Czy każdy tatuaż to symbol? Co symbolizują tatuaże?

Znaczenie tatuaży może być przeróżne. Tatuaże nie zawsze muszą być symbolami. Mogą być dekoracyjne i po prostu estetyczne, choć często zdarza się, że mają symboliczne znaczenie dla osoby, która je nosi. Powszechne symbole obejmują symbole religijne, takie jak krzyż, lub symbole ochrony, takie jak tatuaże plemienne. Tatuaże mogą być również sposobem wyrażenia siebie i swoich wartości, a nawet upamiętnienia utraconych bliskich. Tatuaże mogą symbolizować rozwój osobisty, odwagę i siłę, a nawet tożsamość lub zainteresowania danej osoby. Sprawdźmy jednak, jakie jest znaczenie najbardziej popularnych tatuaży.

Znaczenie tatuażu - wilk

Wilk jest zwierzęciem głęboko zakorzenionym w wielu kulturach. Właściwie wszystkie narody zamieszkujące tereny, na których występuje ten drapieżnik, mają w związku z nim własne podania i legendy. Jedna z najstarszych wiąże się z założeniem Rzymu - to przecież wilczyca miała wykarmić swoim mlekiem Romulusa i Remusa. Nic więc dziwnego, że to zwierzę często jest wybierane jako motyw tatuażu.

Choć w chrześcijaństwie od zawsze utożsamiany jest z diabłem, to jako tatuaż ma pozytywne znaczenie. Taki wzór odnosi się do hartu ducha, niezłomnego charakteru, siły i wytrwałości. Z drugiej strony, symbolizuje wartości rodzinne. Wilk jest przecież zwierzęciem stadnym. Najczęściej motyw wilka występuje jako tatuaż na przedramieniu i na kostce.

Róża - znaczenie tatuażu

Róża jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin, a w kolorze czerwonym od wieków symbolizuje miłość. W wielu kulturach symbolizuje bogactwo i przepych, a w znaczeniu religijnym odnosi się do męczeństwa. Co oznacza jako tatuaż damski?

fot. Getty Images

Wytatuowany na ciele symbol róży zyskał na znaczeniu w latach 30. XX wieku. Wówczas taki wzór nosili przede wszystkim marynarze. Miał im przypominać o rodzinie, która czeka na nich na stałym lądzie. Ten popularny wzór do dziś symbolizuje miłość, wierność i przywiązanie, choć ostateczne znaczenie jest definiowane przez kolor wytatuowanego kwiatu. Czerwona odwołuje się do romantyzmu i pożądania, biała symbolizuje czyste uczucie, błękitna oznacza miłość od pierwszego wejrzenia, żółta jest znakiem przyjaźni, a czarna - śmierci związku lub żałoby bo stracie bliskiej osoby. Róża najczęściej występuje jako tatuaż na kostkę, choć bywa też tatuowana na ramieniu, szyi i piersi.  

Znaczenie tatuażu kotwica

Kotwica jest symbolem tatuowanym od bardzo dawna. Nic dziwnego, bowiem ten popularny wzór skrywa w sobie niezwykle głęboką symbolikę. W środowisku żeglarzy, od zawsze oznaczał początek przygody. Z drugiej strony symbolizował też bezpieczną przystań. Warto jednak podkreślić, że tatuaż w kształcie kotwicy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla marynarzy. Obecnie wybiera go coraz więcej osób niezwiązanych z żeglugą.

Zobacz także:

Kotwica na skórze symbolizuje bezpieczeństwo i nadzieję. W innej interpretacji, symbolizuje wielką przygodę lub przepełnione przygodami życie. Niektóre osoby decydują się na ten motyw w nawiązaniu do historii naszego kraju. Nie można bowiem zapomnieć, że kotwica była symbolem Polski Walczącej. Motyw kotwicy świetnie sprawdza się jako minimalistyczny tatuaż na nadgarstku, ramieniu lub kostce.

Kompas - znaczenie tatuażu

Kolejny motyw na naszej liście także nawiązuje do tradycji morskich i podróżniczych. Kompas wytatuowany na skórze żeglarzy symbolizował drogę do domu, pomyślne wiatry i bezpieczną. Także dziś wiele osób tak właśnie tłumaczy ten wzór, warto jednak podkreślić, że na przestrzeni lat nadawano mu nowe znaczenia.

