Znaczenie tatuażu - wilk

Wilk jest zwierzęciem głęboko zakorzenionym w wielu kulturach. Właściwie wszystkie narody zamieszkujące tereny, na których występuje ten drapieżnik, mają w związku z nim własne podania i legendy. Jedna z najstarszych wiąże się z założeniem Rzymu - to przecież wilczyca miała wykarmić swoim mlekiem Romulusa i Remusa. Nic więc dziwnego, że to zwierzę często jest wybierane jako motyw tatuażu.

Choć w chrześcijaństwie od zawsze utożsamiany jest z diabłem, to jako tatuaż ma pozytywne znaczenie. Taki wzór odnosi się do hartu ducha, niezłomnego charakteru, siły i wytrwałości. Z drugiej strony, symbolizuje wartości rodzinne. Wilk jest przecież zwierzęciem stadnym. Najczęściej motyw wilka występuje jako tatuaż na przedramieniu i na kostce.

Róża - znaczenie tatuażu

Róża jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin, a w kolorze czerwonym od wieków symbolizuje miłość. W wielu kulturach symbolizuje bogactwo i przepych, a w znaczeniu religijnym odnosi się do męczeństwa. Co oznacza jako tatuaż damski?

fot. Getty Images

Wytatuowany na ciele symbol róży zyskał na znaczeniu w latach 30. XX wieku. Wówczas taki wzór nosili przede wszystkim marynarze. Miał im przypominać o rodzinie, która czeka na nich na stałym lądzie. Ten popularny wzór do dziś symbolizuje miłość, wierność i przywiązanie, choć ostateczne znaczenie jest definiowane przez kolor wytatuowanego kwiatu. Czerwona odwołuje się do romantyzmu i pożądania, biała symbolizuje czyste uczucie, błękitna oznacza miłość od pierwszego wejrzenia, żółta jest znakiem przyjaźni, a czarna - śmierci związku lub żałoby bo stracie bliskiej osoby. Róża najczęściej występuje jako tatuaż na kostkę, choć bywa też tatuowana na ramieniu, szyi i piersi.  

Znaczenie tatuażu kotwica

Kotwica jest symbolem tatuowanym od bardzo dawna. Nic dziwnego, bowiem ten popularny wzór skrywa w sobie niezwykle głęboką symbolikę. W środowisku żeglarzy, od zawsze oznaczał początek przygody. Z drugiej strony symbolizował też bezpieczną przystań. Warto jednak podkreślić, że tatuaż w kształcie kotwicy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla marynarzy. Obecnie wybiera go coraz więcej osób niezwiązanych z żeglugą.

Kotwica na skórze symbolizuje bezpieczeństwo i nadzieję. W innej interpretacji, symbolizuje wielką przygodę lub przepełnione przygodami życie. Niektóre osoby decydują się na ten motyw w nawiązaniu do historii naszego kraju. Nie można bowiem zapomnieć, że kotwica była symbolem Polski Walczącej. Motyw kotwicy świetnie sprawdza się jako minimalistyczny tatuaż na nadgarstku, ramieniu lub kostce.

Zobacz także:

Kompas - znaczenie tatuażu

Kolejny motyw na naszej liście także nawiązuje do tradycji morskich i podróżniczych. Kompas wytatuowany na skórze żeglarzy symbolizował drogę do domu, pomyślne wiatry i bezpieczną. Także dziś wiele osób tak właśnie tłumaczy ten wzór, warto jednak podkreślić, że na przestrzeni lat nadawano mu nowe znaczenia.

Tatuaż w kształcie kompasu symbolizuje obranie celu i chęć podjęcia walki z przeciwnościami losu. Właśnie z tego względu, na taki motyw często decydują się osoby mające za sobą trudne przejścia, np. ciężką chorobę. W innej interpretacji, wytatuowany kompas oznacza pogoń za marzeniami i talizman pomagający w podejmowaniu dobrych decyzji. Taki tatuaż występuje pod wieloma postaciami - tarczy kompasu, gwiazdy polarnej czy róży wiatrów. Często tatuażyści wzbogacają go o dodatkowe motywy, choć występuje też w wersji minimalistycznej. Właśnie z tego względu, można tatuować go na każdej części ciała.

