Dom powinien być naszą ostoją, miejscem, w którym czujemy się w stu procentach komfortowo. Czasem jednak pojawiają się w nim negatywne wibracje, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie się zregenerować. Pech, ciągłe kłótnie, psujące się urządzenia - to tylko niektóre z objawów wskazujących na potrzebę przeprowadzenia oczyszczenia energetycznego. Skąd bierze się zła energia w domu? Jakie przedmioty ją przyciągają i jak możemy się jej pozbyć? Podpowiadamy. 

Jak sprawdzić, czy w domu jest zła energia? 

Narzekasz na brak motywacji, ciągłe zmęczenie i zły humor, a na dodatek zauważasz, że atmosfera między domownikami jest, delikatnie mówiąc, napięta? Bardzo możliwe, że do twojego domu lub mieszkania zawitała zła energia, która ma bezpośredni, negatywny wpływ na jakość życia. 

Zła energia w domu może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest jednak mocno wyczuwalna. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, zazwyczaj chcemy, aby dom był naszą ostoją, bezpiecznym miejscem, w którym „ładujemy baterie”. Jeśli zauważasz, że z dnia na dzień czujesz się w nim coraz mniej komfortowo, wręcz nie masz ochoty do niego wracać, prawdopodobnie oznacza to, że zbierają się w nim negatywne wibracje. 

Objawy występowania złej energii w domu to: 

 • częste kłótnie 
 • senność i poczucie zmęczenia 
 • pech 
 • brak pieniędzy 
 • częste psucie się przedmiotów 
 • bezsenność
 • zmęczenie, brak chęci do działania 
 • choroby 
 • zły stan roślin doniczkowych 
 • nerwowość zwierząt domowych 

Jeśli często zauważasz jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów, bardzo możliwe, że w twoim domu zgromadziła się spora ilość złej energii. Na szczęście istnieją sposoby, aby się jej pozbyć! 

Zła energia w domu – skąd się bierze? 

Negatywna energia może dostać się do naszych domów na wiele różnych sposobów. Możemy nieświadomie „przynieść” ją ze sobą z pracy czy spaceru, szczególnie, jeśli spotkaliśmy na swojej drodze osoby, które źle nam życzą. Sprawa wygląda podobnie w przypadku nieproszonych gości. Czasami zdarza się, że nasze domostwo odwiedzają osoby, które nie mają zbyt dobrych intencji. Zła energia w domu może być też wynikiem rzuconego na nas zaklęcia lub klątwy. Na szczęście, ten ostatni przypadek zdarza się bardzo rzadko. Ale, niestety, tego typu negatywnych wibracji niezwykle trudno jest się pozbyć.            

Złą i negatywną energię do naszego domu mogą przyciągać też niektóre przedmioty, szczególnie, jeśli są umiejscowione lub używane w niewłaściwy sposób. Świetnym przykładem jest bujany fotel. Mimo tego, że najczęściej kojarzy nam się z miłą atmosferą u dziadków, według wielu wierzeń jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zaproszenie do domu licha. Jednak dzieje się to tylko wtedy, jeśli nie jest regularnie używany. Jeśli masz w mieszkaniu bujany fotel, pamiętaj, żeby siadać na nim przynajmniej raz dziennie!  

Zobacz także:

Przedmioty, które mogą przyciągać złą energię, to między innymi: 

 • myśliwskie trofea,
 • pęknięte lub rozbite lustra,
 • zepsuty zegar,
 • zwiędłe kwiaty, 
 • rzeczy bez pary, 
 • niedziałające urządzenia elektroniczne,
 • potłuczona porcelana,
 • nieaktualny kalendarz, 
 • bujany fotel,
 • miotła w pozycji „włosiem do góry”.

Zła energia w domu – jak ją usunąć? Rytuały oczyszczające 

Zła energia w domu potrafi bardzo skutecznie utrudniać nam codziennie życie. Powoduje drażliwość, kłótliwość, zmęczenie, a dodatkowo, może psuć humor nawet naszym czworonożnym pupilom. Jak pozbyć się negatywnych wibracji, które nagromadziły się w domostwie? Poniżej przedstawiamy kilka prostych rytuałów oczyszczających! 

