Największy organ ciała, czyli skóra ma wielu wrogów. Tak naprawdę jego codzienna egzystencja w dużej mierze polega właśnie na walce z nimi. Jednym z nich, bardzo groźnym i takim, którego naprawdę chcemy pokonać są wolne rodniki. Dlaczego? Bo w dużej mierze to właśnie one odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i wiele chorób.

Pierwsze zmarszczki – jak opóźnić moment ich pojawienia się?

Wolne rodniki – co to jest

Wolne rodniki to pochodne tlenu, a dokładnie cząsteczki związków organicznych, które zostały pozbawione jednego elektronu. Ich aktywność polega na tym, by jak najszybciej uzupełnić swój brak, dlatego atakują wszystkie napotkane cząsteczki. Gdy już znajdą brakującą połówkę, zaczynają się mnożyć. Efekt ich działania jest taki, że uszczuplają zasoby tlenowe organizmu i działają niszcząco na białka, kwasy nukleinowe i tłuszcze siejąc w ciele w krótkim czasie ogromne spustoszenie. 

Wolne rodniki w organizmie

Wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe w skórze odpowiadając za szybsze starzenie się komórek. W oku powodują zmiany zwyrodnieniowe (głównie zwyrodnienie siatkówki prowadzące do zaćmy), utleniają cholesterol w naczyniach krwionośnych i mogą prowadzić do miażdżycy, choroby Parkinsona lub przyspieszać już istniejące zmiany. Gdy zaatakują DNA, uaktywnia się ich kancerogenne działanie, czyli mogą przyczynić się do wystąpienia zmian nowotworowych. Mają właściwość bardzo szybkiego przemieszczania się po ciele, co wzmaga ich szkodliwość.

Wolne rodniki tlenowe

Trzeba jednak pamiętać o tym, że produkcja wolnych rodników jest naturalnym procesem, jednym ze skutków starzenia się. Do czynników wzmagających ich produkcję należą m.in. zła dieta bogata w kwasy nasycone, opalanie się, stres i choroby. Z zewnątrz dostarczane są także pokarmami: znajdziemy je m.in. w chipsach, wysoko przetworzonej żywności, barwnikach, konserwantach, dymie papierosowym, spalinach i promieniowaniu UV. Ale co ciekawe, mają też swoje dobre strony: biorą czynny udział w tworzeniu niektórych enzymów, eliminuja toksyny i oslabiają wirusy, ktore nas atakują. 

Wolne rodniki a oksydanty

Aby równowaga w organizmie została zachowana, po wykonaniu swojej roboty wolne rodniki, czyli oksydanty powinny zostać zneutralizowane przez antyoksydanty. Te także produkowane są przez ludzki organizm. Jeśli jednak jest ich za mało, dochodzi do stresu oksydacyjnego. 

Jako antidotum na wolne rodniki i ich szkodliwe działanie lekarze zalecają przede wszystkim zmianę diety na zdrowszą, najlepiej śródziemnomorską obfitująca w warzywa, owoce, pełne ziarno oraz ograniczenie spożycia mięsa. Warto sięgać też po tłuste ryby morskie, a dania doprawiać oliwa z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia na zimno). W pielęgnacji skóry za to warto pamiętać o wyborze kremów bogatych w antyoksydanty, które opóźnią pojawienie się oznak starzenia się skóry. 

Co powoduje, że skóra się starzeje i jak temu zapobiegać?