Tatuaż w kształcie kompasu symbolizuje obranie celu i chęć podjęcia walki z przeciwnościami losu. Właśnie z tego względu, na taki motyw często decydują się osoby mające za sobą trudne przejścia, np. ciężką chorobę. W innej interpretacji, wytatuowany kompas oznacza pogoń za marzeniami i talizman pomagający w podejmowaniu dobrych decyzji. Taki tatuaż występuje pod wieloma postaciami - tarczy kompasu, gwiazdy polarnej czy róży wiatrów. Często tatuażyści wzbogacają go o dodatkowe motywy, choć występuje też w wersji minimalistycznej. Właśnie z tego względu, można tatuować go na każdej części ciała.

Znaczenie tatuażu - wiśnie

Wiśnie to obecnie jeden z najpopularniejszych motywów roślinnych. Taki tatuaż występuje w formie kwiatu wiśni, owocu lub łączy w sobie oba te motywy. Często jest wzbogacany o dodatkowe wzory. Co oznacza ten symbol?

Wytatuowany na skórze owoc wiśni jest symbolem mądrości życiowej. Inne znaczenie ma natomiast kwiat wiśni, który w kulturze azjatyckiej odwołuje się do kobiecej energii i seksualności. Przez mieszkańców Dalekiego Wschodu drzewo wiśni postrzegane jest jako drzewo kochanków, pod którym zakochani rozmawiają, kontemplują i oddają się sobie. Stąd właśnie wzięło się skojarzenie tego motywu z kobiecością i seksualnością. Motyw wiśni jest dość intymnym symbolem. Z tego względu, często jest wybierany na tatuaż pod biustem. 

Koty - znaczenie tatuażu

Kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych, a przy okazji (jak na ironię) - jednym z najtrudniejszych do udomowienia. Koty nigdy nie tracą swojej dzikiej natury i w przeciwieństwie do psów, w każdej chwili mogą uniezależnić się od człowieka. Tatuaże przedstawiające koty stanowią bezpośrednie nawiązanie charakteru tych zwierząt.

Taki symbol ma nawiązywać przede wszystkim do niezależności i wolności osoby, która nosi go na skórze. Istnieje jednak wiele innych interpretacji tego motywu. Nie można bowiem zapominać, że kot towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W starożytnym Egipcie symbolizował boskość i kobiecość, w Grecji - opiekuńczość. Wiele kultur i religii łączy też kota z okultyzmem i czarną magią. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, by przypisać do takiego tatuażu jedno z tych znaczeń. Motyw kota idealnie sprawdza się jako tatuaż na szyję lub na kostce.

Znaczenie tatuażu - konie

Koń jest jednym z najbardziej majestatycznych zwierząt. Każdy, kto miał okazję choć raz podziwiać konia w galopie, z całą pewnością potwierdzi hipnotyzującą moc takiego widoku. Ludzie od zawsze zachwycają się ich pięknem, nie należy zatem dziwić się, że konie często są uwieczniane w formie obrazów i rzeźb. Fascynacja końmi sprawia, że obecnie coraz częściej wybierane są tatuaże z ich motywem, na pierwszym planie albo w tle.

Tatuaż z koniem symbolizuje przede wszystkim siłę. W innej interpretacji, taki wzór odnosi się niezależności i piękna. Niektórzy interpretują takie wzory jako symbol  wolności ducha. Gdzie najczęściej tatuowane są konie? Mnogość wzorów sprawia, że takim tatuażem można pokryć praktycznie dowolną część ciała. 

Psy - znaczenie tatuażu

Przez długi czas, tatuaże z psimi motywami nie były zbyt często wybierane. Dziś jednak można zaobserwować istotną zmianę w trendach. Na wzór przedstawiający sympatycznego czworonoga decyduje się coraz więcej kobiet, zwłaszcza miłośniczek tych zwierząt.

Co oznacza taki tatuaż? Można go wiązać z wartościami takimi jak lojalność czy przywiązanie, ale wiele osób wybiera taki wzór, by wyrazić miłość, którą darzy swojego pupila. Taki motyw najczęściej występuje jako tatuaż na przedramieniu.

Znaczenie tatuażu - motyle

Motyle to jeden z motywów najczęściej wybieranych przez kobiety. Nic dziwnego. Są uznawane za piękne i delikatne.

