adresem? Wiadomość od ex? – i milion innych takich przykładów. Wszystko można zrzucić na Merkurego i jego energię (w sumie, lubimy, jako ludzie, mieć na co zrzucić nasze niepowodzenia, cóż...). Jakby nie było, retrogradacja to dobry czas, by być bardziej uważnym i zapobiec mniejszym lub większym niedogodnościom – wyjść wcześniej z domu, przypilnować spraw w pracy, dbać o porządek w dokumentach, a nawet zrobić detoks od social mediów. Według astrologów, podczas retrogradacji Merkurego chętniej wracamy myślami do przeszłości, dokonujemy wewnętrznego przeglądu i zadajemy sobie pytanie o nasze zachowania w pewnych okresach i sytuacjach, o to, jak naprawdę wyglądały fakty w pewnym momencie naszego życia, biorąc pod uwagę szczegóły i epizody w jego zakamarkach. Postrzegamy je wtedy bardziej obiektywnie i stajemy się ich świadomi. Retrogradacja Merkurego wywiera swój wpływ na wszystkie znaki zodiaku, ale dotyczy to głównie Panny i Bliźniąt, które najbardziej mogą to odczuć. Dla tych, którzy polegają na astrologii jest jasne, że Merkury ma nie tylko ciemne strony - może również dać nowe szanse w miłości i pracy.

Kiedy przypada retrogradacja Merkurego w 2023 roku?

Kiedy Merkury będzie w retrogradacji w 2023 roku? Na szczęście w najbliższych miesiącach czekają nas (tylko) trzy retrogradacje Merkurego. Szczęście w nieszczęściu w porównaniu z zeszłym rokiem. Przypomnijmy, że 18 stycznia 2023 roku zakończyła się retrogradacja tej planety (w Koziorożcu), która zaczęła się 29 grudnia 2022 roku. Sprawdźcie daty, wpiszcie w kalendarz i ogarnijcie zawczasu to, co ważne!

  • 21 kwietnia do 14 maja: Pierwsza retrogradacja w tym roku nastąpi pod znakiem Byka, ale możemy zacząć odczuwać skutki cienia poprzedzającego retrogradację, który pojawia się przed tranzytem od 7 kwietnia. Postretrogradacyjny cień potrwa do 31 maja.
  • 23 sierpnia – 15 września: Panny, nie rozpaczajcie, że pod waszym znakiem następuje druga retrogradacja Merkurego – po prostu róbcie to, co potraficie najlepiej i zamiast tego planujcie radosne wpadki. Cień sprzed retrogradacji rozpocznie się 3 sierpnia, a cień po retrogradacji potrwa do 30 września.
  • 13 grudnia do 1 stycznia 2024 roku: Trzecia i ostatnia retrogradacja Merkurego w tym roku zabierze nas aż do nowego roku, przechodząc od Strzelca do Koziorożca. Cień przed retrogradacją rozpocznie się 25 listopada, a cień po retrogradacji będzie trwał aż do nowego roku, ponieważ zakończy się 20 stycznia 2024 r. 

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku 

21 kwietnia rozpoczęła się pierwsza retrogradacja Merkurego w 2023 roku, która potrwa do 14 maja 2023.

Zobacz także:

Warto pamiętać, że w tym okresie w nasze życie może wkraść się chaos, dlatego dobrze jest skrupulatnie zaplanować ten czas i zadbać o wyciszenie. Po prostu zabezpiecz wszystko przed ewentualnymi niepowodzeniami, sprawdzaj dokładnie, rób wszystko, w miarę możliwości, z uważnością. Z dużymi wydatkami i ważnymi decyzjami poczekaj. Wykorzystaj ten czas, by przemyśleć, czego nie chcesz i czego pragniesz w swoim życiu! To dobry moment na refleksję.