Włosy każdej i każdego z nas mogą mieć swoje wzloty i upadki. Powodów pogorszenia ich stanu może być wiele. Na część z nich nie mamy wpływu, ale są sposoby, żeby im przeciwdziałać. Jeżeli zatem przytłacza cię ilość włosów, które znajdujesz w odpływie, widzisz na podłodze podczas sprzątania i zdejmujesz każdego dnia ze swoich ubrań, to nie przyglądają się temu dłużej bezczynnie i zacznij działać. Być może zmiana nawyków lub wymiana albo wprowadzenie kosmetyków załatwią sprawę. Wypadanie włosów to jednak dość złożony temat i w ten sposób należy podchodzić do problemu.

Kiedy możemy mówić o wypadaniu włosów?

O wypadaniu włosów mówimy, kiedy ubywa ich więcej niż typowe 100 na dzień. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różnie, a na wiele z nich bezpośredni wpływ ma płeć. Genetyka jest częstszą przyczyną u mężczyzn. U kobiet niewątpliwie także odgrywa pewną rolę, ale kluczowe znaczenie mają hormony, stres i niedobory żywieniowe (zwłaszcza witamin A, C, D i składników odżywczych takich jak cynk oraz jod), powodem mogą być także zabiegi fryzjerskie. Płeć ma także znaczenie w kontekście miejsc, z których wypadają włosy. Kobiety zazwyczaj doświadczają ich utraty wzdłuż linii włosów, a mężczyźni doświadczają go dodatkowo na czubku głowy.

Poniższe zalecenia mogą być pomocne, ale niektóre przyczyny wypadania włosów potrzebują konkretnej diagnozy i dedykowanego problemowi leczenia. Z tego powodu jeżeli wprowadzenie zmian nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Lekarzem zajmującym się skórą głowy i włosami jest trycholog, który podczas wizyty nie tylko przyjrzy się ich stanowi, ale również przeprowadzi wywiad i zleci dodatkowe badania.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Nasze codzienne nawyki, które wydają się zupełnie nieszkodliwe, w rzeczywistości nie muszą być faktycznie neutralne. Czasami pogorszenie zdrowia włosów mogą przypieczętować źle dobrane fryzury, zabiegi u fryzjera lub niewłaściwa szczotka. Z tego powodu na problem wypadania włosów należy patrzeć w bardzo szerokiej perspektywie. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

  • zmiany hormonalne
  • stres
  • gwałtowna utrata wagi
  • choroby
  • przedłużanie włosów
  • obciążenie fryzurą (kucykiem, kokiem, warkoczem)
  • stylizacja na ciepło
  • używanie niewłaściwej szczotki
  • genetyka

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Niektóre przyczyny wypadania włosów są zupełnie poza naszą kontrolą. Idealnym przykładem jest tu genetyka. Na wiele z nich mamy jednak wpływ i możemy się przeciwstawiać temu, co dzieje się na naszych głowach. Istnieje wiele skutecznych metod, które są w stanie nie tylko zatrzymać wypadanie włosów, ale również stworzyć warunki i pobudzić cebulki włosowe do wzrostu, dzięki któremu zostaną zapełnione powstałe luki. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, że nic nie stanie się od razu. Pielęgnacja skóry głowy i włosów wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy się zatem zniechęcać jeżeli po kilku tygodniach lub nawet miesiącu nie będzie widocznej jeszcze poprawy. Jeżeli jednak przez dłuższy czas wypadanie postępuje i nie widać żadnych efektów wprowadzonych zmian, to konieczne jest wsparcie trychologa, który zaproponuje leczenie. Ogromne korzyści może przynieść zabieg mezoterapii. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem może być przeszczep włosów, ale zamiast zakładać najgorsze, weźmy pod uwagę, że drobna zmiana akurat w naszym przypadku może wywołać ogromne zmiany na lepsze.

Jak zacząć ratować włosy, kiedy wypadają?

Unikaj ciasno spiętych włosów i ciężki ozdób jak np. bardzo modne w ostatnim czasie klamerki. Jeżeli już potrzebujesz akcesoriów to wybierają te delikatne, np. miękką scrunchie. Taka duża gumka do włosów będzie najlepszym wyborem. Dodatkowo jeżeli możesz, to dawaj kosmykom trochę oddechu i nie związuj ich.

Pamiętaj, żeby odpowiednio pielęgnować włosy po wizycie w salonie fryzjerskim. Jeżeli farbujesz włosy lub poddajesz je innym zabiegom chemicznym, upewnij się, że stosujesz wysokiej jakości maskę odżywczą, aby uniknąć osłabienia ich kondycji, które może prowadzić także do tego, że zaczną wypadać.

Zobacz także:

Dbaj o włosy kiedy poddajesz je działaniu wysokiej temperatury! Jeżeli nie możesz zrezygnować z takich zabiegów, to na rynku znajdziesz mnóstwo odżywek do włosów bez spłukiwania, które ochronią kosmyki przed gorącym powietrzem suszarki lub działaniem lokówki albo prostownicy. To bardzo ważne jeżeli chcesz nie tylko cieszyć się upragnioną fryzurą, ale również zdrowymi włosami.

Pielęgnuj nie tylko włosy, ale również skórę głowy. To w niej może tkwić źródło problemu. Peeling lub płukanka mogą zapewnić zdrowie cebulkom, a te odwdzięczą się za to na dwa sposoby. Z jednej strony włosy nie będą wypadać, a z drugiej zaczną pojawiać się baby hair.

Bardzo istotna w walce o zdrowe włosy, które nie wypadają, jest dieta. Powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, ma bardzo duże przełożenie na wygląd fryzury. Dodatkowo możemy wspomagać się suplementami na włosy, ale nie można zapominać, że nie zastąpią one zdrowych posiłków. Na porost włosów świetnie działają witaminy A i C, biotyna oraz cynk.

Zafunduj sobie więcej snu. Wiemy, że dużo łatwiej to powiedzieć, niż faktycznie wprowadzić w życie, ale efekty mogą być znaczące. Wypoczęty organizm funkcjonuje zupełnie inaczej. Permanentne przemęczenie może odbijać się także na kondycji włosów.

Kolejna z ważnych kwestii może być równie trudna do zrealizowania, co zapewnienie sobie więcej snu. Jej rola jest jednak kluczowa w przypadku zdrowia włosów. Mowa o redukcji stresu, przed którym w dzisiejszych czasach trudno jest uciec. Medytacja, joga, domowe spa to tylko niektóre sposoby na relaks i uwolnienie się od negatywnych myśli, które rujnują naszą fryzurę.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.