Symboliczne znaczenie tatuażu mandali

Tatuaż mandala ma swoje korzenie w hinduizmie i buddyzmie, w którym to ów wzór stanowi symbol wszechświata. W religiach tych jest on wykorzystywany przede wszystkim do kształtowania duchowości człowieka poprzez różnego typu rytuały. Samo słowo mandala wywodzi się z sanskrytu i oznacza „krąg”. 

Mandala jest zawsze okrągła, ale w środku może zawierać najróżniejsze kształty. Jej podstawowa, tradycyjna forma opiera się na kwadracie, jednak we wewnętrzu koła mogą się pojawić także na przykład trójkąty, elementy roślinne czy nawet zwierzęta. Osoby tworzące mandale muszą jednak pamiętać o tym, że wszystkie formy i motywy w niej umieszczane muszą rozchodzić się promieniście z wyraźnie oznaczonego środka. Uważa się też, że ten środek mandali jest symbolicznym odzwierciedleniem człowieka, który ma się znajdować w centrum otaczającego go świata. Można zatem uznać, że w jakimś sensie mandala stanowi symbol naszego życia.

Wygląd mandali tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od wizji projektującej ją osoby. Choć musi się ona stosować do podstawowych zasad tworzenia tego pięknego wzoru, posiada ona ogromną dowolność, jeśli chodzi o samą estetykę mandali oraz elementy, z których będzie ona zbudowana. Może ona zatem mieć bardzo prostą, minimalistyczną formę, ale też niezwykle rozbudowaną i skomplikowaną. Nic więc dziwnego, że symbol mandali jest tak chętnie wykorzystywany w sztuce tatuażu, gdyż pozwala nam ona tworzyć na ciele przepiękne obrazy.

fot. Getty Images

Tatuaż mandala - wzór

Tatuaż mandala musi zostać zaprojektowany z zachowaniem najważniejszych zasad spójności leżących u podstaw tego wyjątkowego symbolu. Choć wzór ten może przybrać wiele różnorodnych postaci dopasowanych do naszych indywidualnych oczekiwań, cech charakteru lub odczuwanych w danym momencie życia emocji, konieczne jest skrupulatne odwzorowanie lustrzanych odbić wykorzystanych elementów. Mandala ma bowiem dawać nam poczucie pełnej harmonii, której przecież od wieków jest symbolem.

Powstające obecnie tatuaże mandale doskonale odzwierciedlają różnorodność i kreatywność, które przyświecają idei powstawania tych pięknych symboli. Złożone są one bowiem z wszelkiego typu figur geometrycznych, które są całkowicie lub tylko częściowo wpisane w kształt koła. Oprócz tego współczesne tatuaże z mandalą to także duża ilość fantastycznych ozdobników, takich jak kropeczki, łuki, listki, łańcuszki i najróżniejsze zawijasy.

Formy, które pojawiają się wewnątrz mandali mogą też reprezentować wartości wyznawane przez właściciela czy właścicielkę tatuażu, niejako odsłaniając innym rąbek tajemnicy dotyczącej jego życia, charakteru czy duchowości. W związku z tym w mandali może się pojawić wizerunek zwierzęcia, z którym się utożsamiamy albo kwiaty, które mają symbolizować nasze zamiłowanie do natury. Często tatuaże tego rodzaju zawierają też na przykład cyfry wskazujące na istotne momenty w naszym życiu albo inicjały ważnych dla nas osób.

Zobacz także:

Sam kształt mandali również może stanowić swego rodzaju wariację na temat podstawowego wzoru. Bardzo często tworzone są w związku z tym tatuaże będące fragmentarycznymi mandali. Mają one wówczas na przykład kształt kwiatu lotosu, symboli lunarnych, kształty zwierząt albo symboli etnicznych.

fot. Adobe stock

Inspiracja na tatuaż z mandalą

Tatuaż mandala ma na tyle bogatą ornamentykę, że fantastycznie prezentuje się wykonany nawet w jednym kolorze, czyli w czerni. Tak naprawdę to właśnie na taką wersję ozdoby na ciele decyduje się znaczna większość kobiet, które chcą wytatuować sobie mandalę. Duża ilość kształtów i szczegółów cudownie kontrastuje w tym przypadku z minimalizmem pod względem zastosowanych kolorów. Co więcej, czarny tusz pozwala idealnie podkreślić każdą, nawet najmniejszą ozdobę kryjącą się wewnątrz mandali.

To jednak, że większość kobiet preferuje tatuaże mandali wykonane wyłącznie w czerni nie oznacza, że brakuje chętnych do stworzenia ich kolorowych wersji. W tym przypadku należy mieć jednak świadomość tego, iż dobór kolorów oraz ich umiejscowienie ma ciele ma bardzo duże znaczenie pod względem osobistym i kulturowym. W filozofii tworzenia mandali znane są bowiem zasady dotyczące zastosowanych w nich poszczególnych barw.

Generalnie więc kolor, którego użyjemy w samym centrum tatuażu, symbolizuje to, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze w życiu. Zielony to na przykład równowaga emocjonalna, czerwień to miłość, a żółty to pogoda ducha i optymizm. Dodatkowo, kolory znajdujące się w górnej części tatuażu przedstawiającego mandalę symbolizują procesy świadome w naszym życiu duchowym. Natomiast kolory zastosowane w dolnej części mandali odnoszą się do tego, co nieuświadomione.

Gdzie na ciele najlepiej wytatuować mandalę?

Tatuaż mandala może się pięknie prezentować praktycznie w każdym miejscu na naszym ciele, ale wiele zależy w tym przypadku od jego wielkości. Jest to tak naprawdę kluczowa kwestia, jeśli chcemy, aby tatuaż dobrze wyglądał oraz by nie została zaburzona wypływająca z niego harmonia. Pamiętajmy przy tym jednak, że mandala nie powinna być zbyt mała, gdyż wówczas wpisane w nią szczegóły będą zupełnie niewidoczne.

Jeśli interesuje nas zatem wzór średniej wielkości, dobrym rozwiązaniem może być tatuaż na przedramieniu, na przykład na jego wewnętrznej części. Jeśli natomiast chcemy, by był on lepiej widoczny, idealnym miejscem będzie na pewno samo ramię. Cudownie będzie się także prezentował taki piękny tatuaż na karku, zwłaszcza jeśli mamy krótkie włosy lub często je związujemy.

Kobiety, które są zdecydowane na ozdobienie swojego ciała dużą mandalą, powinny rozważyć możliwość wytatuowania sobie jej na przykład na plecach. Zarówno między łopatkami, jak i w dolnej części pleców z pewnością zmieści się wzór większych rozmiarów. Dobrym miejscem na taki tatuaż jest też boczna lub przednia część uda. W tym przypadku tatuaż może się zaczynać już nawet na wysokości miednicy i kończyć się tuż nad kolanem.