Nadchodzi rewolucja w Zarze! Dyrektor generalny Inditex, jednego z największych gigantów branży mody wraz z założycielem sieciówki - Amancio Ortegą i i jego córka Martą Ortegą, zapowiedzieli, że chcą rozwijać markę w bardziej zrównoważony sposób. Jest to szczególnie ważne, ponieważ marka jest jednym z największych przedsiębiorstw w przemyśle odzieżowym, a co za tym idzie, w dużej mierze przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska na terenach produkcji ubrań i nie tylko. Swoją rewolucję rozpocznie jeszcze w tym roku i napewno zainspiruje tym do działania także mniejsze marki. 

Wprowadzenie limitowanych kolekcji ubrań z ekologicznych materiałów nie wystarczy. Zara zdecydowała się iść o krok dalej. Do końca roku 20% całego asortymentu ma być przyjazna środowisku pochodzić z recyklingu, nadawać się do ponownego przetworzenia i zostanie wyprodukowana w fabrykach spełniających określone normy. Te elementy kolekcji poznamy po metce z napisem Join Life. Zara jeszcze w 2019 roku ma zaprzestać wykorzystywania roślin zagrożonych wyginięciem. Marka deklaruje też, że w 2020 roku całkowicie wyeliminuje toksyczne chemikalia stosowane dotychczas w procesie produkcji, a w sklepach pojawią się pojemniki na zużytą bądź niechcianą odzież. Zmiany dotkną również opakowań - nowe, nie będą wykonane z plastiku i folii, co uczyni je zgodnymi ze standardem Green to Pack

Zara stawia na ekologię.Jakie zmiany wprowadzi sieciówka? 

Zobacz także:Jak być bardziej eko na festiwalu? 5 kroków, które powinniście wcielić w swoje życie jeszcze w te wakacje 

Za niecałe 4 lata, wiskoza, z której szyte są m.in sukienki, będzie w 100% możliwa do ponownego użycia. Do 2025 roku wszystkie ubrania będą szyte z ekologicznych materiałów, szczególnie z organicznej bawełny oraz lnu, a poliester będzie pochodził z recyklingu. 80% energii zużywanej w głównej siedzibie przedsiębiorstwa ma natomiast pochodzić z odnawialnych źródeł, a żadna z fabryk nie będzie generować odpadów, które potem trafiłyby na wysypiska. Zara postanowiła także na dokształcanie swoich pracowników z zakresu ekologii i dbania o środowisko naturalne. 

Jeśli chodzi o dotychczasowe działania Zary na rzecz zrównoważonego rozwoju, to od 2015 r. w ponad 800 sklepach zbierana jest odzież, która trafia do potrzebujących z organizacji Czerwony Krzyż oraz Czerwony Półksiężyc. Brand współpracuje też z Massachusetts Institute of Technology w celu znalezienia sposobów na recykling włókien. Niestety, w deklaracjach nie padły żadne słowa odnośnie poprawy warunków pracowników w fabrykach Inditexu. Mamy nadzieję, że i one wkrótce ulegną znacznej zmianie na lepsze.