Retrogradacja to zjawisko kosmiczne, które budzi wiele dyskusji i nie cieszy się dobrą reputacją. Merkury podlega jej zazwyczaj 3 razy w roku. Jedni przypisują temu wydarzeniu rzeczywisty wpływ na nasze życie, inni twierdzą, że nie może oddziaływać na nasze zachowanie. Jedno jest pewne – galaktyka nieustannie stanowi inspirację dla wielu twórczyń i twórców z branży modowej i beauty. Na czym tak naprawdę polega ten tajemniczy ruch planet? Sprawdzamy! 

Co to jest retrogradacja?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jedziemy na wymarzone wakacje autostradą. Samochód, którym się poruszamy, wyprzedza jakiś pojazd. Odnosimy wtedy wrażenie, że to drugie auto się cofa. Ten z życia wzięty przykład doskonale obrazuje zjawisko retrogradacji. Planety poruszają po swojej orbicie, a gdy inna planeta je „wyprzedza” odnosimy wrażenie, że się cofają. Trzeba jednak pamiętać, że taki ruch wsteczny (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) jest tylko pozorny. Te ciała niebieskie nie zmieniają swojego kierunku ani ruchu. Kiedyś ciała niebieskie w retrogradacji określano jako wędrujące gwiazdy, dopiero późniejsi uczeni zrozumieli, że są to planety, które okrążają Słońce. To zjawisko optyczne można zauważyć podczas obserwacji nieba i dotyczy wszystkich planet, czyli Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W przypadku Merkurego i Wenus trudniej dostrzec to zjawisko, ponieważ obie planety znajdują się w tym czasie blisko Słońca.

Retrogradacja Merkurego

Merkury w retrogradacji dotyczy niezwykłego położenia względem Ziemi. Zazwyczaj zdarza się to 3 razy w roku. Ta najmniejsza planeta znajduje się najbliżej Słońca, dlatego zaobserwowanie gołym okiem jej ruchu „wstecznego” nie należy do łatwych zadań. Można ją zobaczyć tylko przed wschodem Słońca lub zaraz po jego zachodzie. Kratery i brak atmosfery sprawiają, że wyglądem przypomina Księżyc. Podróż ekscentrycznego Merkurego, uznawanego za planetę komunikacji, trwa kilka tygodni. Jaki może mieć wpływ na nasze życie?

Jaki wpływ ma retrogradacja Merkurego?

Astronomia i astrologia to dziś dwa bardzo odległe zagadnienia, choć oba koncentrują się na ciałach niebieskich. Pierwsza kieruje swoje zainteresowanie na badany Wszechświat, druga na wpływ tego, co warunkuje według nich życie ludzi z góry, czyli gwiazdy i planety, które odzwierciedlają charakter i przyszłość człowieka. Nauka oczywiście nie wierzy, że pozornie wsteczny ruch Merkurego może negatywnie wpłynąć na zakupy, komunikację, kontrakty czy pierwsze spotkania. Astrolożki i astrologowie uważają jednak, że „cofający się” Merkury ma istotne znaczenie na ziemskie życie. Starożytni Rzymianie uznali Merkurego za boga tej planety, która symbolizuje handel, bogactwo finansowe i podróże. Mimo że retrogradacja jest tylko złudzeniem optycznym, której naukowcy nie przypisują żadnej mocy, astrologowie przekonują o jej kosmicznej sile. Rolnicy od wielu wieków przestrzegali kalendarza księżycowego, by otrzymać jak najobfitsze plony. Retrogradację Merkurego wiązali z intensywnymi opadami. Nie uznawali tego jednak za pechowe zjawisko.

Obecnie retrogradacja budzi powszechny strach, a przynajmniej niepokój. Napięcia w pracy? Opóźnienia? Pogorszone relacje biznesowe? Uszkodzone sprzęty? Nieporozumienia? Gafy? Zgubione klucze? Paczka pod złym adresem? Wiadomość od ex? – i milion innych takich przykładów. Wszystko można zrzucić na Merkurego i jego energię (w sumie, lubimy, jako ludzie, mieć na co zrzucić nasze niepowodzenia, cóż...). Jakby nie było, retrogradacja to dobry czas, by być bardziej uważnym i zapobiec mniejszym lub większym niedogodnościom – wyjść wcześniej z domu, przypilnować spraw w pracy, dbać o porządek w dokumentach, a nawet zrobić detoks od social mediów. Według astrologów, podczas retrogradacji Merkurego chętniej wracamy myślami do przeszłości, dokonujemy wewnętrznego przeglądu i zadajemy sobie pytanie o nasze zachowania w pewnych okresach i sytuacjach, o to, jak naprawdę wyglądały fakty w pewnym momencie naszego życia, biorąc pod uwagę szczegóły i epizody w jego zakamarkach. Postrzegamy je wtedy bardziej obiektywnie i stajemy się ich świadomi. Retrogradacja Merkurego wywiera swój wpływ na wszystkie znaki zodiaku, ale dotyczy to głównie Panny i Bliźniąt, które najbardziej mogą to odczuć. Dla tych, którzy polegają na astrologii jest jasne, że Merkury ma nie tylko ciemne strony - może również dać nowe szanse w miłości i pracy.

Kiedy przypada retrogradacja Merkurego w 2022 roku?

Ten rok pod względem retrogradacji Merkurego jest wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ w 2022 to zjawisko powtórzy się aż czterokrotnie! Za nami już dwie retro (uff), ale to niestety nie koniec. Już 9 września czeka nas bowiem retrogradacja Merkurego w Wadze, która potrwa do 2 października. Oto, jak wygląda retrogradacja Merkurego w poszczególnych miesiącach:

  • 14 stycznia – 3 lutego – w Wodniku
  • 10 maja – 2 czerwca – w Bliźniętach
  • 9 września – 2 października – w Wadze
  • 29 grudnia – 18 stycznia – w Koziorożcu

Pierwsza retrogradacja Merkurego w 2022 roku 

W piątek 14 stycznia rozpoczęła się pierwsza retrogradacja Merkurego w 2022 roku, która skończyła się 3 lutego 2022.

Zobacz także:

Druga retrogradacja Merkurego w 2022 roku w Bliźniętach i Byku. Co robić?

10 maja 2022 roku czeka nas kolejna już retrogradacja Merkurego, w tym czasie planeta komunikacji będzie w ruchu wstecznym, zaczynając od znaku powietrznego Bliźniąt i przechodząc do ziemskiego Byka.

Warto pamiętać, że w tym okresie w nasze życie może wkraść się chaos, dlatego dobrze jest skrupulatnie zaplanować ten czas i zadbać o wyciszenie. Po prostu zabezpiecz wszystko przed ewentualnymi niepowodzeniami, sprawdzaj dokładnie, rób wszystko, w miarę możliwości, z uważnością. Z dużymi wydatkami i ważnymi decyzjami poczekaj. Wykorzystaj ten czas, by przemyśleć, czego nie chcesz i czego pragniesz w swoim życiu! To dobry moment na refleksję.