O sukcesie nastolatka z Wielkopolski mówią dziś wszyscy. Dawid Kopik, bo właśnie o niego chodzi, ma dopiero 17 lat i może pochwalić się wieloma sukcesami naukowymi. Uczy się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym w II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie. Jednak interesuje się nie tylko naukami ścisłymi, ale również humanistycznymi. Już wkrótce wyjedzie do Stanów Zjednoczonych i rozpocznie naukę na dwóch kierunkach na prestiżowym Yale University

Nastolatek z Polski dostał się na Yale University

Rekrutacja na Yale rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Wzięło w niej (aż) 8 tysięcy osób z całego świata. Kilka miesięcy później, a konkretnie w grudniu 2022 zaledwie 7 procent kandydatek i kandydatów otrzymało wiadomość o przyjęciu na studia. W tym gronie znalazł się Dawid Kopik. W wywiadzie dla „Radio Elka” przyznał, że nie wybrał tej uczelni ze względu na jej lokalizację (USA), ale różnorodność, którą promuje. Nie kryje szczęścia i dumy, ponieważ dzięki ciężkiej pracy dostał się na wymarzone studia. 

Czuję ogromną radość i dumę, że tą ciężką pracą udało mi się tego dokonać – powiedział Dawid Kopik w wywiadzie dla „Radio Elka Leszno”. 

Podczas wspomnianej rozmowy Dawid Kopik przyznał, że zamierza studiować dwa kierunki – ekonomię i informatykę. Podobno na jednym można się nudzić. Dlatego większość studentek oraz studentów wybiera dwa kierunki. Nastolatek z Polski otrzymał pełne stypendium. To oznacza, że uczelnia pokryje koszty nauki, mieszkania i jedzenia. Poza tym każdego roku dostanie 6 tysięcy dolarów do wykorzystania na podróże, podręczniki czy inne potrzeby. 

17-letni Polak już niebawem wyjedzie na studia do USA 

W maju tego roku Dawid Kopik przystąpi do matury, a już we wrześniu rozpocznie studia w Stanach Zjednoczonych, które potrwają cztery lata. Jeśli chodzi o dalszą przyszłość, planuje założyć własny biznes. Zanim to jednak nastąpi, chce zdobyć doświadczenie – zarówno teoretyczne (np. na kolejnych studiach), jak i praktyczne (pracując dla innych firm). O sukcesie nastolatka napisał m.in. dr Maciej Kawecki, który dowiedział się, że główny zainteresowany całą sprawą zamierza wrócić do Polski. 

Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.