Tatuaż wzory ptaków

Znaczenie tatuażu jest często tak samo ważne jak jego wygląd. Zwykle jest tak, że człowiek chce coś nim przekazać - w końcu decyduje się na jego umieszczenie na swoim ciele. Ptaki same w sobie posiadają ciekawą symbolikę. Wskazują na powietrze, na wolność, podróż, ale także na duszę człowieka. Są powiązane z niebem, po którym latają i jest to ich natura - nie potrzebują do tego żadnych maszyn. W różnych kulturach ich symbolika jest nieco odmienna, jednak zwykle są symbolem wolności. Każdy z ptaków posiada jeszcze dodatkowe, sobie tylko przypisane znaczenia:

  • papuga - jest symbolem gadulstwa, ale też inteligencji, ponieważ posiada umiejętności naśladowcze. Niektórym osobom może kojarzyć się również z plotkarstwem. Jako wzór jest jednak znakomita - zwłaszcza gdy ktoś pragnie by tatuaż był kolorowy.
  • sowa - jest znanym symbolem mądrości, wiedzy. To bardzo popularny symbol, który coraz częściej pojawia się na tatuażach. Nie jest to tak miły ptak, jak wiele osób sądzi - to przecież nocny drapieżca. Dawniej była więc również symbolem nocy, smutku, samotności. Obecnie budzi pozytywne skojarzenia, będąc symbolem mądrości i oczytania. 
  • gołąb - znany symbol pokoju oraz miłości. Co ciekawe, podobną symbolikę posiada w wielu różnych kulturach. 
  • orzeł - symbol odwagi, szlachetności. Nie bez powodu orzeł pojawia się na godłach wielu krajów. Jest uznawany za ptaka królewskiego i symbol walecznego wojownika.
  • paw - to bardzo wdzięczny wzór na tatuaż, ponieważ jest zwierzęciem kolorowym. W naszej kulturze jest uznawany za symbol dumy, wręcz pychy. Jest jednak również symbolem zadowolenia z siebie, a także symbolem długowieczności. Wskazuje na wieczność, nieskończoność, nieśmiertelność. Z uwagi na swoje dostojne piękno jest to także symbol czystości, szczęścia oraz miłości.
  • kruki i wrony - to czarne ptaki, które w wielu kulturach są związane ze złem, a nawet śmiercią. Uznawane były za zwiastuny nieszczęść, ale oczywiście nie wszędzie. W niektórych krajach są bardzo szanowane i cenione, jako ptaki wytrwałe, silne i odporne - na przykład na północy Europy są symbolami bohaterów, herosów. 
  • jaskółka - ptaki te są wiązane ze szczęściem, wiernością i miłością. Budzą pozytywne skojarzenia. To zwiastuny nadziei, lojalności, ale również tęsknoty za wolnością. 

Ptaki na plecach

Wzory, które wybiera się na tatuaże, mogą być różne. Czasami wybiera się ptaki trudne do dokładnego określenia, a innym razem nie są to tylko kontury czy cienie, lecz świetnie odwzorowani przedstawiciele swoich gatunków. Tatuaż 3d najlepiej wygląda, gdy zajmuje nieco większy obszar, jak na przykład część pleców. Kobiety decydują się zwykle na umieszczenie tatuażu na łopatce, nad nią, na karku, wzdłuż kręgosłupa, ale też na boku lub u dołu pleców, niemal na pośladkach.

fot. Getty Images

Popularny jest motyw ptaków siedzących na gałęzi, podrywających się do lotu lub odlatujących. W każdym przypadku można zdecydować się na dowolną ich liczbę. Nie zawsze im więcej, tym lepiej - zwykle trzy lub pięć ptaków wystarczy. Jeśli są one mniejsze, można zdecydować się na większą liczbę. Część kobiet wybiera motyw klucza ptaków w locie. Mogą one obejmować nawet znaczną część pleców, sięgając na przykład od ramienia do przeciwległego boku. Jeśli chodzi o taki tatuaż, ptaki mogą być samodzielnym motywem, ale mogą im również towarzyszyć jakieś słowa, na przykład odnoszące się do wolności, niezależności czy ulubiony cytat. 

Tatuaż - ptaki na nadgarstku

Minimalistyczny tatuaż może trafić na palce, łopatkę, stopę, ale również na nadgarstek. Tatuaże w tym miejscu stają się coraz popularniejsze. Są bardzo kobiece i dobrze widoczne. W razie potrzeby można je oczywiście zakryć bluzką z długim rękawem czy swetrem. Prezentują się bardzo subtelnie - tym bardziej, iż zwykle są drobne. Może im towarzyszyć jedno słowo, na przykład freedom.

fot. Getty Images

Ptaki na nadgarstku to zwykle tatuaże czarne. Wersje kolorowe raczej nie pojawiają się w tym miejscu. Ptakom często towarzyszy również pióro - część symboliki ptaka. Pióro jest symbolem delikatności, ulotności. Prezentuje się bardzo wdzięcznie, a dodatkowego znaczenia nabiera w zależności od rodzaju ptaka od jakiego pochodzi. Ptaki na nadgarstku mogą też zostać zastąpione symbolem skrzydeł - również popularnych i związanych z symboliką powietrza oraz wolności. Tatuaż na nadgarstku jest popularny niezależnie od płci.