Rok temu podczas 71. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes miała miejsce uroczysta premiera filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Obraz polskiego reżysera spotkał się tam z bardzo pozytywnym przyjęciem, czego rezultatem była również Złota Palma za reżyserię dla Pawlikowskiego. Po tym, jak polska ekipa pojawiła się na Lazurowym Wybrzeżu, Zimna wojna zaczęła być najbardziej komentowanym polskim filmem 2018 roku. Potem przyszły Europejskie Nagrody Filmowe i trzy nominacje do Oscara. Choć ostatecznie obraz Pawlikowskiego nie zdobył żadnej statuetki, sukces jaki produkcja osiągnęła na całym świecie, to sytuacja, jaka nie miała miejsca w polskiej kinematografii od lat. Kto nie miał okazji obejrzeć niezwykle intymnego obrazu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, w którym główni bohaterowie, Zula i Wiktor, noszą imiona rodziców reżysera, może bez problemu dostać obraz na DVD oraz w jednym z legalnych serwisów streamingowych. A już niebawem zobaczymy go również w telewizji.

Zobacz także: Paweł Pawlikowski znalazł się w jury festiwalu filmowego w Cannes!

Zimna wojna po raz pierwszy w telewizji! Gdzie i kiedy obejrzeć nominowany do Oscara film Pawła Pawlikowskiego?

14 maja rozpoczął się 72. już Festiwal Filmowy w Cannes. Z tej okazji telewizja Canal+ rozpoczyna cykl „Festiwal filmowy w Cannes”, który przeniesie fanów kina prosto na Lazurowe Wybrzeże, czyli najbardziej filmowego kurortu na świecie. Już od 17 maja tylko w Canal+ będziecie mogli zobaczyć filmy, które prezentowane były w ramach canneńskiego festiwalu. Cykl rozpocznie Czarne bractwo. BlacKkKlansman Spike’a Lee, a oprócz niego widzowie będą mieli szansę obejrzeć też Człowiek, który zabił Don Kichota czy właśnie Zimna wojnę Pawlikowskiego. Będzie to historyczna, bo pierwsza telewizyjna projekcja obrazu. Odbędzie się ona 25 maja o 20:00, tuż po gali wręczenia nagród 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, podczas której widzowie poznają wyróżnionych twórców filmowych oraz zdobywcę prestiżowej Złotej Palmy. 

Przypomnijmy, że odtwórcami głównych ról w Zimnej wojnie są Joanna Kulig i Tomasz Kot, a partnerują im m.in. Agata Kulesza oraz Borys Szyc. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia po II wojnie światowej Europie. To historia wielkiej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być w związku, lecz jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wybrzmiewa zaś wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem paryskich piosenek z jazzem i polską muzyką ludową. Reżyser Paweł Pawlikowski, scenariusz napisał we współpracy z Piotrem Borkowskim oraz Januszem Głowackim. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal, a scenografię do filmu przygotowała Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Za produkcję odpowiada Opus Film.

Zobacz także: Cannes 2019: o festiwalu, kobietach w kinie i idealnej roli dla Joanny Kulig rozmawiamy z Grażyną Torbicką [WYWIAD]