Pamiętam, że kiedy pierwszy raz po wypadku wszedłem w związek, pytano „po co mi dziewczyna, skoro i tak seksu z tego nie będzie”. Nic bardziej mylnego! – śmieje się Rafał Miszkiel, jeden z ambasadorów akcji SEXEDPL poruszający się na wózku. – Muszę przyznać, że był taki moment w moim życiu kiedy dużo eksperymentowałem, przeżywałem przygody seksualne. Nabyłem pewności siebie i nauczyłem się, jak działa moje „nowe” ciało. Mam wrażenie, że jestem w stanie zaoferować w sferze seksualnej kobiecie więcej niż kiedy byłem pełnosprawny. Wcześniej myślałem dość stereotypowo. Wydawało mi się, że seks ma wyglądać jak na filmach pornograficznych. No cóż, tylko praktyka czyni mistrza! Dziś jestem bardzo zadowolony ze swojego życia seksualnego – dodaje.

„Wszyscy jesteśmy seksualni” – kampania

Rafał wraz Karoliną Hamer i Bartoszem Ostałowskim ambasadorują kampanii „Wszyscy jesteśmy seksualni” w ramach Programu Aktywni Obywatele, która ma informować, edukować oraz zachęcać osoby z niepełnosprawnością do korzystania ze wsparcia w zakresie swojej seksualności. W ramach akcji powstały trzy soczyste filmy o zmysłach.

[To filmy] o pięknych ludziach, którzy pożądają i o ich ciałach, które są obiektem pożądania. To filmy z podwójnym zaskoczeniem. Filmy, które na realizację czekały trzy lata – mówi Joanna Jezierska, autorka scenariuszy do filmów „Wszyscy jesteśmy seksualni”.

Każda z wymienionych osób wystąpiła w jednym z trzech filmów. Mowa w nich zarówn o antykoncepcji, bezpieczniejszym seksie, jak i świadomej zgodzie. Czyli o tematach, które dotyczą każdego, niezależnie od stopnia jego sprawności fizycznej. Bo każdy chce kochać, każdy może pożądać, fantazjować... Wszyscy mamy prawo do prywatności, intymności i miłości.

 To, że bohaterem czy bohaterką jest osoba z niepełnosprawnością, ma za cel przełamywać tabu, uświadamiając, że w edukacji seksualnej nie powinno pomijać się nikogo. Istotnym aspektem naszych produkcji jest zmiana perspektywy – czytamy w oficjalne informacji prasowej.

„Wszyscy jesteśmy seksualni” – ambasadorzy akcji

Wróćmy do ambasadorki i ambasadorów akcji, którzy są zarazem głównymi bohaterami trzech filmów, które powstały w ramach kampanii.

Pływaczka Karolina Hamer jest „osobą z permanentnie połamanymi nogami”, jak sama o sobie mówi. W dodatku to pierwsza kobieta w polskim świecie sportowym, która wyoutowała się jako osoba biseksualna. Ma na koncie 173 pływackie medale, występuje również na scenie teatralnej! 

Moja seksualność jest faktem. Żeby ją eksplorować, nie potrzebuję zgody pana, wójta i plebana. Sama ją sobie daję! Uważam, że grzechem byłoby pozbawienie się jednej z największych, najbardziej sprzyjających długowieczności i najbardziej rozluźniających przyjemności w życiu. Niemniej zanurzenie w seksualności nie może być bezrefleksyjne, bo z seksem jest dokładnie tak, jak z pływaniem - musisz nauczyć się zasad, żeby nie utonąć i czerpać z tej aktywności radość. Musisz być świadomy, gdzie jesteś, skąd i dokąd płyniesz. I to dotyczy każdego! – mówi Karolina Hamer.

Bartosz Ostałowski to jedyny świecie profesjonalny kierowca sportowy, który prowadzi stopą. Rywalizuje z pełnosprawnymi kierowcami w zawodach. Wicemistrz Polski w drifcie. Rekordzista Guinnessa w najszybszym drificie w samochodzie prowadzonym stopą. Maluje też obrazy, które można zobaczyć w całej Europie.

Zobacz także:

Uważam, że kampania jest bardzo potrzebna, ponieważ przełamuje stereotypy, które są mocno zakorzenione w społeczeństwie – mówi Bartosz Ostałowski – Ludzie, którzy nie mają na co dzień kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami, nabierają dystansu. Przykładowo: wiele osób nie wie, jak przywitać się ze mną, skoro nie mam rąk. Wtedy staram się wyjść z inicjatywą i zbijam „żółwika”, co niweluje początkowe skrepowanie. Podobny dystans może przenosić się również na strefę intymną i kluczem jest jego przełamanie. Twoje ciało może być „niekompletne”, ale nadal masz cały zespół cech, które mogą być dla kogoś bardzo atrakcyjne. Mogę śmiało powiedzieć, że sfera seksualna nie jest dla mnie problemem. Może nie przyszło to od razu, bo moja niepełnosprawność jest nabyta i potrzebowałem czasu na oswojenie się z nową sytuacją, ale teraz wiem, że mogę dalej żyć, spełniać swoje marzenia i czerpać radość – dodaje.

Youtuber Rafał Miszkiel w sieci funkcjonuje jako „Mroczny Kikut”. Przemierza na wózku dziesiątki kilometrów, skacze ze spadochronem, podróżuje, gra na pianinie. Ze wszystkich życiowych spraw, najbardziej emocjonalnie podchodzi do tych sercowych.

„Wszyscy jesteśmy seksualni” – wsparcie i edukacja 

Oprócz filmów, w ramach akcji SEXEDPL uruchomił też 5 grudnia linię PEŁNOSEKSUALNI dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz ich bliskich. Pod numerem 730 994 964 w każdy poniedziałek w godz. 10.00-13.00 bezpłatnych konsultacji będą udzielać seksuolodzy_żki. Linię koordynuje Patrycja Wonatowska – psycholożka i seksuolożka.