Istnieją pewne rzeczy, z których musisz zrezygnować, żeby mieć zdrowy związek. Nie zawsze jest tak, że znalazłaś nieodpowiednią osobę lub jesteś do niej niedopasowana. Czasem wystarczy po prostu zastanowić się nad relacją i zauważyć, co w niej nie gra. Również pozbyć się zachowań, które mogą wprowadzać toksyczną atmosferę. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

5 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, żeby mieć zdrowy związek

Niezależnie od tego czy już jesteś w związku czy dopiero w niego wchodzisz, a może marzysz o zakochaniu – te zasady warto znać. Nigdy nie jest za późno, aby coś poprawić w swojej relacji. A więc do dzieła!

Nie porównuj się

Nie ma nic atrakcyjniejszego niż pewność siebie i wysoka (w granicach rozsądku) samoocena. To sprawia, że twój partner jeszcze bardziej cię pożąda i jeszcze bardziej mu się podobasz. A nie ma to nic wspólnego z fizycznością. W zdrowym związku niezwykle ważne jest to, aby kochać nie tylko drugą osobę, ale i (może nawet przede wszystkim) siebie. Nie porównuj się do jego byłych czy innych kobiet, a skup się na sobie. Popracuj nad miłością do siebie. Wtedy twój ukochany będzie kochał cię, szanował i cenił jeszcze bardziej.

Pozbądź się egoizmu 

Egoizm może zniszczyć w związku bardzo dużo. Skoro jesteście razem, to tworzycie duet, team. Musicie współpracować i działać razem, czasem decydować się na kompromisy. W zdrowej relacji nie można myśleć tylko o sobie, bo na dłuższą metę to nie wyjdzie. Związek polega trochę na zrezygnowaniu z indywidualności. Ja zamienia się w my. Oczywiście nie mówimy tutaj o całkowitym oddaniu się drugiej osobie. Niezwykle istotne jest to, aby zachować też własną tożsamość i mieć czas tylko dla siebie. Jednak warto pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na potrzeby i pragnienia drugiej osoby.

Nie kłam

Kłamstwo potrafi momentalnie zakończyć związek. Jeśli chcesz, żeby twoja relacja była zdrowa i nietoksyczna musisz zrezygnować z kłamania. Tyczy się to tych dużych, ale i małych spraw. Każde kłamstwo jest złe i oddala od siebie partnerów. Zaufanie i szczerość to fundamenty, na których można budować zdrową relację. Pamiętaj o tym.

Nie toleruj wszystkiego

W toksycznych związkach jedna osoba zazwyczaj jest poddana drugiej, zgadza się na wszystko i akceptuje każdą rzecz. Jest na słabszej pozycji. Pamiętaj, że tolerancja wszystkiego nie jest dobra. Znaj swoje granice i jasno je komunikuj. Jeśli coś ci się nie podoba, nie gódź się na to, a działaj. Poddanie się komuś jest pierwszym krokiem do toksycznej relacji.

Nie chowaj urazy

Wybaczaj i naucz się zapominać. Chociażby dla samej siebie. Sprawi to, że nie tylko twój związek będzie zdrowszy, ale również i ty. Po kłótni staraj się nie czuć urazy do swojego partnera. Najważniejsza jest komunikacja, a więc wyjaśnijcie sobie wszystko i idźcie do przodu. Chowanie urazy powoduje kolejne zgrzyty i zatruwa atmosferę. Może się to bardzo źle skończyć. Nie mówimy też oczywiście, żeby wybaczać wszystko. To także nie jest zdrowe. Jednak, jeśli chodzi o mniejsze kłótnie, to nie złość się zbyt długo. Żyj teraźniejszością.

Zobacz także: