Szacunek w związku

Pozornie wszystko jest w porządku. Kochacie się, jest wam ze sobą dobrze. A jednak – od czasu do czasu on mówi lub robi coś, co sprawia, że źle się ze sobą czujesz. Że zaczynasz wątpić w siebie, że zaciska ci się żołądek. To przewrażliwienia, czy sygnał, że coś w waszej relacji szwankuje? Wygórowane oczekiwania, czy znak, że on nie darzy cię należytym szacunkiem? Czasami trudno to rozgraniczyć, dlatego przychodzimy z pomocą. Jak poznać, że facet cię nie szanuje? Oto 5 sygnałów, na które powinnaś zwrócić uwagę. Jeśli ich nie dostrzegasz lub próbujesz bagatelizować, zakłamujesz rzeczywistość.

Brak zainteresowania twoimi sprawami

Gdy partner nie okazuje zainteresowania twoimi sprawami, nie słucha cię, kiedy opowiadasz o swoich odczuciach lub pasjach, to ważny znak ostrzegawczy. Może się to objawiać w sposób trudny do uchwycenia, np. poprzez „zapominanie” o ważnych dla ciebie wydarzeniach, brak entuzjazmu, gdy dzielisz się swoimi sukcesami. Dotyczy to także sfery seksualnej, gdy jego potrzeby są zawsze na pierwszym miejscu. Możesz to również zauważyć, gdy jesteście w towarzystwie innych osób. Kiedy gdzieś wychodzicie, on nie zwraca na ciebie uwagi i nie przejmuje się tym, jak się bawisz. Bagatelizuje twoje odczucia, nie zauważa cię w grupie.

Brak równości w relacji

Szacunek oznacza traktowanie drugiej osoby jak równoprawnego uczestnika w relacji. Jeśli partner dominuje w podejmowaniu decyzji lub ignoruje twoje zdanie, to bardzo niepokojący znak. Oczywiście nie zawsze widać to, jak na dłoni. Na początku może się wydawać, że podejmuje drobne decyzje za ciebie lub określone proponuje rozwiązania z troski o twoje dobro. Niestety, z biegiem czasu, te działania mogą stać się próbą przejęcia kontroli. Podobnie jest w trakcie kłótni: jeśli zawsze przenosi winę na ciebie, gdy musisz przepraszać i „pierwsza wyciągać rękę na zgodę”, może to świadczyć o tym, że „coś” poważnie nie gra w waszym związku.

Komunikacja „z góry”

Sposób, w jaki partner komunikuje się z tobą, mówi dużo na temat tego, czy cię szanuje, czy wręcz odwrotnie. Jeśli w rozmowach często używa uszczypliwości czy złośliwości, jeśli żartuje z ciebie w sposób, który wcale cię nie bawi, co i rusz wytyka błędy, to znak, że nie szanuje twoich uczuć. Także gdy w towarzystwie - choćby w „niewinnych” żartach - deprecjonuje twoją wartość, uderza w twoje słabe strony - to znak, że albo totalnie brakuje mu wyczucia i wrażliwości, albo nie darzy cię należytym szacunkiem.

Nadużywanie twojego zaufania

Szacunek to także lojalność i zaufanie w relacji. Jeśli partner łamie obietnice, kłamie lub w inny sposób zdradza zaufanie, to znak, że nie szanuje twoich granic ani uczuć. Podobnie rzecz ma się z flirtowaniem z innymi osobami. Chce wywołać w tobie zazdrość? Pogrywa? Wciąż cię sprawdza? Powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Brak chęci zmiany swoich zachowań

Załóżmy, że zauważyłaś przejawy braku szacunku z jego strony i postanowiłaś z nim szczerze i otwarcie porozmawiać. W końcu nikt nie jest idealny… Mając świadomość tego, że partner może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak jego zachowanie wpływa na ciebie, zdecydowałaś się w dojrzały sposób zakomunikować, co dla ciebie jest (nie)akceptowalne. Wyjaśniłaś, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo lub niedoceniana. Wyraźnie wyznaczyłaś swoje granice i upewniłaś się, że komunikat dotarł do adresata. Mimo to on robi nic, by się zmienić? Istnieje prawdopodobieństwo, że wynika to z braku szacunku.

Opisane wzorce pojawiają się w twoim związku? Widzisz problem i nie wiesz, co zrobić? Oto dwa najważniejsze kroki, które możesz podjąć.

Zobacz także:

Poszukaj wsparcia

Kiedy czujesz, że twój partner nie okazuje ci należytego szacunku, a nie potrafisz temu zaradzić, poszukaj wsparcia eksperta. Psychoterapeuta nie tylko pomoże ci zrozumieć dynamikę relacji, ale także da narzędzia do radzenia sobie z sytuacją. Perspektywa z zewnątrz może pomóc w zrozumieniu problemu i podjęciu właściwych kroków. W żadnym wypadku nie odcinaj się od bliskich ci osób – przyjaciół czy rodziny. Zdrowe kontakty z tymi, którzy chcą dla ciebie dobrze, będą cię wzmacniać, dając siłę do zmierzenia się z trudnościami w związku.

Zastanów się nad przyszłością związku

Jeśli partner nie jest skłonny do zmiany swojego zachowania i konsekwentnie brnie w toksyczne schematy, konieczne może być podjęcie trudnej decyzji o zakończeniu relacji. Pamiętaj, że twoje uczucia, poczucie własnej wartości i szczęście są najważniejsze – jeśli relacja, w której brakuje szacunku ze strony partnera, systematycznie cię z nich odziera, zastanów się, czy dalsze bycie z tą osobą jest dla ciebie korzystne. Nie zapominaj, że bez względu na wszystko, zasługujesz na zdrowy i satysfakcjonujący związek.