Tatuaż z kotem

Koty mają niesamowicie bogatą historię, według paleontologów powstały aż 50 milionów lat temu! W różnych rejonach świata koty były postrzegane zupełnie inaczej, chociażby w starożytnym Egipcie stanowiły symbol płodności i macierzyństwa. W średniowieczu natomiast to ukochane dziś zwierzątko domowe kojarzyło się z wiedźmami i czarownicami, szczególnie te o czarnym umaszczeniu. Uznawano je za diabelskie zwierzęta i palono na stosie z ich właścicielkami posądzonymi o czary.

Dla żeglarzy tatuaże kotów symbolizowały szczęście i powodzenie. Przyczyna była niezwykle prosta: koty na statku skutecznie pozbywały się gryzoni! Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej były jednoznacznym symbolem przebiegłości, dla innych jest to symbol długowieczności. Bezpośrednio powiązane jest to z mitycznymi 9 życiami zwierzaka.

Dziś koty kojarzone są szczególnie z niezależnością, pewnością siebie, nieprzewidywalnością oraz dwojaką naturą: jednocześnie przyjazną, jak i wrogą. W bajkach dla dzieci i kreskówkach kot często przedstawiany jest jako postać niezwykle inteligenta i bardzo przebiegła.

Tatuaż kot – wzór

Jest niezliczona ilość pomysłów i wzorów na tatuaże ukochanego zwierzaka, tatuatorzy tworzą najróżniejsze warianty zgodnie z życzeniami klientów. Sporą popularnością cieszą się minimalistyczne tatuaże, złożone tylko z konturu sylwetki kotka, bez zaznaczonych szczegółów. Często tego typu wzory wykonywane są w widocznych miejscach, na przykład na nadgarstku. Tak niewielki i symboliczny tatuaż nie zwraca na siebie zbyt dużo uwagi, co może być ważne w niektórych zawodach, a przypomina o zwierzaku o każdej porze dnia i nocy oraz wygląda bardzo estetycznie.

Symbole dzieciństwa i beztroski, czyli kreskówkowo-bajkowe tatuaże również znajdują swoich zwolenników i zwolenniczki. Świetnym pomysłem na uwiecznienie wizerunku ulubionej postaci z czasów dzieciństwa jest tatuaż na przedramieniu. Miejsce to jest tak uniwersalne, że możemy postawić tam zarówno na mały, minimalistyczny obrazek, jak i wypełniony szczegółami duży tatuaż, pełny cieniowania oraz odwzorowujący postać najdokładniej jak to możliwe.

Ciekawym motywem są geometryczne wzory, możemy stworzyć dzieło przedstawiające na pierwszy rzut oka zwykłe figury, a dopiero po dokładniejszym spojrzeniu dostrzeżemy kotka. Wzór może być też bardziej bezpośredni. Generalnie jednak geometria w sztuce tatuażu daje niezliczone możliwości i duże pole do manewru, gdy chcemy postawić na coś bardziej niesztampowego.

Tatuaż kotek – znaczenie

Tatuaże z kotami mają bardzo szeroką symbolikę, zaczynając od niezależności, pewności siebie, po długowieczność, radość lub wredność – w zależności od wybranego kotka. Czarny kot kojarzony jest z czarownicami, nieszczęściem i zaprzedaniem duszy diabłu. Mimo iż taki pogląd w dzisiejszym świecie już nie istnieje, to wielu ludzi nadal czuje niepokój, gdy czarny kot przebiegnie im drogę.

Zobacz także:

Kot syjamski za to w Tajlandii był świętym elementem świątyni, wyróżniał się również długowiecznością. Koty tajskie żyją nawet po 20 lat! W Japonii koty wiąże się z kolei z buddyzmem. Kot uważany jest tam jako jedyne stworzenie naprawdę rozumiejące buddyzm. 

Starożytni Egipcjanie czcili koty do tego stopnia, że za zabicie zwierzaka przewidziana była kara śmierci. Zabroniony był też eksport kotów. Poza tym miały one nawet własne grobowce. A wszystko między innymi dlatego, że kot symbolizował boginię Bastet. Zwierzęta te pojawiały się również w księdze umarłych, gdzie pokonywały złych bogów, dlatego przypisywało się im również atrybuty takie jak siła i waleczność. 

Tatuaż koty

Zyskującą popularność techniką jest tatuaż 3D, czyli tatuaż bardzo szczegółowy, starannie cieniowany i wyglądający jak prawdziwy kot. Na taki tatuaż musimy jednak zarezerwować sobie więcej miejsca na ciele, gdyż  mały, szczegółowy tatuaż najprawdopodobniej po czasie się rozleje i nie będzie wyglądać tak dobrze jak tuż po wykonaniu. Udo, szyja czy plecy to dobre miejsca na szczegółowy tatuaż, jednak ste dwa ostatnie miejsca niestety należą do tych, które mocno bolą podczas tatuowania, więc wielogodzinne sesje u tatuatora mogą okazać się bardzo męczące. Ale czego się nie robi dla wymarzonego wzoru?

Zupełnym przeciwieństwem szczegółowych tatuaży 3D są małe, minimalistyczne tatuaże. Przedstawiają najczęściej tylko zarys sylwetki. W przypadku nieskomplikowanych wzorów mamy tak naprawdę dowolność w wyborze miejsca. Symetryczny tatuaż pod biustem nie jest od razu zauważalny, dodaje charakteru posiadaczce, a to wszystko dzięki wcześniej opisanej symbolice kota. 

Dobrymi miejscami na małe tatuaże są również nadgarstek czy kostka. Na nadgarstku tatuaże ciekawie komponują się zwykle z biżuterią. Z kolei tatuaż na kostce w razie potrzeby można łatwo ukryć, choć nie wydaje się, że ktokolwiek chciałby chować przed światem wizerunek ulubionego zwierzaka.