Betty White nie żyje. Przyczyna śmierci

Betty White nie żyje. Legenda amerykańskiej telewizji zmarła 31 grudnia 2021 roku – tuż przed swoimi setnymi urodzinami. O śmierci artystki poinformował jej bliski przyjaciel Jeff Witjas, a następnie zagraniczne media – z CNN na czele. Dziś cała Ameryka pogrążona jest w żałobie. Betty White zmarła w swoim domu w Nowym Jorku. Niestety nie doczekała swoich setnych urodzin, które obchodziłaby 17 stycznia 2022 roku. 

Kim była Betty White?

Kim była Betty White? Amerykanie uznawali ją za swoje „dobro narodowe”. Nic dziwnego, rozbawiała ich za sprawą swoich programów rozrywkowych i niezliczoną ilością ról w popularnych serialach komediowych. Produkcja „Life with Elizabeth” z 1952 roku, w której zadebiutowała na małym ekranie, przyniosła jej nagrodę Emmy (o czym za chwilę, bo było to wydarzenie przełomowe). Ale grała też w „Złotkach”, „Rozpalić Cleveland”, „Różowe lata 70.” czy „Moda na sukces” (od 2006 roku) i wielu innych. Była też gwiazdą talk-shows i innych programów rozrywkowych („Hollywood on Television”) za sprawą których doczekała się tytułu „Pierwszej Damy Teleturniejów”. Prowadziła również swój autorski program radiowy „The Betty White Show”. Od radia zaczęła się zresztą jej kariera – po raz pierwszy wystąpiła w nim jako 8-latka – w 1930 roku. Po wojnie powróciła, co przyniosło jej rozpoznawalność.

Betty White zasłużona dla feminizmu

Betty White zapamiętamy nie tylko jako znakomitą aktorkę, ale i ważną postać dla feminizmu. Była bowiem pierwszą kobietą, która wyprodukowała program rozrywkowy o tak dużym (ogólnokrajowym) zasięgu. A także pierwszą kobietą nominowaną do Emmy (w sumie zgarnęła 5 statuetek). Od samego początku mówiła też, że nie chce mieć dzieci, bo woli poświęcić się karierze zawodowej. Co w czasach, w których żyła, należało raczej do rzadkości. Miała za to trzech mężów: Fredericka R. Barkera (1945), Lane'a Allana (1947–1949) i Allena Luddena (1963-1981). Dwa pierwsze małżeństwa zakończyły się rozwodem, trzecie – śmiercią męża. 40 lat później przyszedł czas także i na nią...