Ubóstwo menstruacyjne to globalny problem, który według danych WHO i UNICEF dotyczy nawet 500 mln kobiet na całym świecie. W Indiach zaledwie 10% może pozwolić sobie na korzystanie ze środków higienicznych, co przyczynia się do tego, że uczennice opuszczają szkołę nawet na cały tydzień. Jak pokazują najnowsze statystyki, zjawisko ubóstwa menstruacyjnego dotyczy także Polek. Niestety, wciąż możemy pomarzyć o powszechnym dostępnie do środków higienicznych, ta jak ma to miejsce chociażby w Wielkiej Brytanii.

Na zlecenie firmy Procter&Gamble, do której należy m.in. producent środków do higieny intymnej Always, w 2018 roku przeprowadzono badania na grupie 300 kobiet w wieku 18-24 lat, z których wynika, że 15% ankietowanych dziewczyn opuściło zajęcia szkolne z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych, a 21% uczennic ma przyjaciółkę, którą dotyka problem ubóstwa menstruacyjnego. Podsumowując, z problemem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce zmaga się 1 na 6 nastolatek.

Miesiączka jest bardzo ważnym elementem kobiecości. To naturalne, że dziewczęta chcą czuć się pewnie ze swoim ciałem w każdej sytuacji. Gdy nie mają możliwości zakupu podpasek, dopadają je trudne stany emocjonalne: niepokój, zawstydzenie, niepewność, wręcz poczucie winy. Z powodu braku właściwych środków higienicznych nastolatki nie mogą uczestniczyć w zwykłych aktywnościach: opuszczają zajęcia szkolne, odwołują spotkania z przyjaciółmi, izolują się, a w rezultacie mają zaległości i muszą tłumaczyć się z nieobecności. W związku z tym spada ich pewność siebie, samoocena, poczucie własnej wartości. Brak dostępu do środków higienicznych wywołuje negatywne skutki w dobrostanie psychicznym młodych dziewcząt – mówi dr Monika Perkowska, psycholog dzieci i młodzieży.

Kubeczek menstruacyjny - wszystko, co powinniście o nim wiedzieć > > >

Marka Always walczy z ubóstwem menstruacyjnym programem #AkcjaDonacja

Właśnie dlatego marka Always, która od lat wspiera młode dziewczyny w budowaniu poczucia własnej wartości, po akcji Always #JakDziewczyna postanowiła ruszyć z kolejną - #AkcjaDonacja. W tym celu połączyła sił z Polskim Czerwonym Krzyżem i postanowiła wesprzeć uczennice mające problem w swobodnym dostępie do artykułów menstruacyjnych.

Chcemy otwarcie rozmawiać o procesie dojrzewania, budowaniu pewności siebie w tym ważnym momencie rozwoju dziewczynek oraz wszystkich aspektach z tym związanych, np. o równym prawie do nauki. Miesiączka jest nieodłącznym elementem stawania się i bycia kobietą, i nie powinna być powodem nieobecności w szkole czy utraty szansy na spędzanie czasu z rówieśnikami” – mówi Adrianna Harasymowicz, Dyrektor Kategorii P&G. – Dlatego szczególnie cieszymy się z naszej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, dzięki pomocy którego możemy dotrzeć do najbardziej potrzebujących uczennic i wesprzeć je naszymi produktami – dodaje.

#AkcjaDonacja potrwa od 1 do 15 marca 2020 i może dołączyć do niej każdy. Swoje wsparcie można okazać poprzez zakup podpasek Always, jak i udostępnienie na Facebooku lub Instagramie zdjęcia z hashtagami #Always #AkcjaDonacja. Za każdy taki gest Procter&Gabmle za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża przekaże donację potrzebującym dziewczynkom w wieku szkolnym.

Ambasadorką akcji została Paulina Sykut-Jeżyna.

Jako kobieta i matka czuję obowiązek pomocy młodym dziewczynom, które doświadczają niesprawiedliwości z powodu bycia kobietą. My, dojrzałe już kobiety, mamy wiedzę i doświadczenia zbierane przez lata i powinnyśmy się nimi dzielić. Wierzę głęboko, że jest możliwa otwarta, merytoryczna i kulturalna rozmowa na tematy związane z dojrzewaniem, w tym także ubóstwa menstruacyjnego. Program marki Always i Polskiego Czerwonego Krzyża Always #AkcjaDonacja jest pierwszym krokiem do realizacji tego celu – mówi Paulina.

W programie #AkcjaDonacja bierze udział prawie 500 placówek z 11 województw. - Liczby te pokazują, jak ważne jest nagłośnienie problemu dostępu do kobiecych artykułów higienicznych, a tym samym zadbanie o to, aby nastoletnie Polki stawały się pewnymi siebie kobietami. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu – mówi Małgorzata Szukała, Kierownik Kierownik Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów PCK. Przekazanie produktów Always zaplanowane jest na drugi semestr roku tego roku szkolnego. Już teraz szacuje się, że będą to co najmniej 2 miliony podpasek.

Zobacz także:

Aplikacje menstruacyjne - najlepsze apki do monitorowania cyklu miesiączkowego > > >