Tatuaże z motylami nawiązują do kultury japońskiej, gdzie są postrzegane jako symbol młodości i wolności. Są także symbolem pokoju i szczęścia. Wzór motyla idealnie pasuje na kostkę, szyję i ramię. Coraz częściej wykonuje się efektowny tatuaż 3D, przedstawiający te zachwycające owady.

Klauni - znaczenie tatuażu

Tatuaż przedstawiający klauna lub klaunów wywodzi się z subkultur więziennych, gdzie oznacza "moje wesołe życie, moje smutne życie". Należy jednak podkreślić, że symbolika tego motywu wzbija się wysoko ponad więzienne mury i dziś wytatuowanych klaunów można zobaczyć także na skórze osób, które nie mają nic wspólnego ze środowiskiem kryminalnym.

Klauni mogą symbolizować dobro i zło, zwłaszcza gdy jeden ma wesoły, a drugi - złowrogi wyraz twarzy. Symbolizują też szczęście i sensację. Wzór klaunów świetnie sprawdzi się jako tatuaż na łydce i na przedramieniu. 

Wróżki - znaczenie tatuażu

Wróżki to baśniowe istoty, które wzbudzają niejednoznaczne skojarzenia. Zazwyczaj przedstawiane są w pozytywnym kontekście, ale często występują też w roli istot stojących po stronie czarnej magii. Co oznaczają tatuaże z motywem wróżek?

Na szczęście, nic złego. Wytatuowana wróżka odnosi się do kobiecości, delikatności, piękna, frywolności, spełnienia marzeń, bliskiego kontaktu z naturą i wolności ducha. Motyw wróżki świetnie sprawdzi się jako subtelny tatuaż na kostce.

Znaczenie tatuażu - gołębie

Niemal każda kultura utożsamia gołębia z pokojem i miłością. Jakie znaczenie mają tatuaże przedstawiające tego ptaka?

Symbolika tatuaży ma bezpośredni związek z religijnym i kulturowym postrzeganiem gołębi. Taki wzór może odnosić się do umiłowania pokoju, wierności, wiecznej miłości, oddania, opiekuńczości. Może też wyrażać przekonania religijne, bowiem gołąb jest mocno zakorzeniony w chrześcijaństwie. Świetnie sprawdza się jako tatuaż damski na kostce lub na nadgarstku.

Znaczenie tatuażu - sztylet i czaszka

Sztylet i czaszka jest motywem kojarzącym się z gwiazdami rocka, osobami związanymi z subkulturą motocyklistów, może też nasuwać skojarzenia z więziennymi gangami. Co oznacza taki wzór?

Nie można zapominać, że czaszka i sztylet to motyw, który kiedyś tatuowali sobie piraci. Dziś nawiązuje do przygody i gotowości do podejmowania ryzyka. Niektórzy interpretują ten wzór jako brak strachu przed śmiercią. Taki motyw można tatuować praktycznie na dowolnej części ciała. Świetnie prezentuje się jako tatuaż 3D.

Serce - znaczenie tatuażu

Serce to jeden z najczęściej tatuowanych motywów. Jego popularność wynika przede wszystkim z dużej uniwersalności.

fot. Getty Images

Nawet niewielkie serce może mieścić w sobie wyjątkowo dużo treści. Taki wzór zwykle odwołuje się do miłości, przyjaźni, ale także do zawodu, zdrady i cierpienia. Serce zwykle jest tatuowane w towarzystwie innych wzorów i świetnie prezentuje się na każdej partii skóry. 

Znaczenie tatuażu - skrzydła

Ostatnim wzorem na naszej liście są skrzydła. Są tatuowane w różnych formach, jednak w ostatnich latach największym wzięciem cieszy się wzór skrzydeł anioła.

Taki tatuaż odnosi się do niezależności i wolności. W niektórych przypadkach symbolizuje też umiłowanie podróży lub stanowi manifest religijnych przekonań. Najczęściej tatuowane są na plecach i karku, ale wiele osób wybiera tatuaż na przedramieniu. 

Znaczenie tatuaży - jaskółka

Tatuaż jaskółki oznacza nadzieję, nowe początki i bezpieczną podróż. Inni mogą postrzegać jaskółkę jako znak lojalności lub powrotu do prawdziwego domu po długich podróżach przez nieznane lądy. Jaskółka jest również postrzegana jako symbol wolności, wdzięku i odporności, ponieważ jaskółki są znane ze swojego zwinnego lotu i wędrownej natury.