Dzielimy się na dwa rodzaje ludzi - tych, którzy przed pójściem do kina wolą sięgnąć po książkowy oryginał i tych, którzy najpierw oglądają film, a dopiero później czytają książkę. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że film, który tak nam się spodobał ma swojego książkowego poprzednika. Zajrzyjcie do naszej listy i poszukajcie swoich ulubionych tytułów z ostatnich lat. Wybraliśmy takie, które budziły wyjątkowe emocje ze względu na obsadę, zawartą w nich prawdziwą historię, albo kasowy sukces kinowy. 

Wśród książek, które warto przeczytać znalazła się m.in. powieść Irvina Welsha Trainspotting 2, która stała się kanwą dla nowego filmu pod tym samym tytułem - sequela filmu z 1996 roku z Ewanem McGregorem w jednej z głównych ról. Jeśli w tym roku podczas rozdania Oscarów kibicowaliście filmowi Nowy początek, chętnie sięgniecie po książkę Historia twojego życia Teda Chianga, na której podstawie powstał scenariusz do obrazu z Amy Adams. Nowością jest także film ze zdobywczynią Oscara, Alicią Vikander Tulipanowa gorączka. Książkę Deborah Moggach pod tym samym tytułem znajdziecie w księgarniach. To osadzona w XVII wieku historia pięknej i młodej Cornelis Sandvoort, żony zamożnego kupca, który prosi młodego malarza o namalowanie portretu jego i żony. Chłopak wykonuje pracę i przy okazji zakochuje się w dziewczynie. 

Na liście znalazły się także inne książki, których filmowe odpowiedniki zostały nominowane do Oscara - to m.in. Pokój Emmy Donoghue, za który statuetkę zdobyła Brie LarsonMarsjanin Andy'ego Weira, czy Alan Turing. Enigma Andrew Hodgesa, na podstawie której powstał film Gra tajemnic Benedictem Cumberbatchem, którego twórcy otrzymali statuetkę za Najlepszy scenariusz adaptowany. 

Zobaczcie pełną listę książek w galerii >>>