Posiadanie bardzo suchej skóry jest ogromnym problemem, któremu jednak można zaradzić i warto to zrobić z wielu powodów. Działania, którym poddajemy ją teraz zaprocentują również na przyszłość. W końcu problemem suchej skóry nie jest wyłącznie estetyka. Łuszczące się strzępki to nic w porównaniu z tym, że taka cera po prostu dużo szybciej się starzeje. Odwodnienie sprawia, że nasza skóra jest nie tylko bardziej podatna na podrażnienia, ale również na wystąpienie zmarszczek. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nawilżanie to podstawa anti-agingowych rytuałów. Pielęgnacja suchej skóry twarzy, to zatem coś, czego nie należy odkładać na później.

Trzeba pamiętać, że taka mocno odwodniona cera potrzebuje kompleksowego i specjalnego traktowania. Składają się na nie odpowiednie kosmetyki, a także urodowe triki, które spotęgują efekt ich działania. Tym razem bierzemy pod lupę najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli chce się efektywnie pielęgnować bardzo suchą skórę twarzy.

Pielęgnacja suchej skóry twarzy – co powoduje wysuszenie skóry?

Choć wszyscy chcielibyśmy móc wskazać jedną konkretną przyczynę suchości skóry, w rzeczywistości w grę wchodzi wiele różnych czynników. Typ naszej cery zależy przede wszystkim od genetyki, a naturalne skłonności potęgują dodatkowo czynniki zewnętrzne. Wśród tych, które mogą się przyczynić do przesuszenia skóry, jest chociażby jej kondycja. Jeżeli mamy problemy ze zdrowiem i borykamy się z egzemą lub alergią, to one mogą dodatkowo wpływać na suchość naszej cery. Bez znaczenia nie jest także nasz wiek.

Dodatkowo nie można pomijać wpływu temperatury, wilgotności powietrza, a także skutków jakie wywołują przyjmowane przez nas leki czy używane kosmetyki. Niezależnie od przyczyny, suchość skóry u każdego objawia się w ten sam sposób i wynika z niezdolności komórek w jej najbardziej zewnętrznej warstwie do zachowania normalnych funkcji i utrzymania odpowiedniej wilgoci.

Pielęgnacja suchej skóry twarzy – jakie składniki najlepiej nawilżają?

Lista składników nawilżających, które pojawiają się w składnikach kosmetyków wcale nie jest krótka. Najczęściej spotykamy się z kwasem hialuronowym, gliceryną i ceramidami. Jednak efekt nawilżania dają także: mocznik, glikol propylenowy, kwas mlekowy, białka jedwabiu, a także ekstrakt z aloesu i brązowej algi. Jedne z nich mają silniejsze działanie, a drugie słabsze, na które w przypadku bardzo suchej skóry nie możemy sobie pozwolić. Jaki składnik powinien zatem znaleźć się w kosmetyku przeznaczonym dla cery, która wymaga szczególnego nawodnienia?

Najważniejszym składnikiem jest białko ceramidowe, o którym wiadomo, że wspomaga spójność między komórkami skóry i wiązanie wody – powiedział w rozmowie z „Who What Wear” dermatolog. Antony Nakhla dodał – zasadniczo, białko ceramidowe pozwala komórkom skóry sklejać się ze sobą i utrzymywać wodę wewnątrz komórek.

Dodatkowo eksperta z tej samej dziedziny podzieliła się z portalem wskazówkami dotyczącymi innych cennych składników w pielęgnacji bardzo suchej skóry. Według doktor Maminy Turegano obok ceramidów warte uwagi są także masło shea, dimetikon (określany jako przyjazny silikon) i wazelina. Dermatolożka zwraca również uwagę na skwalan, który jest pochodną skwalenu będącego naturalnym składnikiem ludzkiego sebum. Wśród składników kosmetycznych, które według niej mogą odegrać ważną rolę w nawilżaniu bardzo suchej skóry twarzy, jest także gliceryna, która pomaga zmiękczyć skórę oraz koloidalna owsianka, która jest środkiem chroniącym skórę.

Pielęgnacja suchej skóry twarzy – jakie urodowe triki wybrać?

W wielu przypadkach liczy się nie tylko czym, ale również jak wykonujemy naszą pielęgnację. Często wystarcza niewielka zamiana, żeby spotęgować efekt, który mają nam dać składniki zawarte w formule kosmetyku. Najlepszy z trików urodowych, który przynosi świetne efekty, nie będzie wymagał zakupu nowego kosmetyku ani akcesorium do jego aplikacji. Dodatkowo zdradzimy, że masz go już w domu. Mowa po prostu o wodzie z kranu. Metoda, którą znamy pod nazwą „moisture sandwiching”, staje się coraz popularniejszym trendem w dziedzinie beauty. Polega ona na tym, że kosmetyki nawilżające nakładamy na jeszcze wilgotną skórę. Dzięki takiemu łatwemu i szybkiemu zabiegowi dostarczamy dodatkowej wilgoci naszej cerze.

Zobacz także: