Najważniejsza noc dla branży muzycznej za nami. Tegoroczna, 65. ceremonia wręczenia nagród Grammy 2023 odbyła się (jak zawsze)  w Crypto.com Arena w Los Angeles. Podczas wieczoru celebrującego muzykę nie zabrakło oczywiście topowych artystów i artystek. Przy okrągłych stołach pełnych owoców i kwiatów zasiadły takie gwiazdy jak Adele, Jennifer Lopez (w towarzystwie Bena Afflecka), Taylor Swift, Beyoncé, Harry Styles, Lizzo czy Doja Cat. Wielkiej ceremonii nie mogli ominąć także Sam Smith oraz Kim Petras, czyli wykonawcy jednej z najbardziej viralowych piosenek na TikToku. Utwór „Unholy” nominowany był w kategorii Best Pop Duo/Group Performance i stanął w szranki z piosenkami Camili Cabello i Eda Sheerana, Coldplay i BTS czy Post Malone'a i Doji Cat. Zwycięstwo pamiętnej lutowej nocy zapisało się nieodwracalnie na kartach historii za sprawą 30-letniej Kim Petras. Dlaczego?

Wzruszające przemówienie Kim Petras podczas gali wręczenia Grammy 2023

Wraz ze słowami „Grammy trafia do Sama Smitha i Kim Petras” historia nagród z 65-letnią tradycją zmieniła nieco bieg. 30-letnia wokalistka, która wystąpiła u boku wielokrotnie nagradzanego Sama Smitha, stała się bowiem pierwszą transpłciową kobietą, która otrzymała prestiżową statuetkę Recording Academy. Nic więc dziwnego, że 30-letni artysta pozwolił, by to pochodząca z Niemczech Kim wygłosiła przemówienie, które zapisze się na kartach historii. 

Sam wspiera mnie od bardzo dawna i chciał, żebym to ja wygłosiła przemowę, jeśli wygramy, ponieważ jestem pierwszą transpłciową kobietą, która otrzymała tę statuetkę. Chciałabym podziękować wszystkim transpłciowym artystom, którzy swoją ciężką pracą sprawili, że mogę dzisiaj tu stać. (...) Muszę podziękować Madonnie za jej walkę na rzecz społeczności LGBTQ+, bez niej nie byłoby mnie tu teraz. Dziękuję także mojej mamie, która wychowała mnie w małym domku przy autostradzie w Niemczech i po prostu uwierzyła mi, gdy powiedziałam jej, że jestem dziewczynką. Bez niej i jej ogromnego wsparcia nie dałabym sobie rady. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie dotychczas wierzyli.

Całe przemówienie możecie obejrzeć na poniższym nagraniu.

Wieczór nagród Grammy to poniekąd piękne zwieńczenie wieloletniej pracy artystki oraz jej walki na rzecz społeczności LGBT. Przypomnijmy fragment wywiadu sprzed lat dla serwisu „Gala”, w którym Kim powiedziała: Ciężko jest dorastać, będąc innym. Osobom ze społeczności LGBT+ jest szczególnie trudno. Wiedz jednak o tym, że gdzieś tam są ludzie, którzy będą cię wspierać i kochać takiego, jakim jesteś. Nawet jeśli jesteś z małego miasta, gdzie ludzie mają zamknięte umysły, to pamiętaj, że to kiedyś się skończy. Jest świat, który cię akceptuje, możesz tam pójść i odnaleźć tych ludzi. Równe dwa lata później Petras stanęła na scenie, tworząc historię i otrzymując owacje na stojąco od największych artystów naszych czasów. Wychodzi na to, że gwiazda miała rację, mówiąc, że wystarczy trafić na ludzi, którzy chcą zaakceptować drugą osobę taką, jaka jest.