Gruntowne porządki 

Nic nie przyciąga negatywnej energii równie skutecznie co nieposprzątany dom. Nie mówimy tutaj o artystycznym nieładzie, w którym lubisz funkcjonować na co dzień. Chodzi przede wszystkim o nie wywietrzone, zakurzone pomieszczenia, pełne zepsutych i nieużywanych przedmiotów. Niestety, są one przyjaznym kątem dla wszelkich negatywnych wibracji. 

Zacznij od dokładnego przewietrzenia wszystkich pomieszczeń, a następnie zajmij się ścieraniem kurzu. Wyrzuć lub napraw wszelkie niedziałające urządzenia, szczególnie te elektroniczne. 

Pamiętaj, aby podczas sprzątania pozbyć się wszystkich rzeczy, które zgubiły swoją parę. Według zasad feng-shui, to właśnie one przyciągają do naszego życia pecha. Wyrzuć niesparowane skarpetki, rękawiczki i kolczyki (w przypadku tych ostatnich, jeśli były zrobione z metali szlachetnych, możesz przetopić je u jubilera, na łańcuszek czy pierścionek). 

Okadzanie pomieszczeń 

Regularne okadzanie pomieszczeń jest jednym z najszybszych sposobów na pozbycie się złej energii z domu czy mieszkania. Możesz w tym celu wykorzystać (bardzo popularne w ostatnim czasie!) białą szałwię, ale sprawdzą się też kadzidła z cedru, sosny czy rozmarynu. 

Jak poprawnie okadzać pomieszczenia? Pamiętaj, aby robić to z dobrą intencją i skupić się na miejscach, przez które zła energia może dostawać się do domu, takich jak wejście na balkon czy drzwi wejściowe. Po przeprowadzeniu rytuału, nie zapomnij o dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń – kadzidlany dym „zbiera” negatywną energię, dlatego bardzo ważne jest, aby po wszystkim się go pozbyć. 

Co ciekawe, nasi słowiańscy przodkowie stworzyli swoją własną technikę okadzania pomieszczeń, nazywaną smużeniem ziół. Wykorzystywano w tym celu specjalny „kij smugowy”, stworzony najczęściej z zasuszonych roślin. Oczyszczanie energetyczne odbywało się zgodnie ze ściśle ustalonymi zasadami. Okadzanie powinno rozpoczynać się zawsze przy drzwiach wejściowych, a następnie iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Co ważne, dym powinien dostać się do każdego zakamarka domu, również do szaf, spiżarni czy wnęk – jest to niezbędne, aby skutecznie przegonić z domu licho. 

Sól 

W celu pozbycia się z domu złej energii możesz też wykonać rytuał z solą, który był często wykorzystywany przez nasze prababcie. Wystarczy, że obficie wysypiesz sól w każdym kącie we wszystkich pomieszczeniach, a następnie zostawisz ją tam na 48 godzin, aby „pochłonęła” całą negatywną energię zgromadzoną w domostwie. Pamiętaj, aby po tym czasie dokładnie ją odkurzyć, do ostatniego ziarenka! 

Kryształy ochronne 

Aby pozbyć się złej energii w domu, możemy wykorzystać też kamienie i kryształy. Wystarczy, że zgromadzimy dużą ilość odpowiednich minerałów, a następnie z dobrą intencją ułożymy je w centralnym punkcie domostwa, tworząc z nich symetryczny wzór. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli odpalimy świecę i okadzimy pomieszczenie jednym z oczyszczających ziół. 

Jakie kryształy najlepiej wykorzystać do przeprowadzenia rytuału oczyszczającego? Sprawdzą się między innymi: 

 • kryształ górski,
 • ametyst,
 • czarny turmalin, 
 • obsydian,
 • sodalit,
 • labradoryt,

Kryształy ochronne są też świetnym sposobem na zapobieganie gromadzenia się w domu negatywnych wibracji. Umieść je na stałe w strategicznych miejscach w swoim domostwie, na przykład przy drzwiach wejściowych, oknach i w pobliżu urządzeń elektronicznych.