Jeff Guenther, który stoi za opracowaniem tej listy, nie jest osobą anonimową. To terapeuta z Portland (USA) od lat zajmujący się doradztwem, skupionym przede wszystkim na relacjach. Jeff prowadzi kanał na TikToku oraz profil na Instagramie uwielbiany przez Gen Z. W jednej z jego ostatnich relacji pojawiła się lista, która zwróciła naszą uwagę. Terapeuta umieścił na niej 12 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o swojej drugiej połówce po 6 miesiącach związku. Jeśli ty i twój partner potraficie poprawnie odpowiedzieć na 9 z 12 pytań, świetnie sobie radzicie - zapewnia Jeff. Jeśli nie, czas by poważnie porozmawiać.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 1. Co sprawia, że śmieje się lub płacze?

Wiedza na temat tego, co sprawia, że nasz partner śmieje się lub płacze, jest ważna w budowaniu zdrowego i związku opartego na wzajemnym zrozumieniu. Odkrycie, co wywołuje u niej/niego tak silne emocje, pozwala nam na bardziej empatyczne podejście do partnera/partnerki. 

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 2. Czym się pasjonuje?

Poznanie pasji partnera, zainteresowanie się tym, co dla niego/niej jest istotne to oznaka szacunku. Co więcej, daje możliwość znalezienia wspólnych celów i zainteresowań, a na dalszym etapie przynosi obojgu radość i satysfakcję ze znalezienia punktu wspólnego.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 3. Jak rodzina wpłynęła na jego/jej rozwój?

Dzieciństwo twojego partnera/partnerki z pewnością miało znaczący wpływ na jego/jej osobowość, wartości, przekonania, czy sposoby radzenia sobie z trudnościami. Poznanie tej ważnej części życia przez tobą umożliwi ci  odkrywanie głębszych warstw tożsamości i lepsze zrozumienie zachowań, wyborów, a także reakcji partnera/partnerki.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 4. Co doprowadza ich go/ją szału?

Znając rzeczy, które denerwują partnera, możemy skutecznie starać się unikać działań, które mogą prowadzić do konfliktów lub frustracji. Wiedza ta umożliwia nam również efektywniejszą komunikację i wyrabia nawyk szukania kompromisów. 

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 5. W co wierzy i wpływa to na jego/jej wybory życiowe?

Przekonania i wartości są fundamentalnymi elementami osobowości człowieka. Poznanie tego, w co wierzy partner/partnerka, pozwala nam lepiej zrozumieć jej/jego motywacje, postawy, czy sposób myślenia

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 6. Jakie były najważniejsze momenty w jego/jej życiu?

Ważne momenty w życiu partnera/partnerki mają ogromny wpływ to, w jaki sposób następował jego/jej rozwój, czy jakie ma doświadczenia. Poznanie ich pozwala nam zrozumieć, jakim wyzwaniom, czy trudnościom musiał/a stawić czoła w przeszłości i jakie miało to konsekwencje w kontekście jego/jej osobowości i podejścia do życia.

Zobacz także:

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 7. Co jest dla niego/niej najważniejsze?

Poznanie tego, co jest najważniejsze dla partnera/partnerki, pomaga nam lepiej zrozumieć jej/jego priorytety, cele i wartości, w efekcie czego zaakceptowanie motywacji i wyborów życiowych. Idąc dalej, wiemy, jak konstruować wspólne cele i plany i czy w ogóle jest to możliwe.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 8. Czym jest dla niego/niej sukces?

Znając definicję sukcesu partnera/partnerki, wiemy, jakie cele, osiągnięcia czy wartości są dla niego/niej istotne.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 9. Jakiego wsparcia potrzebuje, gdy w jego jej życiu coś jest nie tak?

Zrozumienie, jakiego wsparcia partner/partnerka potrzebuje w trudnych sytuacjach, pozwala nam budować zaufanie i silną więź emocjonalną. Dostarczając odpowiedniego wsparcia, czy empatii wzmagamy tak ważne w związku poczucie bliskości.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 10. Z czego jest najbardziej dumny/a?

Dowiedzenie się, z których osiągnięć nasza druga połówka jest najbardziej dumna, pozwala nam docenić i wyróżnić jej/jego osiągnięcia. Wiemy też, w jaki sposób okazywać uznanie i dawać partnerowi poczucie, że jest zauważany, a na dalszym etapie relacji budować poczucie wartości i wzmacniać więź w związku.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 11. Co poprawia mu/jej humor?

Wiedząc, co poprawia humor partnerce/partnerowi, możemy aktywnie wpływać na tworzenie pozytywnej atmosfery w związku. Możemy również angażować się w działania, które sprawiają, że partner czuje się szczęśliwy i zrelaksowany. To tworzy przyjemne i radosne otoczenie, które przyczynia się do wzrostu satysfakcji w związku.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć: 12. W jaki sposób ładuje baterie? 

Każdy ma inne sposoby na relaks, regenerację, czy odprężenie się. Zrozumienie, w jaki sposób ładuje baterie partner/partnerka umożliwia nam dostosowanie się i wspieranie partnera w procesie regeneracji, zapewnienie mu/jej odpowiedniego wsparcia i przestrzeni.

Jeśli nie wiecie tych rzeczy, nie panikujcie – zapewnia Guenther - Po prostu zacznijcie ze sobą rozmawiać. Pary, które nie osiągnęły jeszcze tego stopnia intymności, nie są skazane na porażkę, ale niezwłocznie powinny zacząć się ze sobą komunikować.

Przeczytaj też: