Czy studia są ważne?

Dawniej studia były dostępne głównie dla nielicznych. Osoba, która ukończyła studia cieszyła się szczególnym szacunkiem i uznaniem społecznym. Z biegiem lat studia stały się coraz bardziej dostępne, jeśli nie powiedzieć - powszechne. Obecnie każdy może pójść na studia, jeśli tylko chce. Wiele osób uważa, że taki stan rzeczy nieco obniżył prestiż samego studiowania i zadaje sobie pytanie: „Czy skoro teraz każdy może mieć tytuł magistra to czy ma on takie samo znaczenie jak dawniej"? Oczywiście, że ma i powszechność studiów nie powinna stanowić podstawy do zastanawiania się czy warto iść na studia. Warto jednak dobrze przemyśleć czy chcemy studiować i przede wszystkim, co chcemy studiować.

Dlaczego warto studiować?

Ukończenie studiów oznacza posiadanie wyższego wykształcenia. To prawda, że wyższe wykształcenie otwiera wiele drzwi. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę, obecnie posiadanie wyższego wykształcenia jest często niezbędne, żeby dostać wymarzoną pracę. Pracodawcy doceniają osoby, które włożyły wysiłek w to, żeby uzyskać tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub doktora. Oczywiście nie jest to główny wymóg, jednak uczciwie trzeba przyznać, że osobom, które mają dyplom ukończenia studiów wyższych na rynku pracy jest dużo łatwiej.

Zastanawiając się czy warto iść na studia trzeba pamiętać, że studia to również bardzo ciekawe doświadczenie życiowe. Podczas całego toku studiów można uczestniczyć w wielu interesujących projektach, wyjazdach czy seminariach. Poza tym, studia to przede wszystkim czas nawiązywania przyjaźni. Wiele osób podczas studiów znajduje miłość -długie godziny spędzone wspólnie nad książkami łączą ludzi wyjątkowo mocno.

Studia to także bardzo dobra szkoła życia. Bardzo często studenci wyprowadzają się od rodziców i właśnie na studiach zaczynają pierwsze przymiarki do dorosłego życia. To dobry czas na to, żeby „na własnej skórze” przekonać się jak wygląda dorosłość i na podejmowanie pierwszych poważnych decyzji.

8 rad, które pomogą Ci przetrwać pierwszy rok studiów >>>

Czy warto iść na studia: wady

Wiele osób jeszcze w liceum myśli: „nie chcę iść na studia” albo „czy opłaca się iść na studia”. Trudno się dziwić takim rozterkom, planowanie przyszłości to naprawdę poważna decyzja. Studia są szansą i mogą pomóc w drodze do kariery, ale nie oznacza to wcale, że bez nich nie można osiągnąć tego, czego się chce. Poza tym, warto pamiętać, że studia oznaczają, że 5 lat poświęcimy na naukę. Czy warto iść na studia? Ma to swoje plusy, ale też i minusy.

Po pierwsze, 5 lat nauki to 5 lat dodatkowych kosztów. Nie każdego na to stać. Po drugie, zdarza się, że tok studiów uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy. To oznacza, że osoby, które po liceum zdecydowały się iść od razu do pracy, po pięciu latach będą miały dużo więcej doświadczenia zawodowego. Może się więc zdarzyć, że po skończeniu studiów rozmowę rekrutacyjną będzie przeprowadzała z nami osoba w naszym wieku. Warto się więc zastanowić, czy chcemy postawić na studia, rozwój naukowy czy pracę i nabywanie doświadczenia zawodowego.

Zobacz także:

Czy warto iść na studia: jak wybrać kierunek studiów?

Decyzja o tym czy iść na studia nie należy do łatwych. Warto zacząć od zastanowienia się na czym nam zależy. Przede wszystkim musimy sami przed sobą przyznać się do tego, czy chcemy iść na studia, bo tego oczekują od nas bliscy, czy jest to nasza wewnętrzna potrzeba. W kwestii studiów niczego nie powinniśmy robić wbrew sobie. Jeśli nie będzie to nasza decyzja, to albo przerwiemy studia, albo w najgorszym wypadku po pięciu latach będziemy mieli poczucie straconego czasu i nie będziemy wiedzieli co chcemy robić w życiu.

