Wstydzisz się powiedzieć bliskim, jak partner/ka cię traktuje

Jeden z subtelnych znaków sugerujących, że możesz tkwić w niezdrowej relacji w niezdrowej relacji, to uczucie wstydu, które towarzyszy ci, gdy próbujesz opowiedzieć bliskim o tym, jak traktuje cię twój partner lub twoja partnerka. Boisz się wspominać o waszej ostatniej kłótni lub raniących słowach, które padły z ust ukochanej osoby? To uczucie niepokoju może wynikać z obawy przed osądzeniem lub brakiem zrozumienia ze strony innych osób. W zdrowej relacji partnerzy powinni czuć się swobodnie, aby otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i doświadczeniach, bez obawy przed negatywnymi konsekwencjami, osądami lub spojrzeniami pełnymi współczucia. 

Osoba partnerska nie dba o twoje zdrowie psychiczne i fizyczne

Osoba partnerska, z reguły i definicji, to najbliższa osoba, w której powinno się mieć wsparcie na każdej płaszczyźnie. Ignorowanie twoich granic, manipulacja emocjonalna, krytyka czy odrzuceniem twoich potrzeb – jeśli obserwujesz takie zachowania w swoim związku, masz do czynienia z osobą partnerską, która nie dba o twój dobrostan. W takich sytuacjach warto pamiętać, że zdrowa relacja powinna opierać się na wzajemnym wsparciu i dbałości o dobro drugiej osoby, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. 

Dziwisz się, gdy inni opisują twojego partnera / twoją partnerkę w superlatywach

Jesteś zaskoczony/a, gdy wasi przyjaciele lub znajomi opisują twojego partnera / twoją partnerkę w samych superlatywach? Może to oznaczać, że twoje doświadczenia z osobą partnerską nie pokrywają się z tym, co widzą i doświadczają inni. Często w takich sytuacjach można bagatelizować własne uczucia lub ignorować czerwone flagi, które mogą wskazywać na toksyczne zachowania ze strony partnera lub partnerki. Ważne jest jednak, aby być świadomym tych subtelnych sygnałów i nie sugerować się opinią innych.

Rzadko mówicie sobie miłe słowa

Wasze rozmowy to ciągłe potyczki słowne, a częściej niż czułe słowa, panują między wami kłótnie? Choć okazjonalne nieporozumienia to coś zupełnie normalnego w związku, jeśli ty i twój partner / twoja partnerka rzadko mówicie sobie miłe słowa – to znak, że wasza relacja nie ma się dobrze. Brak regularnego komunikowania się pozytywnymi słowami, wsparcia emocjonalnego i wyrażania wdzięczności może bowiem prowadzić do poczucia osamotnienia i braku satysfakcji związanej ze związkiem.

Nie możesz polegać na osobie partnerskiej 

Jeśli czujesz, że nie możesz liczyć na wsparcie, zrozumienie lub obecność partnera w trudnych sytuacjach, masz do czynienia z brakiem zdrowej więzi emocjonalnej. Niezdolność do polegania na ukochanej osobie może prowadzić do poczucia izolacji, osamotnienia i braku zaufania w relacji. Pamiętaj: w zdrowym związku istnieje wzajemne zaufanie i gotowość do wspierania się nawzajem – to fundament stabilnej i szczęśliwej relacji.