Wpływ miesiączki na wygląd naszej cery jest kwestią indywidualną. Jej obecność nie musi w ogóle być widoczna na twarzy. Niestety nie wszyscy mają to szczęście, że ich cera prezentuje się jednakowo niezależnie od fazy cyklu. Istnieją jednak metody, które mogą złagodzić różne problemy pojawiające się w czasie menstruacji. Trądzik, nadmierne przesuszenie skóry, opuchlizna na twarzy – każda miesiączkująca osoba może reagować na zmiany poziomu hormonów w inny sposób. Jak pielęgnować cerę w czasie miesiączki? Poznaj kosmetyki i rytuały pielęgnacyjne, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy!

Jak pielęgnować cerę w czasie miesiączki – odpowiednie nawilżenie

Zmiany hormonalne jakie zachodzą w ciele w czasie miesiączki mogą odbić się na wyglądzie naszej skóry. Jedną z powszechnych dolegliwości jest nadmierne przesuszenie skóry. Kiedy spada poziom estrogenów, które są odpowiedzialne za zdolność wiązania wody przez naskórek, to w konsekwencji nasza skóra staje się przesuszona. Obok samej suchości może nam dokuczać też uczucie ściągnięcia i pieczenie. Przez to cera w tym czasie ogólnie staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. W tej sytuacji warto sięgać po sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich może być używanie na noc wazeliny, która w przypadku ekstremalnie przesuszonej skóry sprawdza się idealnie. Pomocne mogą okazać się także kremy do bardzo suchej cery.

Jak pielęgnować cerę w czasie miesiączki – walka z trądzikiem

W czasie miesiączki wygląd naszej cery może zmieniać się za sprawą zmian hormonalnych. Niska zawartość estrogenów przy jednoczesnym wysokim stężeniu progesteronu mogą zaowocować zwiększoną produkcją sebum, które zatyka naszą skórę i może prowadzić do pojawiania się zaskórników i pryszczy. W takiej sytuacji postawą jest odpowiednie oczyszczanie skóry. Tonik idealnie sprawdzi się w tej roli. Jeżeli natomiast borykasz się już z problemem wyprysków, bo samo zapobieganie nie przyniosło rezultatów, to postaw na jeden ze sprawdzonych kremów. Prawdziwym ekspertem w tej kwestii jest La Roche-Posay Effaclar Duo+. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zamiast przesadzać z całą listą zabiegów, które w efekcie mogą jeszcze pogorszyć stan cery, działaj punktowo.

Zmiany trądzikowe często przypisuje się czekoladzie, po którą wiele osób chętnie sięga w czasie miesiączki, ale nie ma badań naukowych, które faktycznie potwierdzają takie zjawisko. Jeżeli czekolada nie wywołuje u ciebie żadnych negatywnych reakcji w innych dniach, to nie musisz jej sobie odmawiać także wtedy, zwłaszcza jeżeli masz na nią akurat wielką ochotę i może pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Każdy organizm reaguje inaczej i trzeba indywidualnie reagować na jego potrzeby.

Jak pielęgnować cerę w czasie miesiączki – ograniczenie makijażu

Bardzo pomocna w walce z różnymi problemami skórnymi, które pojawiają się w czasie miesiączki, może być rezygnacja z makijażu lub przynajmniej jego ograniczenie. Zamiast zatykającego skórę podkładu wybierz pielęgnacyjną alternatywę. Idealnym wyborem może być jeden z kosmetyków z efektem soft focus. Działanie tych rozświetlających produktów maskuje drobne niedoskonałości i wyrównuje koloryt skóry, a to wszystko z dodatkiem pielęgnacyjnych składników, które dodatkowo będą odżywiały i nawilżały cerę. W ten sposób nie dodamy skórze kolejnego czynnika, który może działać niekorzystnie na jej wygląd, a na jego miejsce wprowadzimy zastępcę, który będzie ratował sytuację.

Jak pielęgnować cerę w czasie miesiączki – masaż na opuchniętą skórę twarzy

Podczas okresu skóra twarzy może stać się nie tylko bardziej sucha i matowa lub wręcz przeciwnie tłusta i świecąca się, ale także opuchnięta. To może mieć związek z zatrzymaniem wody w całym organizmie. Skutki widoczne na twarzy można zwalczać chociażby za sprawą masażu. Jeżeli chcesz pozbyć się chociaż w częściowym stopniu opuchlizny, to ten dodatkowy element rutyny pielęgnacyjnej może być strzałem w dziesiątkę. W tym celu najlepiej sięgnąć po akcesorium kosmetyczne, które działa na zimno. Do lodówki może trafić roller lub kule do schłodzenia. Masaż połączony z efektem chłodzącym powinien przynieść ukojenie opuchniętej twarzy.

 

Zobacz także: