Zmarszczki mimiczne – jak powstają?

Zmarszczki mimiczne są bezpośrednio związane z mimiką twarzy i powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, gdy mówimy, uśmiechamy się, krzywimy czy marszczymy czoło.

Linie mimiczne mogą pojawiać się już w 25-30 roku życia, gdy skóra zaczyna stopniowo tracić grubość i jędrność, a utrata elastyczności prowadzi do utrwalania się na twarzy nieestetycznych bruzd. Zmarszczki pojawiają się w okolicach czoła, oczu i ust.

Przyczynami powstawania zmarszczek mimicznych są naturalne procesy starzenia się skóry, niezdrowy tryb życia i nieprawidłowa pielęgnacja. Na widoczność i utrwalanie zmarszczek wpływa także zanieczyszczone otoczenie, palenie papierosów i wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych.

Zmarszczki mimiczne – rodzaje

Zmarszczki mimiczne można podzielić na zmarszczki na czole, w okolicach oczu i ust. Zmarszczki mimiczne na czole to poziome lub pionowe zagłębienia w skórze. Poziome bruzdy pojawiają się najczęściej ponad linią brwi. Zmarszczki pionowe to tzw. "lwia bruzda", czyli linie mimiczne pojawiające się pomiędzy brwiami. Zmarszczki mimiczne pod oczami są spowodowane mimiką twarzy i przesuszeniem cienkiej warstwy skóry wokół oczu. Charakterystyczne "kurze łapki" pojawiają się w kącikach oczu na skutek mrużenia oczu. Zmarszczki mimiczne wokół ust nazywane są "ustami palacza". Są to pionowe bruzdy nad górną wargą. Natomiast linie biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust to tzw. "małpi pyszczek".

Krem na zmarszczki mimiczne – jaki wybrać?

Zmarszczki mimiczne utrwalające się w procesie starzenia skóry wymagają szczególnej pielęgnacji. Właściwie dobrany krem na zmarszczki zawiera kompleks składników, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny i uzupełniają niedobory kwasu hialuronowego oraz witamin A, C oraz E.

Krem na zmarszczki mimiczne, poza działaniem przeciwzmarszczkowym, musi również głęboko odżywiać i nawilżać skórę przywracając jej jędrność i elastyczność. Dodatki kwasów owocowych z grupy AHA i olejków odżywczych pozwalają widocznie wygładzić i optycznie zmniejszyć istniejące już zmarszczki. Dobry krem powinien posiadać filtr UV chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, na które skóra narażona jest praktycznie każdego dnia.

Serum na zmarszczki mimiczne – jakie wybrać?

Serum na zmarszczki mimiczne stanowi uzupełnienie kuracji przeciwzmarszczkowej, ale niektóre produkty mogą być stosowane w zastępstwie kremu. Serum to wysoko skoncentrowana ilość składników aktywnych – witamin, minerałów, olejków, kolagenu itp., które wnikają głęboko w skórę maskując niedoskonałości i redukując linie mimiczne.

Zobacz także:

Serum powinno bazować na naturalnych składnikach, dlatego należy unikać produktów z zawartością substancji komedogennych (silikony, parafina, PEG), sztucznych substancji zapachowych i barwników.

Serum do twarzy – co to jest, jak działa i jak je stosować? Pytamy eksperta, czy serum jest niezbędne w pielęgnacji >>>

Najlepsze zabiegi na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne można zwalczać poddając się zabiegom kosmetycznym, które widocznie wygładzą powierzchnię skóry.

Zabiegi przeciwzmarszczkowe nie powinny być wykonywane między innymi u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią, osób z chorobami nowotworowymi, osób z alergią na jakikolwiek składnik stosowanych preparatów oraz z chorobami, uszkodzeniami i podrażnieniami skóry.

Popularne zabiegi przeciwzmarszczkowe to:
eksfoliacja – peelingi enzymatyczne (od 100 zł), peelingi kwasowe (od 150 zł),
mezoterapia igłowa (od 400 zł),
botoks (od 300 zł),
wypełnienie kwasem hialuronowym (od 900 zł),
zabiegi laserowe – laser frakcyjny (od 500 zł), laser ablacyjny (od 300 zł), IPL (od 150 zł).