Znaczenie tatuażu - wiśnie

Wiśnie to obecnie jeden z najpopularniejszych motywów roślinnych. Taki tatuaż występuje w formie kwiatu wiśni, owocu lub łączy w sobie oba te motywy. Często jest wzbogacany o dodatkowe wzory. Co oznacza ten symbol?

Wytatuowany na skórze owoc wiśni jest symbolem mądrości życiowej. Inne znaczenie ma natomiast kwiat wiśni, który w kulturze azjatyckiej odwołuje się do kobiecej energii i seksualności. Przez mieszkańców Dalekiego Wschodu drzewo wiśni postrzegane jest jako drzewo kochanków, pod którym zakochani rozmawiają, kontemplują i oddają się sobie. Stąd właśnie wzięło się skojarzenie tego motywu z kobiecością i seksualnością. Motyw wiśni jest dość intymnym symbolem. Z tego względu, często jest wybierany na tatuaż pod biustem. 

Koty - znaczenie tatuażu

Kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych, a przy okazji (jak na ironię) - jednym z najtrudniejszych do udomowienia. Koty nigdy nie tracą swojej dzikiej natury i w przeciwieństwie do psów, w każdej chwili mogą uniezależnić się od człowieka. Tatuaże przedstawiające koty stanowią bezpośrednie nawiązanie charakteru tych zwierząt.

Taki symbol ma nawiązywać przede wszystkim do niezależności i wolności osoby, która nosi go na skórze. Istnieje jednak wiele innych interpretacji tego motywu. Nie można bowiem zapominać, że kot towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W starożytnym Egipcie symbolizował boskość i kobiecość, w Grecji - opiekuńczość. Wiele kultur i religii łączy też kota z okultyzmem i czarną magią. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, by przypisać do takiego tatuażu jedno z tych znaczeń. Motyw kota idealnie sprawdza się jako tatuaż na szyję lub na kostce.

Znaczenie tatuażu - konie

Koń jest jednym z najbardziej majestatycznych zwierząt. Każdy, kto miał okazję choć raz podziwiać konia w galopie, z całą pewnością potwierdzi hipnotyzującą moc takiego widoku. Ludzie od zawsze zachwycają się ich pięknem, nie należy zatem dziwić się, że konie często są uwieczniane w formie obrazów i rzeźb. Fascynacja końmi sprawia, że obecnie coraz częściej wybierane są tatuaże z ich motywem, na pierwszym planie albo w tle.

Tatuaż z koniem symbolizuje przede wszystkim siłę. W innej interpretacji, taki wzór odnosi się niezależności i piękna. Niektórzy interpretują takie wzory jako symbol  wolności ducha. Gdzie najczęściej tatuowane są konie? Mnogość wzorów sprawia, że takim tatuażem można pokryć praktycznie dowolną część ciała. 

Psy - znaczenie tatuażu

Przez długi czas, tatuaże z psimi motywami nie były zbyt często wybierane. Dziś jednak można zaobserwować istotną zmianę w trendach. Na wzór przedstawiający sympatycznego czworonoga decyduje się coraz więcej kobiet, zwłaszcza miłośniczek tych zwierząt.

Co oznacza taki tatuaż? Można go wiązać z wartościami takimi jak lojalność czy przywiązanie, ale wiele osób wybiera taki wzór, by wyrazić miłość, którą darzy swojego pupila. Taki motyw najczęściej występuje jako tatuaż na przedramieniu.

Znaczenie tatuażu - motyle

Motyle to jeden z motywów najczęściej wybieranych przez kobiety. Nic dziwnego. Są uznawane za piękne i delikatne.

