5 książek, po które warto sięgnąć latem 2021

Pięknie wyglądają na półce i na stoliku kawowym, bo są przepięknie wydane. Przede wszystkim mają jednak ciekawe wnętrze, bo otwierają oczy na wiele spraw, nad którymi najprawdopodobniej wcale się nie zastanawiałyście, np. po co nam kontakty społeczne albo dlaczego mamy ochotę na określone smaki – nawet wtedy gdy nie jesteśmy głodni. Zapraszamy na ucztę dla oka i ucztę dla duszy. Po te 5 książek szczególnie warto sięgnąć tego lata. 

1. „Emocje na talerzu. Jak odbudować zdrową relację z jedzeniem?”, Elżbieta Lange

Dlaczego jemy, choć nie jesteśmy głodni? Winne są emocje! Ta książka doskonale to obnaża i w przystępny sposób wyjaśnia co, jak i dlaczego. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego gdy jesteśmy smutni sięgamy po czekoladę, dlaczego, by nagrodzić się za zawodowe czy osobiste osiągnięcia idziemy do restauracji, a także po jakie jedzenie sięgamy najczęściej, chcąc pozbyć się uczucia samotności i braku bezpieczeństwa, sięgnijcie po tę książkę. Warto to zrobić także dlatego, by przekonać się, czy nasza relacja z jedzeniem na pewno jest zdrowa, bo wiele (złych) rzeczy robimy z przyzwyczajenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie są ich prawdziwe przyczyny. Po tej lekturze bez trudu rozpoznacie głód fizyczny od tego emocjonalnego.

2. „Dziewczyny z wypiekami”, Małgorzata Nagat i Agata Stankiewicz

A skoro już jesteśmy przy jedzeniu, serdecznie polecamy książkę „Dziewczyny z wypiekami” autorstwa Małgorzaty Nagat i Agaty Stankiewicz z przepisami z programu o tym samym tytule. Znajdziecie tu najlepsze przepisy na słodkości, które Sugar Lady i Candy Gold realizowały na wizji – także dla swoich słynnych klientek: Martyny Wojciechowskiej, Izabeli Janachowskiej czy Doroty Szelągowskiej. A także receptury na wypieki na różne okazje, takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny czy przyjęcia dla dzieci. Pistacjowe trufle z kardamonem, tort orzechowo-kajmakowy czy bezowe róże nie tylko smakują wyśmienicie, ale i są bardzo instagramowe. 

3. „Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi”, Urszula Dąbrowska

Kiedy dowiecie się już, dlaczego jemy, warto przekonać się także, dlaczego potrzebujemy kontaktów społecznych, a właściwie, dlaczego potrzebuje ich nasz... mózg. Okazuje się bowiem, że ta część ciała wcale nie jest taka racjonalna jak mogłoby się wydawać – mózg jest emocjonalny i bardzo towarzyski. I to właśnie kontakty z ludźmi sprawiają, że jest w najlepszej formie. Przeczytaj, jeśli chcesz utwierdzić się w przekonaniu, że godziny spędzane na kawie z przyjaciółką to nie jest strata czasu, a także jeśli potrzebujesz motywacji, by wyjść na imprezę, kiedy ci się nie chce. 

4. „Planeta Bałtyk”, Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska

Pandemia i związane z nią ograniczenia dotyczące podróżowania sprawiły, że (nareszcie) doceniliście Polskę? Po tej lekturze docenicie ją jeszcze bardziej i przychylniej spojrzycie na polskie morze. „Planeta Bałtyk” odkrywa jego największe tajemnice. Dowiecie się na przykład, jak wiele i jakie zwierzęta zamieszkują Morze Bałtyckie, co kryje się w wodzie, a co w piasku, a także, jak potężny jest to ekosystem. Ta książka to okazja, by wybrać się nad morze bez wychodzenia z domu. Umili czas oczekiwania na wakacje!

5. „Billie Eilish. Jak buntowniczka została królową alt popu”.

Należysz do fanek Billie Eilish? Oto lektura obowiązkowa. Znajdziesz tu fakty z życia artystki, o których prawdopodobnie nie miałaś pojęcia, jej najsłynniejsze cytaty, a także sekrety stylu. Dowiesz się także, jak wyglądała jej droga na szczyt. A wszystko to okraszone pięknymi zdjęciami.