Tatuaż 3d raczej nie zalicza się do najprostszych w wykonaniu, a odpowiedniego efektu można spodziewać się, korzystając przede wszystkim z usług artystów i artystek doświadczonych, obdarzonych wysokimi umiejętnościami i precyzją. Trend ściśle łączy się ze stylem realistycznym - jednym z najbardziej wymagających, choć możliwości jest, oczywiście, więcej. Tatuaże 3d często wykorzystywane są jako element łamania konwenansów i przełamywania rutyny modnych, ale dość popularnych wzorów. Mogą być oparte na takich samych tematach jak rysunki tradycyjne, ale istnieje także katalog typowy tylko dla takiej techniki.

Ile kosztuje tatuaż 3D?

Wykonanie tatuażu 3d siłą rzeczy wiąże się z wyższym kosztem niż realizacja rysunku tradycyjnego. Kryteriów, przekładających się na cenę, jest sporo. To między innymi rozmiar, motyw, ilość niezbędnych sesji, poziom trudności wzoru. Najbardziej skomplikowane, a przez to najdroższe, są tatuaże 3d realistyczne oraz geometryczne, czyli wymagające zastosowania cienkiej linii prostej. Wydać na nie trzeba nawet kilka tysięcy złotych. Mniej będzie kosztował z kolei motyw kwiatowy lub pojedynczy symbol.

Każdy tatuator czy tatuatorka ma własny cennik. Jest on wynikiem czynników takich jak: czas pracy specjalisty, ilość zużytych igieł, poziom skupienia w czasie wykonywania konkretnych elementów. Z reguły cena idzie w parze z jakością i profesjonalizmem.

fot. Getty Images

Damski tatuaż 3D: wzory i mandale

Tatuaże 3d są wybierane ze względu na iluzje optyczne, które stwarzają. To także powód, dla którego technika sprawdza się przy wykonywaniu różnego typu, mniej i bardziej skomplikowanych, wzorów. W odważnej, czasem kontrowersyjnej odsłonie, tatuażysta może użyć trójwymiaru, by "zdjąć" skórę i symbolicznie przedstawić leżące pod spodem mięśnie i kości. Wnętrzem może być również środek robotycznej konstrukcji. Dla wielu osób takie tatuaże są nie tylko ciekawą ozdobą, ale grafiką niosącą ze sobą znacznie głębsze przesłanie: nacisk na indywidualizm lub krytykę świata.

W trójwymiarze atrakcyjnie zaprezentuje się także spokojniejszy, harmonijny tatuaż. Mandale, bo o nich mowa, są kolistymi układami złożonymi z symboli rozchodzących się od środka na zewnątrz. To unikatowy wzór o wielu różnych znaczeniach, odnoszących się przede wszystkim do perfekcji, równowagi i niezmienności. W tradycji buddyjskiej każda mandala jest inna, ponieważ odzwierciedla stan umysłu i emocje wykonującej ją osoby. Podobnie może być w przypadku tatuaży 3d, które cechują się unikatowością. Na której części ciała najlepiej wygląda ten tatuaż? Mandale o dużych wymiarach dobrze zaprezentują się na plecach, brzuchu czy klatce piersiowej. Duża powierzchnia skóry nie zniekształci ogólnego zarysu i detali wzoru. Mniejsze mandale z kolei pasują do przedramion, ramion i dłoni. Jeśli mandala tatuowana ma być na nodze, trzeba liczyć się ze słabszym postrzeganiem detali, gdyż patrzenie w dół uwypukla przede wszystkim głębię i kontur, a nie szczegóły rysunku.

Damski tatuaż 3D - zwierzęta

Sięganie po tatuaże 3d sprawdza się również podczas tworzenia wizerunków zwierząt. Tatuaż kotek czy tatuaż ptaki będzie prezentował się w tej wersji znacznie dynamiczniej niż w dwóch wymiarach. Artyści i artystki uzyskują ten efekt poprzez zaokrąglenie sylwetki zwierzęcia światłocieniem. Stwór taki jak pająk czy wąż może również wydostawać się spod skóry lub unosić tuż nad nią. W tym drugim przypadku wystarczy dodać cienie nie tylko do konturów zwierzęcia, ale również do skóry, aby przekonać mózg patrzącego, że pomiędzy przedstawionym obiektem a ciałem jest jeszcze przestrzeń.

Zobacz także:

Tatuaż - kotek jest chętnie wybierany przede wszystkim przez kobiety, wcale jednak nie musi to być wizerunek pełen słodyczy. Kot niejedno ma imię i tatuaże 3d doskonale to pokazują. Rożne wariacje na ów temat wybierają osoby, pragnące podkreślić swoją tajemniczą naturę i chodzące własnymi ścieżkami. Z kolei wizerunek ptaków kojarzy się z lekkością i wolnością. Tatuaż jaskółki, sowy czy orła wdzięcznie prezentuje się na ramieniu, obojczyku, ale także plecach. W zależności od zastosowanej techniki może to być obraz mocny i wyrazisty albo delikatny i dziewczęcy. Subtelniejszym wariantem jest tatuaż pióro lub kilka piórek.

Damski tatuaż 3D na przedramieniu - symbole

Chętnie wybierane w trójwymiarze są także symbole i wzory geometryczne. Przykładem może być tatuaż gwiazdki. Istnieją nawet konkretne wzory gwiazd, mające swoje specyficzne znaczenie. Rozmaita bywa ich symbolika: czasem pokazują nadzieję na sławę, czasem prezentują cele i determinację, by sięgać nieba, często zaś po prostu są atrakcyjnym wzorem, który w wersji 3d nabierają dodatkowego uroku. Na spadające gwiazdy chętnie decydują się marzyciele.

Na której części ciała umieścić tatuaż gwiazdki? Pojedyncza znakomicie wyglądać będzie na ramieniu, nodze czy obojczyku. Dość popularny jest układ kilku połączonych gwiazdek w wersji 3d na szyi czy plecach. Niektórzy dodają kolejną za każdym razem, gdy w ich życiu nastąpi ważne wydarzenie, na przykład narodziny dziecka lub zamknięcie ważnego etapu. W tym przypadku ograniczeniem jest tylko fantazja.