Mimo, że wyrosłyśmy już z bajek, to czasem wolimy udawać, że znajdujemy się w jednej z nich. Wolimy gonić za złudzeniami, zamiast stawić czoła rzeczywistości. Czasami może wydawać ci się, że jesteś zakochana, że znalazłaś „tego jedynego”. Jednak, gdy bliżej przyjrzysz się swojej relacji, zauważysz, że ze swoim partnerem jesteś z zupełnie innych powodów. Czy to prawdziwa miłość? Oto 5 oznak tego, że w twoim związku nie ma prawdziwej miłości, a jedynie jej iluzja.

W miłości stawiasz warunki

Problem polega na tym, że swoją miłość uzależniasz od pewnych działań czy statusu, a nie od faktycznych emocji. Jeśli szukasz „ideału”, który będzie spełniał twoje oczekiwania (samochód, chodzenie na siłownię, droga kolacja przynajmniej raz w tygodniu), to musisz zadać sobie pytanie, co by się stało, gdyby twój partner nie miał/nie robił tych wszystkich rzeczy. Kochaj go za to, kim naprawdę jest, a nie za to, że spełnia twoje oczekiwania, wymagania i daje ci to, czego od niego oczekujesz.

Twoje przeszłe problemy mają zbyt duży wpływ na twój związek

Musisz najpierw zdać sobie sprawę z tego, jakie są twoje traumy, a następnie zaakceptować to, że na ciebie wpływają i poradzić sobie z tym. Może zdarzyć się tak, że w związek weszłaś „na ślepo” – po prostu powtórzyłaś poprzedni schemat, który jest ci znany, więc czujesz się komfortowo. A jeśli czujesz się komfortowo w związku, łatwo możesz pomylić to z dobrym samopoczuciem. To nie jest to samo. W tym przypadku związek nie opiera się na miłości, a jedynie na wygodzie i powtórzeniu dobrze znanego ci już schematu czy nawet traumy.

Chcesz, aby w twoim związku obowiązywały podwójne standardy

Podwójne standardy mogą zaburzyć równowagę w każdym związku. Jeśli jedna ze stron oczekuje określonego traktowania, którego nie chce odwzajemnić, to jest to niesprawiedliwe. Jeśli oczekujesz od partnera rzeczy, których wiesz, że nie „oddasz” mu w zamian, nie świadczy to dobrze. Pomyśl o tym – chcesz, żeby twój partner zachowywał się w sposób, który tobie odpowiada, a nie tak, jak on naprawdę chce. Czy to jest prawdziwa miłość?

Nie szanujesz swojego partnera

Brak szacunku nie może być tolerowany w żadnym związku i relacji. Może doprowadzić to do strachu, złości, wstydu, dezorientacji, niepewności, zwątpienia, a nawet depresji. Jeśli na swojego partnera jesteś w stanie spojrzeć tylko z góry, nie warto trzymać się zdania, że jesteś zakochana. To tylko iluzja. I na odwrót. 

Oczekujesz, że twój partner się zmieni

Jeśli twój partner nie pasuje ci taki, jaki jest i oczekujesz, że się zmieni, to prawdopodobnie nie jest tym, kogo szukasz. Oczywiście, to naturalne, że w związku obie strony dostosowują się nieco do siebie, jednak istnieją cechy czy nawyki, których druga osoba nie może lub po prostu nie chce zmienić. W tym przypadku również gonisz jedynie za iluzją. Twój partner nie jest – i być może nigdy nie będzie – osobą, w którą chcesz go zmienić.

Pamiętaj, że te wszystkie oznaki działają w dwie strony. Jeśli zauważysz powyższe zachowania u swojego partnera, zastanów się, czy on przypadkiem tobą nie manipuluje. To nie jest prawdziwa miłość, a toksyczne zachowania. 

Zobacz także:

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.hu