Każdy z nas z pewnością słyszał o okresach w związkach, kiedy poziom intymności i aktywności seksualnej wydaje się maleć. To coś, co dotyka wielu par, choć mówi się o tym rzadko, a bywa trudno. „Dry spell” często prowadzi do poczucia niepewności i wstydu, zwłaszcza w czasach, kiedy seks pojawia się wszędzie - w reklamach, kinie, czy teledyskach.

Czym jest „dry spell”?

„Dry spell”, co można przetłumaczyć jako „susza” to fraza, która zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród użytkowniczek i użytkowników mediów społecznościowych. Określenie to używane jest do opisania okresów w związku, podczas których aktywność seksualna pomiędzy partnerami spada znacząco albo nawet całkowicie zanika. Może to dotyczyć zarówno par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych, a także osób w różnych fazach związku - od nowo zakochanych par po te, które są już długo razem.

Seks, a raczej jego brak w relacji jawi się jako poważny problem, o którym niełatwo mówić. Często prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości przez jednego z partnerów, lub do kwestionowania przyszłości relacji. Czy faktycznie jest się czym martwić? Warto pamiętać, że seks jest tylko jednym z aspektów w relacji - jeśli między wami wciąż obecna jest czułość, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i chęć dalszego budowania wspólnej przyszłości - warto o to zawalczyć!

Dlaczego to się zdarza?

Przyczyn wystąpienia „dry spell” może być wiele. Warto zrozumieć, że jest to zupełnie normalne i niekoniecznie oznacza, że coś jest w związku nie tak. Intensywność czy częstotliwość zbliżeń intymnych zależy od wielu czynników, do których przede wszystkim możemy zaliczyć: 

  • Stres i zmęczenie. Brak zainteresowania seksem może wynikać z przeciążenia obowiązkami. Czy to w pracy, czy w domu - codzienne sprawy potrafią skutecznie zniechęcić do dodatkowej aktywności, kiedy alternatywą jest spokojny wieczór przy filmie czy wyczekany sen. Zastanów się, czy ty lub twój partner mierzyliście się ostatnio ze stresującymi wydarzeniami? Tu właśnie często leży przyczyna łóżkowej „suszy”.
  • Różnice w poziomie libido. Każdy z nas ma inne potrzeby seksualne, co może prowadzić do okresów, gdy partnerzy są niezsynchronizowani w sypialni. Nie ma znaczenia, czy chodzi o kobiety, czy mężczyzn - to, że ci drudzy są zawsze w gotowości do igraszek to wielki mit. W tym przypadku pomóc powinna szczera rozmowa.
  • Rutyna i nuda. Długotrwały związek może doprowadzić do rutyny w sypialni. Monotonia może sprawić, że seks staje się zwyczajnie mniej atrakcyjny…
  • Problemy zdrowotne. Brak ochoty na seks może wynikać również z problemów ze zdrowiem, takich jak infekcje intymne, choroby ginekologiczne czy problemy ze wzwodem, ale nie tylko. W takim przypadku zbliżenie może wywoływać fizyczny ból lub dyskomfort, partner/ka może też wstydzić się podejmowania tej aktywności w obawie o niepowodzenie. Tu konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty.

Jak zaradzić „dry spell”?

„Dry spell” to naturalna część życia w związku. Ważne jest, aby nie obwiniać siebie ani partnera, ale razem szukać sposobów na uwolnienie się od tej „klątwy”.

Pierwszy krok, to szczera rozmowa z partnerem. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie należała do najłatwiejszych, ale bez niej nie będziesz w stanie ustalić przyczyny problemu. Zamiast tego, będzie się on pogłębiał, co prędzej czy później doprowadzi do rozpadu związku.

Następny krok (o ile brak seksu nie wynika z problemów zdrowotnych) to wspólna praca nad tym aspektem waszej relacji. Tak - praca, bo trwały i satysfakcjonujący związek wymaga jej z obu stron! Możecie zacząć od spędzania czasu razem - ale tak naprawdę, nie scrollując smartfona leżąc obok siebie na kanapie - romantyczne kolacje, wspólne wycieczki, czy nowe hobby, mogą pomóc odbudować bliskość emocjonalną i rozpalić tlący się już ogień w związku. Spróbujcie też czegoś nowego w sypialni - eksperymentowanie z pewnością przywróci dreszczyk emocji.

Zobacz także:

Jeśli wasze „dry spell” trwa dłużej i wymienione wyżej sposoby zawodzą, warto pomyśleć o wsparciu terapeutycznym. Profesjonalista, który spojrzy z boku na waszą relację pomoże w zrozumieniu przyczyn problemu i znalezieniu rozwiązania.