Tatuaże z motylami nawiązują do kultury japońskiej, gdzie są postrzegane jako symbol młodości i wolności. Są także symbolem pokoju i szczęścia. Wzór motyla idealnie pasuje na kostkę, szyję i ramię. Coraz częściej wykonuje się efektowny tatuaż 3D, przedstawiający te zachwycające owady.

Klauni - znaczenie tatuażu

Tatuaż przedstawiający klauna lub klaunów wywodzi się z subkultur więziennych, gdzie oznacza "moje wesołe życie, moje smutne życie". Należy jednak podkreślić, że symbolika tego motywu wzbija się wysoko ponad więzienne mury i dziś wytatuowanych klaunów można zobaczyć także na skórze osób, które nie mają nic wspólnego ze środowiskiem kryminalnym.

Klauni mogą symbolizować dobro i zło, zwłaszcza gdy jeden ma wesoły, a drugi - złowrogi wyraz twarzy. Symbolizują też szczęście i sensację. Wzór klaunów świetnie sprawdzi się jako tatuaż na łydce i na przedramieniu. 

Wróżki - znaczenie tatuażu

Wróżki to baśniowe istoty, które wzbudzają niejednoznaczne skojarzenia. Zazwyczaj przedstawiane są w pozytywnym kontekście, ale często występują też w roli istot stojących po stronie czarnej magii. Co oznaczają tatuaże z motywem wróżek?

Na szczęście, nic złego. Wytatuowana wróżka odnosi się do kobiecości, delikatności, piękna, frywolności, spełnienia marzeń, bliskiego kontaktu z naturą i wolności ducha. Motyw wróżki świetnie sprawdzi się jako subtelny tatuaż na kostce.

Znaczenie tatuażu - gołębie

Niemal każda kultura utożsamia gołębia z pokojem i miłością. Jakie znaczenie mają tatuaże przedstawiające tego ptaka?

Symbolika tatuaży ma bezpośredni związek z religijnym i kulturowym postrzeganiem gołębi. Taki wzór może odnosić się do umiłowania pokoju, wierności, wiecznej miłości, oddania, opiekuńczości. Może też wyrażać przekonania religijne, bowiem gołąb jest mocno zakorzeniony w chrześcijaństwie. Świetnie sprawdza się jako tatuaż damski na kostce lub na nadgarstku.

Znaczenie tatuażu - sztylet i czaszka

Sztylet i czaszka jest motywem kojarzącym się z gwiazdami rocka, osobami związanymi z subkulturą motocyklistów, może też nasuwać skojarzenia z więziennymi gangami. Co oznacza taki wzór?

Nie można zapominać, że czaszka i sztylet to motyw, który kiedyś tatuowali sobie piraci. Dziś nawiązuje do przygody i gotowości do podejmowania ryzyka. Niektórzy interpretują ten wzór jako brak strachu przed śmiercią. Taki motyw można tatuować praktycznie na dowolnej części ciała. Świetnie prezentuje się jako tatuaż 3D.

Serce - znaczenie tatuażu

Serce to jeden z najczęściej tatuowanych motywów. Jego popularność wynika przede wszystkim z dużej uniwersalności.

fot. Getty Images

Nawet niewielkie serce może mieścić w sobie wyjątkowo dużo treści. Taki wzór zwykle odwołuje się do miłości, przyjaźni, ale także do zawodu, zdrady i cierpienia. Serce zwykle jest tatuowane w towarzystwie innych wzorów i świetnie prezentuje się na każdej partii skóry. 

Znaczenie tatuażu - skrzydła

Ostatnim wzorem na naszej liście są skrzydła. Są tatuowane w różnych formach, jednak w ostatnich latach największym wzięciem cieszy się wzór skrzydeł anioła.

Taki tatuaż odnosi się do niezależności i wolności. W niektórych przypadkach symbolizuje też umiłowanie podróży lub stanowi manifest religijnych przekonań. Najczęściej tatuowane są na plecach i karku, ale wiele osób wybiera tatuaż na przedramieniu.