Kiedy już ustalimy, jak to jest z naszą motywacją do podjęcia studiów, to trzeba zatrzymać się przy naszych oczekiwaniach wobec życia. Czy chcemy iść do pracy i już teraz zarabiać pieniądze? Czy rodziców stać na finansowanie dalszej edukacji? Jeśli chcemy studiować, to dziennie czy zaocznie?

Jeśli zdecydowaliśmy, że nie chcemy iść na studia, to problem niejako mamy z głowy. Jest to jednak na tyle poważna decyzja, że warto poświęcić jej dłuższą chwilę.

Osoby, które zastanawiają się czy warto iść na studia, często nie wiedzą co mogłyby studiować. W tym przypadku można poradzić się nauczycieli albo sprawdzić kilka kierunków na uczelniach, plany zajęć i możliwości pracy po danych kierunkach. Uczelnie często organizują też dni otwarte, będzie to bardzo dobra okazja to zobaczenia, który kierunek studiów byłby dla nas najlepszy.

Zastanawiając się czy iść na studia, pamiętajmy o tym, że najważniejsze są nasze predyspozycje i plany na przyszłość. Jeśli nigdy nie lubiliśmy matematyki i sprawia nam ona trudność, to nie musimy studiować ekonomii, tylko dlatego, że jest to kierunek uznawany za „przyszłościowy”. Nie ma też dobrej odpowiedzi na to czego nie warto studiować. Każdy kierunek, dzięki któremu rozwiniemy swoje umiejętności, będzie dobry.

Czy warto powrócić na studia?

Zdarza się, że z jakiegoś powodu postanawiamy przerwać studia. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zaplanować tak, jak byśmy chcieli, więc nie powinniśmy się obwiniać o przerwanie studiów. Jednak tęsknota za rozwojem naukowym czasami nie da się niczym zagłuszyć, tak samo jak nie można zapomnieć o ambicji skończenia studiów. Jednak często u osób, które przerwały studia pojawia się lęk, czy warto wracać, czy sobie poradzą i czy znajdą czas. Strach, jak to strach, zawsze ma po prostu wielki oczy. Zawsze warto wrócić na studia, nie ma limitu wiekowego. Każdy czas na naukę i studiowanie jest dobry, jeśli tylko mamy na to ochotę.

Dobrym wyjściem z sytuacji jest poproszenie bliskich o wsparcie oraz ustalenie nowego podziału obowiązków. Jeśli pracujemy, najlepiej jeśli szczerze porozmawiamy z szefem, że chcemy się dalej kształcić. Na pewno uda się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron, np. inne zmiany godzinowe albo zmniejszenie etatu na czas ukończenia studiów. Możemy również wziąć pod uwagę studia zaoczne, wtedy zmiany w życiu na pewno będą mniejsze. Nie trzeba się też bać tego, czy znajdziemy odpowiednio dużo czasu na naukę. Wszystko jest kwestią odpowiedniej motywacji, a tej nam przecież nie brakuje, prawda?

Czy studia zwiększają twoje szanse na rynku pracy?

Studia nie są jedyną możliwą opcją, tylko jedną z możliwych. Zamiast studiów można pójść od razu do pracy, stawiając na zdobywanie doświadczenia zawodowego. Wiele osób decyduje się po studiach na wyjazd za granicę – chcą poznać świat, spróbować życia w różnych miejscach.

Ciekawym pomysłem będzie również zapisanie się do Szkoły Policealnej. Takie szkoły mają zwykle bardzo bogate oferty edukacyjne oraz propozycje zdobycia konkretnych uprawnień np. technik masażysta, technik elektryk albo technik fotograf.

Do wyboru pozostają jeszcze szkolenia i kursy. Jeśli chcemy postawić na naukę konkretnych umiejętności to takie rozwiązanie będzie najlepsze. Warto najpierw dobrze się zastanowić, które umiejętności pomogą nam w zdobyciu wymarzonej pracy oraz sprawdzić firmy oferujące szkolenia pod kątem wiarygodności oraz poziomu nauczania. Zdarza się, że zdobyte certyfikaty np. językowe dla niektórych pracodawców znaczą więcej niż dyplom z tytułem magistra.

Dobrym rozwiązaniem będzie założenie własnej firmy. Jeśli wiemy co chcemy robić, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu po szkole średniej zostać swoim własnym szefem. Poza tym, młodzi ludzie mogą starać się o dofinansowanie, jeśli będzie to ich pierwsza działalność gospodarcza.

Obrona mojej pracy dyplomowej odbędzie się online – oto jak wyglądają studia w czasie epidemii >>>