Jak uratować związek? O tych 5 słowach powinnaś pamiętać

Zawsze będziemy podkreślać, że podstawą każdego związku jest komunikacja. Gdy nie działa, może dojść nawet do rozstania. Często zapominamy o pewnych 5 słowach, które są niezwykle ważne. Nie bez powodu nazywane są magicznymi. Regularnie używane, mogą wzmocnić związek, a w kryzysie – nawet go uratować.

Proszę

Tego słowa prawdopodobnie używasz na co dzień. W sklepie, restauracji czy w pracy. A czy mówisz „proszę” również do swojego partnera? To słowo może mieć nieco oficjalny charakter, jednak nie można o nim zapominać. Uprzejmość zawsze jest potrzebna. Dodatkowo, jeśli o coś poprosisz, to dajesz drugiej osobie do zrozumienia, że nie jest to żądanie, a właśnie prośba. To zdecydowanie wiele zmienia.

Dziękuję

Nie lekceważ potęgi tego słowa. „Dziękuję” jest niezwykle ważne, a tak często zapominane. Czasami wydaje nam się, że coś się nam należy i rezygnujemy z użycia tego słowa. Jednak wyraża ono szacunek. Dlatego właśnie nie można o nim zapominać. Każdy z nas lubi czuć się doceniany, zauważony. „Dziękuję” sprawia, że osoba, której zostało ono powiedziane czuje się po prostu lepiej. Nie wstydź się dziękować twojemu partnerowi. To naprawdę wiele znaczy.

Przepraszam

W każdym związku to słowo powinno być używane. Nie każdy potrafi powiedzieć „przepraszam”, nawet jeśli zawinił. Jednak umiejętność przepraszania jest w związku (i nie tylko) niezbędna. W końcu zdarzają się kłótnie czy konflikty. Po sprzeczce warto przeprosić się nawzajem. To oczyści atmosferę i pokaże, że jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za nasze słowa i czyny. Przyznanie się do błędu jest pierwszym krokiem w kierunku naprawienia tego, co się zepsuło.

Kocham cię

To niby oczywiste, jednak w wielu przypadkach wypowiadane zbyt rzadko. Zwykłe „kocham cię” może poprawić komuś dzień, może utwierdzić w przekonaniu, że jest chciany, doceniany i akceptowany. Czasem wydaje nam się, że nasz partner/partnerka wie, że go/ją kochamy. Przecież już to powiedzieliśmy. Ale to tak nie działa. Moc „kocham cię” leży w ciągłym powtarzaniu. Również po kłótni, oprócz „przepraszam”, warto powiedzieć sobie nawzajem, że się kochacie.

Co, jak?

Słowami „co” i „jak” powinno się zastąpić słowo „dlaczego”. Może to uratować związek przed kłótniami lub gdy już do jakiejś dojdzie, przed spisaniem jej na straty. Chodzi o to, że dzięki tym słowom, dajesz partnerowi możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami, punktem widzenia bez poczucia, że go osądzasz. Wypróbuj pytania takie jak: Co cię zaniepokoiło? Jak doszedłeś do tego wniosku? Jak mogę ci pomóc? Co sprawiło, że się tak poczułeś? Brzmią zdecydowanie lepiej niż takie z „dlaczego” na początku.

 

Zobacz także: