Choć o ekologii mówi się coraz więcej, stajemy się bardziej świadomi, to jednak festiwale muzyczne wciąż niestety pozostają absolutnym wysypiskiem śmieci. Festival Glastonbury na razie może być potraktowany przez organizatorów polskich wydarzeń muzycznych jako przykład i wzór do naśladowania. Brytyjski festiwal odbył się bez plastikowych butelek, a jak wynika ze statystyk, w 2017 roku na Glastonbury wyrzucono ich ponad milion trzysta tysięcy. To rażąca ilość, a przecież można temu przeciwdziałać... Kolejne polskie festiwale muzyczne nadchodzą, dlatego przygotowałyśmy dla Was kilka porad. Oto 5 kroków do bycia na nich bardziej eco friendly.

Odpady po owocach zamiast skóry zwierzęcej? Poznaj tkaniny i materiały przyszłości
 

    1.  Sprzątaj po sobie i zredukuj ilość produkowanych odpadów

Brzmi banalnie, co? Niby nie jest to duży wysiłek, a jednak teren festiwalu po zakończeniu koncertów wygląda jak namiastka wysypiska. Koszy na śmieci może nie jest zawsze wystarczająco, ale ich nie brakuje, wystarczy odrobina chęci. Co roku z miejsca festiwalu wywożone jest kilkaset ton odpadów! Rzucanie ich pod nogi tylko pogarsza sprawę. Dodatkowo niszczy krajobraz i walory estetyczne zdjęć, które robimy. Powinniśmy iść w ślady uczestników Pol’and’Rock Festival, gdzie blisko 85% uczestników wydarzenia zostaje po jego zakończeniu i zbiera zalegające na polach namiotowych (i nie tylko) śmieci. Zachęcamy organizatorów festiwali, by tak jak zrobił to katowicki OFF czy planuje Pol’and’Rock, plastikowe kubki zamienić na te zwrotne za kaucją, a naczynia, w których będzie podawane jedzenie na w pełni biodegradowalne.
 

    2. Zabierz namiot ze sobą do domu

Jeden namiot wykonany jest z takiej samej ilości plastiku co ok. 250 kubków z tego tworzywa. 20% tych zabranych na festiwale muzyczne na terenie Europy, nie wraca do domu z jego właścicielem. Choć część z nich jest niełatwa do złożenia, warto zabrać go ze sobą z powrotem, bo ponad 90% pozostawionych kończy na składowisku. Jeśli chcemy być też bardziej eko, możemy zainwestować w namiot wykonany z wyższej jakości materiałów, który będzie bardziej trwały i będziemy mogli zabrać go na kolejne festiwale. W każdym razie – nie zostawiaj go tam.

Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku
 

    3. Dojedź pociągiem

Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 60,7% wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie. Może i zapewni nam on wygodniejszą podróż, ale decydując się na pociąg nie odciśniemy tak dużego piętna na środowisku naszą wycieczką. Warto zaznaczyć, że pozwoli nam to też zaoszczędzić czas, bo z Warszawy do Krakowa jadąc PKP będziemy na miejscu o ponad godzinę szybciej niż gdybyśmy wybrali samochód. Dodatkowo nie musimy stać w korkach, a koszt biletów jest mniejszy niż paliwo, którym będziemy musieli zatankować auto. 
 

    4. Kup biodegradowalny brokat lub z niego zrezygnuj 

Brokat to nic innego jak mikroplastik, czyli małe cząsteczki tworzywa, nieulegające biodegradacji. Trafiają do mórz i oceanów, zanieczyszczając tym samym tamtejsze środowisko i zatruwając żyjące tam organizmy. Plastik wypijamy z wodą, nie warto jeszcze dodawać go do naszego organizmu na rzecz krótkotrwałej dekoracji twarzy. Na rynku dostępne są już biodegradowalne brokaty, w które można się zaopatrzyć lub też postawić na make-up tylko z wykorzystaniem naturalnych kosmetyków.
 

    5. Wyeliminuj to, co jednorazowe

Przedmioty jednorazowego użytku zdają się być idealne na tego typu wydarzenia, szczególnie jeśli decydujemy się na kilka dni pod namiotem, ale takie NIE SĄ. Szybko trafią do kosza, a w gorszym wypadku pod czyjeś stopy. Wspominałyśmy już o namiotach, które nie zakończą swojej żywotności po trzech dniach. Jednorazowe płaszcze przeciwdeszczowe warto zamienić na te, które zostaną z nami na lata. Dodatkowo mogą one dopełnić naszą festiwalową stylizację i sprawić, że będzie ona „jedyna w swoim rodzaju”. Wilgotne chusteczki, które nie podlegają recyklingowi, zamieńmy na te biodegradowalne lub po prostu ich nie kupujmy.

10 eko zamienników do wprowadzenia w życie od zaraz >>>

Zobacz także: